Volleyball

Country Day 3, South Plaquemine 0

Country Day 25 25 25

South Plaquemine 5 6 9

Team leaders: COUNTRY DAY: Juliet Cimini (5 kills), Kate Launey (10 assists), Adele Patagna (14 aces).

Dominican 3, Bonnabel 0

Bonnabel 7 15 8

Dominican 25 25 25

Team leaders: DOMINICAN: Bailey Mauterer (8 kills, 5 aces), Sara Bordelon (15 assists), Abby Buchert (5 digs), Toni Henry (5 aces)

Sacred Heart 3, St. Mary’s 0

St. Mary’s 7 2 4

Sacred Heart 25 25 25

Team leaders: SACRED HEART: Emily Frischhertz (11 kills), Avery Hardie (6 kills), Ashton Rabalais (4 aces), Britton St. Pierre (11 digs). Team records: Sacred Heart 1-0 (Division IV, District 6.

St. Scholastica 3, Salmen 0

St. Scholastic Academy 25 25 25

Salmen 13 19 15

Team leaders: ST. SCHOLASTICA: Gabby Chaix (9 kills), Allison Weimer(6 kills, 3 aces), Maddie Morris(5 digs, 3 aces), Alexis Colomb(3 digs,6 aces), Emma Estapa(20 assists, 4 aces), Molly Brown(6 assists). Team records: St. Scholastica 16-3, 2-0 Division II, District 5.

Schedule

Wednesday’s games

Cabrini at Country Day, 4:30 p.m.

Lakeshore at Riverdale, 5:30 p.m.

Slidell at Fontainebleau, 5:30 p.m.

De La Salle at St. Martin’s, 4:30 p.m.

Haynes at Lusher, 5 p.m.

Ecole Classique at Terrebonne, 5:30 p.m.

Riverside at Landry-Walker, 4 p.m.

Chapelle at St. Scholastica, 6 p.m.

Slidell at Fontainebleau, 5:30 p.m.

Northshore at Mandeville, 5:30 p.m.

Vandebilt at Ursuline, 5:30 p.m.

KIPP at Cohen, 5 p.m.

Easton at McMain, 4:30 p.m.

Grace King at Bonnabel, 4:30 p.m.

Ehret at Academy of Our Lady, 4 p.m.

West St. John at St. James, 5 p.m.

Covington at Hammond, 5:30 p.m.

Thursday’s games

Chapelle at Bonnabel, 5 p.m.

St. Scholastica at Riverdale, 5:30 p.m.

East Jefferson at Lakeshore, 4:30 p.m.

Salmen at Franklinton, 4 p.m.

Higgins at Thomas Jefferson, 4 p.m.

Varnado at Ecole Classique, 4:30 p.m.

St. Martinville at Riverside, 4 p.m.

St. Thomas Aquinas at Pope John Paul II, TBA

Hannan at Pine, 4:30 p.m.

St. Charles at Curtis, 5:30 p.m.

Country Day at Ridgewood, 4:30 p.m.

Fontainebleau at Destrehan, 4:30 p.m

Hahnville at H.L. Bourgeois, 5:30 p.m.

Dominican at Mount Carmel, 5:30 p.m.

Sacred Heart at McGehee, 5:30 p.m.

Fisher at Newman, 5:30 p.m.

St. Katharine Drexel at St. Mary’s, 4:30 p.m.

Easton at Belle Chasse, 4 p.m.

Ben Franklin at Grace King, 4:30 p.m.

Landry-Walker at Acad. of Our Lady, 4 p.m.

Karr at West Jefferson, 4 p.m.

Clark at Lake Area New Tech, 4:30 p.m.

McDonogh 35 at KIPP, 4:30 p.m.

Family Christian at West St. John, 5 pm.

Crescent City at South Plaquemines, 4 p.m.

Lutheran at First Baptist, 4 p.m.

King Charter at McManus, 4:30 p.m.

Ehret at Chalmette, 4 p.m.

Football

Thursday’s games

Riverdale vs. Higgins, 6:30 p.m., Hoss Memtsas

District 6-5A

St. Paul’s at Hammond

Fontainebleau at Mandeville

Northshore at Ponchatoula

Slidell at Covington

District 8-2A

Newman vs. Carver, Pan 3:30

District 9-1A

Ridgewood vs. Haynes, 7 p.m., Joe Yenni

Country Day vs. Crescent City, 7 p.m., Muss Bertolino

Friday’s games

De La Salle at Ben Franklin, 4 p.m.

Catholic at Salmen

Easton at South Terrebonne

Chalmette at Belle Chasse

Ellender at West St. John

Ehret at St. Amant

Rummel at Dutchtown

McKinley at Landry-Walker

McDonogh 35 at Livonia

Shaw at E.D. White

Lusher vs. Thomas Jefferson, 7 p.m., Hoss Memtsas

Lutcher at East Ascension

Brother Martin at Vandebilt Catholic

St. Charles at Ville Platte

East Jefferson vs. Jesuit, 7 p.m., Tad Gormley

West Jefferson vs. Grace King, 7 p.m., Joe Yenni

District 7-5A

South Lafourche at Terrebonne

H.L. Bourgeois at Thibodaux

East St. John at Central Lafourche

Hahnville at Destrehan

District 7-2A

Pope John Paul II at Hannan

District 8-2A

Cohen at Riverside

St. James at Fisher

Sophie B. Wright at South Plaquemines

Lakeshore at Byrd

District 9-1A

St. Martin’s at Houma Christian

Saturday’s games

Holy Cross vs. Bonnabel, 2 p.m., Joe Yenni

McMain vs. Clark, 2:30 p.m., Pan American

Karr vs. Cox, 7 p.m., Hoss Memtsas

Curtis vs. St. Augustine, 7 p.m., Tad Gormley

Bogalusa vs. Miller-McCoy, 7 p.m., Pan American