Games are at 7 p.m. unless otherwise listed.

Thursday

Local-Area

Plaquemine (6-4A) vs. Belaire (6-4A) at Memorial Stadium

Tara (6-4A) vs. St. Michael (6-4A) at Olympia Stadium

Redemptorist (7-2A) at Dunham (7-2A)

Varnado (7-1A) vs. Southern Lab (7-1A) at A.W. Mumford Stadium

St. John-Plaquemine (9-1A) at West St. John (9-1A)

Covenant Christian vs. Christian Home Educators Fellowship at CoPac Stadium-Plaquemine

Acadiana

Carencro (3-5A) at Westgate (7-5A)

Sam Houston (3-5A) at Lafayette (3-5A)

Catholic-New Iberia (5-2A) at Delcambre (6-2A)

Opelousas Catholic (6-1A) at St. Edmund (6-1A)

Friday

Local 5A-4A

Denham Springs (4-5A) at Walker (4-5A)

Central (4-5A) vs. Scotlandville (4-5A) at Louisiana Leadership Institute’s Doug Williams Stadium

Live Oak (4-5A) at Zachary (4-5A)

St. Amant (5-5A) vs. Catholic (5-5A) at Olympia Stadium

Dutchtown (5-5A) at McKinley (5-5A)

East Ascension (5-5A) at Woodlawn (5-5A)

Broadmoor (6-4A) at Istrouma (6-4A)

Lutcher (6-4A) at Assumption (8-4A)

Local-area

Church Point (5-3A) at Livonia (5-3A)

Glen Oaks (6-3A) vs. East Feliciana (6-3A) at Clinton Middle School

West Feliciana (6-3A) at Parkview Baptist (6-3A)

Sojourner Truth (9-2A) at Baker (6-3A)

Donaldsonville (7-3A) at Brusly (7-3A)

Port Allen (7-3A) at E.D. White (7-3A)

Bogalusa (8-3A) at Albany (8-3A)

Northlake Christian (8-2A) at Springfield (8-2A)

Episcopal (7-2A) vs. Capitol (7-2A) at Memorial Stadium

Northeast (7-2A) at University (7-2A)

Catholic-Pointe Coupee (6-1A) at Pointe Coupee Central (6-1A)

False River (6-1A) at North Central (6-1A)

Archbishop Hannan (7-1A) at Mount Hermon (7-1A)

Christian Life (7-1A) at Kentwood (7-1A)

Ascension Catholic (9-1A) at East Iberville (9-1A)

White Castle (9-1A) at Ascension Christian (9-1A)

Oak Forest (MAIS 6-2A) at Bowling Green (MAIS 6-2A)

Silliman Institute (MAIS 6-2A) at Centreville Academy (MAIS 6-2A)

Acadiana

Acadiana (3-5A) at Comeaux (3-5A)

Sulphur (3-5A) at Barbe (3-5A)

Washington-Marion (4-4A) at Beau Chene (4-4A)

Opelousas (4-4A) at LaGrange (4-4A)

Breaux Bridge (5-4A) at Cecilia (5-4A)

Northside (5-4A) at Teurlings (5-4A)

St. Thomas More (5-4A) at St. Martinville (5-4A)

Erath (9-3A) at Kaplan (9-3A)

North Vermilion (9-3A) at Loreauville (6-2A)

Notre Dame (4-3A) at Crowley (4-3A)

Westlake (4-3A) at Iowa (4-3A)

Jennings (4-3A) at South Beauregard (4-3A)

Rayne (5-3A) at Eunice (5-3A)

Port Barre (5-3A) at Northwest (5-3A)

Oakdale (5-2A) at Bunkie (5-2A)

Pine Prairie (5-2) at Mamou (5-2A)

Ville Platte (5-2A) at Iota (5-2A)

North Vermilion (9-3A) Loreauville (5-2A)

West St. Mary (6-2A) at Jeanerette (5-2A)

Sacred Heart-Ville Platte (6-1A) at Westminster (6-1A)

Ascension Episcopal (8-1A) at Vermilion Catholic (8-1A)

Gueydan (8-1A) at LaSalle (4-1A)

Southeast

Warren Easton (10-4A) at Covington (6-5A)

Fontainebleau (6-5A) at Mandeville (6-5A)

St. Paul’s (6-5A) at Northshore (6-5A)

Slidell (6-5A) at Ponchatoula (6-5A)

South Lafourche (7-5A) at H.L. Bourgeois (7-5A)

Thibodaux (7-5A) at Central Lafourche (7-5A)

Bonnabel (8-5A) at Destrehan (8-5A)

Terrebonne (6-5A) at New Iberia (7-5A)

Higgins (8-5A) at East St. John (8-5A)

Ehret (8-5A) at Hahnville (8-5A)

Franklinton (7-4A) at Salmen (7-4A)

Hammond (7-4A) at Pearl River (7-4A)

St. Charles (7-3A) at St. James (7-3A)

Loranger (8-3A) at Amite (8-3A)

Independence (8-3A) at Jewel Sumner (8-3A)

Pine (8-2A) at St. Helena (8-2A)

St. Thomas Aquinas (8-2A) at Pope John Paul II (8-2A)

Berwick (9-3A) at Abbeville (9-3A)

Patterson (9-3A) at Franklin (9-3A)

Central Catholic (8-1A) at Hanson (8-1A)

Saturday

Local-area

Georgia School for the Deaf at Louisiana School for the Deaf, 2 p.m.

Baton Rouge Christian Patriots vs. Acadiana Home School at Carencro