Division II

Final results of the Division II state swimming tournament Saturday at SPAR Aquatic Center in Sulphur.

Girls

Team totals: 1, St. Scholastica 495. 2, Ruston 253. 3, Academy of the Sacred Heart 237. 4, Caddo Magnet 154. 5, South Lafourche 147. 6, Lakeshore 141. 7, St. Thomas More 133. 8, Alexandria Senior High 115. 9, Central Lafourche 107. 10, South Terrebonne 82. 11, Cabrini 61. 12, Terrebonne 42. 13, Parkway 40. 13, Thomas Jefferson 40. 15, Benton 34.

16, Central 14. 17, Grace King 10. 18, Salmen 8.

Top individuals

200-yard medley relay: 1, St. Scholastica 1:55.48. 2, Lakeshore 2:04.49. 3, South Lafourche 2:06.04.

200 freestyle: 1, Marin Tichenor, Caddo, 2:01.70. 2, Laura Bruce, Sacred Heart, 2:03.01. 3, Brittany Pierce, St. Scholastica, 2:05.63.

200 individual medley: 1, Madeleine Rawls, St. Scholastica, 2:14.56. 2, Lindsey Perkins, St. Scholastica, 2:22.23. 3, Megan Jackson, Sacred Heart, 2:24.82.

50 freestyle: 1, Payton Gold, South Terrebonne, 25.04. 2, Morgan James, Sacred Heart, 25.27. 3, Emily Prieto, St. Scholastica, 25.61.

100 butterfly: 1, Laura Bruce, Sacred Heart, 59.03. 2, Kristen Jennings, St. Scholastica, 59.73. 3, Hannah Choppin, Lakeshore, 1:02.44.

100 freestyle: 1, Payton Gold, South Terrebonne, 55.00. 2, Morgan James, Sacred Heart, 56.00. 3, Emily Prieto, St. Scholastica, 56.58.

500 freestyle: 1, Marin Tichenor, Caddo, 5:28.52. 2, Brittany Pierce, St. Scholastica, 5:36.61. 3, Sarah Harrison, Alexandria, 5:36.91.

200 freestyle relay: 1, St. Scholastica 1:46.51. 2, Sacred Heart 1:46.77. 3, Ruston 1:53.28.

100 backstroke: 1, Kristen Jennings, St. Scholastica, 1:00.04. 2, Lindsey Parkins, St. Scholastica, 1:02.57. 3, Megan Jackson, Sacred Heart, 1:06.16.

100 breaststroke: 1, Madeleine Rawls, St. Scholastica, 1:08.97. 2, Hannah Choppin, Lakeshore, 1:10.67. 3, Sydney Steib, Cabrini, 1:16.65.

400 freestyle relay: 1, St. Scholastica 3:52.68. 2, Sacred Heart 4:04.91. 3, Ruston 4:06.39.

Boys

Team totals: 1, Ruston 347. 2, Holy Cross 346. 50. 3, Caddo Magnet 254. 4, Central 180. 5, South Lafourche 138. 6, Alexandria 130. 50. 7, Sam Houston 105. 8, Terrebonne 96. 9, Lakeshore 85. 10 Neville 73. 11, Parkway 68. 12, St. Thomas More 48. 13, Thomas Jefferson 47. 14, Tioga 37. 15, Westgate 34. 16, East Jefferson 32. 17, South Terrebonne 28. 18, Central Lafourche 27. 19, Salmen 18. 20, Opelousas 17. 21, Southwood 8.

Top individuals

200-yard medley relay: 1, Caddo Magnet 1:46.13. 2, Holy Cross 1:47.78. 3, Central 1:47.85.

200 freestyle: 1, Morgan Meyer, Ruston, 1:42.54. 2, Bryce Davidson, Westgate, 1:52.37. 3, Alexander McDonald, Caddo, 1:52.47.

200 individual medley: 1, Robert Kyte, Ruston, 2:06.12. 2, Matthew Arnold, Central, 2:07.23. 3, Nicholas Guidry, South Lafourche, 2:11.38.

50 freestyle: 1, Zachary Harrison, Alexandria, 22.53. 2, Patrick LeBlanc, East Jefferson, 23.55. 3, Austin Marr, Lakeshore, 23.78.

100 butterfly: 1, Anthony McDonald, Caddo, 54.90. 2, Bryce Davidson, Westgate, 55.25. 3, Dakota Schudalla, Parkway, 58.60.

100 freestyle: 1, Morgan Meyer, Ruston, 47.30. 2, Alexander McDonald, Caddo, 51.07. 3, Nicholas McCrory, Holy Cross, 51.18

500 freestyle: 1, Ben Sawyer, Ruston, 5:34.82. 2, Joseph Ham, Ruston, 5:42.70. 3, Casey Nee, Holy Cross, 5:44.01.

200 freestyle relay: 1, Ruston 1:33.32. 2, Holy Cross 1:34.60. 3, Alexandria 1:34.79.

100 backstroke: 1, Zachary Harrison, Alexandria, 59.01. Paxton DeForest, Holy Cross, 59.01. 3, Reece Reinbolt, Holy Cross, 59.91.

100 breaststroke: 1, Anthony McDonald, Caddo, 1:01.48. 2, Robert Kyte, Ruston, 1:03.87. 3, Pedro Rivera, Holy Cross, 1:04.83.

400 freestyle relay: 1, Caddo 3:31.69. 2, Ruston 3:31.75. 3, Holy Cross 3:33.37.