Catholic High Invitational

At Highland Road Park

Girls

Varsity

Top teams: 1, St. Joseph’s Academy 52. 2, Mandeville 96. 3, Parkway 102. 4, Mount Carmel Academy 158. 5, Menard 190. 6, St. Michael the Archangel 199. 7, Sacred Heart-NO 226. 8, Episcopal 238. 9, Vandebilt Catholic 278. 10, John Curtis 296. 11, Dominican 321. 12, Lafayette 321. 13, E.D. White 397. 14, Barbe 402. 15, Cedar Creek 457.

Top individuals: 1, Sara Funderburk, Parkway, 17:41.50. 2, Olivia Murphy, Mandeville, 17:44.81. 3, Annie Hill, SJA, 17:59.98. 4, Angelle Primeaux, Lafayette, 18:00.62. 5, Alicia Stamey, Episcopal, 18:18.88. 6, Claire Vaughn, Menard, 18:31.09. 7, Gabbi Chauvin, SJA, 18:41.38. 8, Ciara Gilroy, Barbe, 18:43.56. 10, Jennifer Bennett, SJA, 18:50.84. 11 Isabella Hemb, Mt. Carmel, 18:53.78,. 12, Alexa Breaux, Vandebilt, 18:54.15. 13, Celeste Cordova, Parkway, 18:55.28. 14, Emily Blanchard, Hahnville, 18:56.94. 15, Tara Stuntz, Dutchtown, 18:57.18.

Junior high

Top teams: 1, St. Aloysius 58. 2, Episcopal 83. 3, Our Lady of Mercy 88. 4, Cypress Heights 110. 5, West Feliciana 174.

Top individuals: 1, Caitie Brumfield, Cypress Heights, 12:45.84. 2, Lucy Laville, OLOM, 12:55.34. 3, Heather Abadie, St. Thomas More, 12:58.94. 4, Ann Fink, Runnels, 13:14.00. 5, Lizzie Oliver, Episcopal, 13:14.78.

Boys

Varsity

Top teams: 1, Brother Martin 98. 2, Catholic-BR 101. 3, Episcopal 104. 4, Parkway 146. 5, Holy Cross 175. 6, Mandeville 207. 7, Assumption 249. 8, Archbishop Rummel 278. 9, E.D. White 306. 10, Dutchtown 331. 11, Archbishop Shaw 342. 12, Runnels 364. 13, St. Michael 449. 14, Ponchatoula 457. 15, Zachary 478.

Top individuals: 1 Jeffrey Kelley, Catholic, 15:02.66. 2, Jacob Daigle, Assumption, 15:04.94. 3, Ryan Burrell, Baton Rouge High, 15:14.03. 4, Hayden Courrege’, Brother Martin, 15:22.03. 5, Alex Lewis, Holy Rosary, 15:26.47. 6, David Toups, Catholic, 15:26.69. 7, Thomas Kelton, Denham Springs, 15:30.66. 8, Blake Baldassaro, Holy Cross, 15:37.18. 9, Conner Killian, Archbishop Rummel, 15:41.53. 10, Hunter Appleton, Brother Martin, 15:43.09. 11, Benjamin Crowley, Brother Martin, 15:48.00. 12, Jacob Hammons, Parkway, 15:48.84. 13, Cameron Rogers, Parkway, 15:50.81. 14, Nathan Anderson, Choudrant, 15:55.03. 15, Spencer Hollander, Mandeville, 15:55.56.

Junior high

Top teams: 1, Episcopal 17. 2, Catholic-BR 78. 3, St. Aloysius 129. 4, Brother Martin 148. 5, Our Lady of Mercy 228.

Top individuals: 1, Austin Broussard, Episcopal, 10:52.94. 2, David Whitehurst, Episcopal, 10:58.31. 3, Elliot Wolf, Episcopal, 11:10.00. 4, Trent Terminie, Holy Cross, 11:18.47. 5, Trevor Heath, Episcopal, 11:19.59.