Volleyball

Ascension Christian 3,

East Iberville 1

Match scores: 25-17, 21-25, 25-13, 25-23

Team leaders: ASCENSION CHRISTIAN: S.. Sehon (11 kills, 3 aces, 3 digs), D. Breaux (7 kills, 5 aces, 1 dig), V. Schexnayder (13 aces, 12 assists, 3 kills, 3 digs); EAST IBERVILLE: D. Simmons (10 digs, 5 aces, 5 assists), A. Fuller (10 digs, 4 aces, 3 assists, 1 kill), N. Snowden (6 digs, 5 assists, 2 kills, 1 ace)

Records: East Iberville, 4-5, 2-3; Ascension Christian not available.

Broadmoor 3,

St. Michael 2

Match scores: 10-25, 22-25, 25-22, 25-16, 15-9

Team leaders: BROADMOOR: B. Taylor (13 kills, 9 digs, 2 blocks), A. Spencer (26 assists, 11 digs, 8 kills), K. Gillette (9 kills, 8 digs, 5 aces, 1 block); ST. MICHAEL: A. Gaudet (41 assists, 6 digs, 3 kills), Alexan. Gaudet (18 digs, 8 kills, 1 ace, 1 block) M. Gremillion (12 digs, 7 kills, 5 aces).

Records: Broadmoor 23-10, St. Michael 7-9.

Brusly 3,

Istrouma 1

Match scores: 25-18, 25-12, 24-26, 25-12

Team leaders: BRUSLY: D. Mitchell (10 kills), K. Tolar (22 assists, 8 digs), S. Willis (7 kills, 4 aces); ISTROUMA: A. Northern (17 kills, 5 blocks), R. Varmall (17 assists, 3 aces)

Records: Brusly 10-10, 1-0; Istrouma 0-1 in district.

Episcopal 3,

Dunham 1

Match scores: 25-19, 25-12, 22-25, 25-22

Team leaders: EPISCOPAL: J. Jones (10 kills, 2 blocks), M. McMurray (7 aces, 5 kills, 4 digs, 1 block), M. Perrault (10 digs, 5 kills, 2 assists, 1 ace); DUNHAM: R. McNeil (9 digs, 6 kills, 5 aces, 1 block), M. Smith (18 assists, 7 digs, 4 kills, 4 aces), S. Duplessis (15 digs, 2 aces, 1 kill)

Records: Episcopal 1-0 in district, Dunham 6-9, 0-1.

Family Christian 3,

Christian Life 1

Match scores: 25-12, 23-25, 25-23, 28-26

Team leaders: FAMILY CHRISTIAN: D. Vavasseur (5 kills, 1 ace), K. Price (4 kills, 3 aces), B. George (8 assists, 4 aces, 1 block); CHRISITAN LIFE: not available.

Records: Family Christian 6-12, 2-2 in district play; Christian Life 3-8 , 2-2.

St. John 3,

False River Academy 0

Match scores: 25-15, 25-21, 25-19

Team leaders: FALSE RIVER: V. Nolen (9 digs), K. Johnson (2 aces, 2 digs, 1 kill), K. James (4 digs, 4 kills, 1 assist); ST. JOHN: K. Theriot (21 digs, 3 kills, 1 ace), C. Smith (10 digs, 2 aces), J. Brown (13 kills, 6 digs, 5 aces).

Records: St. John 5-10, 0-2 in district play, St. John 16-9 (2-0).

Southern Lab 3,

La. School for the Deaf 2

Match scores: 15-25, 25-16, 25-22, 20-25, 15-10

Team leaders: SOUTHERN LAB: D. Williams 10 kills, 10 aces, 4 assists), J. Davis (7 kills, 2 assists, 2 digs, 1 ace, 1 block), A. Butler (4 aces, 4 assists, 4 kills, 2 digs); LSD: M. Gowan (3 aces, 3 assists, 3 kills, 2 blocks, 1 dig), A. Powell (3 digs, 3 assists, 2 kills, 1 ace), J. Pierce (5 assists, 1 dig).

Records: Southern Lab 6-10, 2-2, LSD, not available.

St. Thomas Aquinas 3, Runnels 0

Match scores: 25-10, 25-14, 25-19

Team leaders: ST THOMAS AQUINAS: B. Balser (12 kills, 11 digs, 8 blocks, 2 aces), A. Donnes (10 digs, 4 kills, 2 aces), J. Willis (8 digs, 3 kills, 2 aces); RUNNELS: R. Fennell (10 digs, 7 kills), E. Forgey (10 kills, 3 blocks); A. Kumler (10 digs).

Records: St. Thomas Aquinas 16-6, 1-0, Runnels 3-9 (0-1).

University 3,

Springfield 0

Match scores: 25-8, 25-9, 25-4

Team leaders: UNIVERSITY: A. Mitchell (15 kills, 2 aces), K. Sands (8 kills, 8 aces, 1 dig), S. White (17 assists, 2 kills); SPRINGFIELD: H. Poche (5 aces, 3 blocks, 2 kills, 1 dig), L. Martin (1 ace), L. Steele (1 dig).

Records: University 15-5, 1-0, Springfield 6-4, 0-1.

West Feliciana 3,

Glen Oaks 0

Match scores: 25-5, 25-10, 25-12

Team leaders: GLEN OAKS: S. Griffin (3 kills, 2 digs, 1 ace), M. Johnson (4 kills, 2 digs, 1 block), D. Tovsant (4 assists); WEST FELICIANA: B. Washington (17 aces, 7 kills, 3 blocks), M. Norder (10 assists, 4 aces), K. Eilers (2 kills, 1 ace).

Records: Glen Oaks 1-14, 0-1 in district play, West Feliciana 12-9, 1-0.

Schedule

Tuesday

Ascension Catholic at Catholic-Pointe Coupee, 4 p.m.

East Ascension at Dutchtown, 4 p.m.

East St. John at St. Amant, 4 p.m.

Zachary at Woodlawn, 4 p.m.

St. Joseph’s Academy at Baton Rouge High, 5 p.m.

Tara at Broadmoor, 5 p.m.

Livonia at Capitol, 5 p.m.

Port Allen at Family Christian, 5 p.m.

Redemptorist at Hosanna Christian, 5 p.m.

Glen Oaks at McKinley, 5 p.m.

Denham Springs at Scotlandville, 5 p.m.

Live Oak at University, 5 p.m.

O. Perry Walker at Walker, 5 p.m.

Softball

MAIS AA South State Tournament

at Columbia, Miss.

Quarterfinal

Silliman 5, Sylva Bay 0

W-K. Davidson. Leaders: SILLIMAN: T. Leblanc (2-4), M. Ohlinger 2-3

Semifinal

Silliman 3, Oak Forest 1

W-K. Davidson. Leader: SILLIMAN: T. Leblanc (3-4).

Final

Silliman 10, Oak Forest 0

W-K. Davidson. Leader: SILLIMAN: T. Leblanc (2-3), K. Davidson (2-3), A. Hurst (2-2).

Record: Silliman 31-9-1

Silliman advances to MAIS AA Overall State Tournament, Oct. 1-3, in Jackson, Miss.