Capital City Swim League

Meet one

Girls

Team totals: 1, Baton Rouge High, 365. 1, Dutchtown High, 365. 3, Parkview Baptist, 327. 4, U-High, 236. 5, St. Michael the Archangel, 194. 6, Walker, 109. 7, Central, 65. 8, Brusly, 52.

Top individuals

200-yard medley relay: 1, Dutchtown ‘A’ 2:10.27. 2, BRHS 2:14.79. 3, St. Michael 2:16.38.

200 freestyle: 1, Kaitlyn Larzelere, DTHS, 2:16.03. 2, Rylee Moore, PBS, 2:18.68. 3, Sidney Slater, DTHS, 2:23.51.

200 IM: 1, Jordan Slater, DTHS, 2:29.80. 2, Kameron Tate, PBS, 2:30.84. 3, Kara Ye, BRHS, 2:42.64.

50 freestyle: 1, Hannah Dickie, PBS, 27.97. 2, Kaitlyn Larzelere, DTHS, 28.38. 3, Caitlyn Thomas, St. Michael, 29.19.

100 butterfly: 1, Rylee Moore, PBS, 1:08.50. 2, Kozan Katherine, BRHS, 1:11.99. 3, Kara Ye, BRHS, 1:17.33.

100 freestyle: 1, Hannah Dickie, PBS, 1:02.89. 2, Rachel Barlow, U-High, 1:04.83. 3, Natalie Thomason, WHS, 1:06.01.

500 freestyle: 1, Jolee Liles, PBS, 5:21.62. 2, Lilly May, DTHS, 6:00.91. 3, Julia Soileau, PBS, 6:39.61.

200 freestyle relay: 1, Parkview 1:52.69. 2, BRHS 1:59.43. 3, St. Michael 2:02.88.

100 backstroke: 1, Lilly May, DTHS, 1:08.10. 2, Kameron Tate, PBS, 1:08.80. 3, Jordan Slater, DTHS 1:11.10.

100 breaststroke: 1, Jolee Liles, PBS, 1:13.28. 2, Elizabeth Feltner, U-High, 1:23.12. 3, Sarah Ye, BRHS, 1:23.74.

400 freestyle relay: 1, Parkview 4:09.86. 2, Dutchtown 4:16.43. 3, BRHS 4:25.99.

Boys

Team, totals: 1, Baton Rouge High, 370. 2, Dutchtown, 271.5. 3, Brusly, 246. 4, U-High, 229. 5, Walker, 180. 6, Central, 127. 7, Parkview, 105.5. 8, St. Michael, 84. 9, Lee, 11.

Top individuals

200 medley relay: 1, Brusly 1:54.66. 2, U-High 1:59.84. 3, Dutchtown 2:00.03.

200 freestyle: 1, Shane Pendarvis, WHS, 2:05.56. 2, John Costanza, PBS, 2:10.59. 3, Jeffrey Lim, BRHS, 2:11.50.

200 IM: 1, Tristan Wilkinson, WHS, 2:20.19. 2, Logan Gurganus, Bhs, 2:31.30. 3, Hank Kleinpeter, U-High, 2:33.74.

50 freestyle: 1, Zachary Miller, St. Michael, 25.06. 2, Bert Kouns, U-High, 25.51. 3, David Yessayan, BRHS, 25.52.

100 butterfly: 1, Nicholas Lee, Bhs, 58.19. 2, Patrick Faulkner, DTHS, 1:04.47. 3, Wesley Swain, U-High, 1:07.26.

100 freestyle: 1, Nicholas Lee, Bhs, 54.21. 2, Dylan Verret, St. Michael, 55.52. 3, David Yessayan, BRHS, 57.04.

500 freestyle: 1, Matthew Arnold, Central, 5:19.03. 2, Zachary Miller, St. Michael, 5:44.87. 3, Wesley Swain, U-High, 6:06.44.

200 freestyle relay: 1, BRHS1:43.74. 2, Dutchtown High 1:47.86. 3, Central 1:50.83.

100 backstroke: 1, Shane Pendarvis, WHS, 1:01.10. 2, Michael Kirshner, PBS, 1:02.12. 3, Tristan Wilkinson, WHS, 1:06.48.

100 breaststroke: 1, Matthew Arnold, Central, 1:09.30. 2, Logan Gurganus, Bhs, 1:11.86. 3, Jeffrey Lim, BRHS, 1:13.06.

400 freestyle relay: 1, U-High 3:49.73. 2, BRHS ‘A’ 3:51.37. 3, Walker 3:56.02.

Meet two

Girls

Team totals: 1, Episcopal, 523. 2, Lutcher, 406. 3, East Ascension, 224. 4, St. Thomas Aquinas, 204. 5, Denham Springs, 116.

Top individuals

200 medley relay: 1, Episcopal 2:04.23. 2, Lutcher 2:11.29. 3, Lutcher 2:16.10.

200 freestyle: 1, Mary Oliver, EHS, 2:16.33. 2, Taylor Champagne, Dshs, 2:16.68. 3, Caroline Core, EAHS, 2:17.61.

200 IM: 1, Chanler Turnley, EHS, 2:19.20. 2, Dru Powell, EHS, 2:33.15. 3, Caroline Casey, EHS, 2:40.45.

50 freestyle: 1, Chanler Turnley, EHS, 25.89. 2, Janey Louque, LHS, 27.67. 3, Jacie Whitney, LHS-LA, 28.49.

100 butterfly: 1, Caroline Sides, EHS, 1:08.79. 2, Caroline Casey, EHS, 1:10.32. 3, Lindsey Dettwiller, Sta, 1:14.66.

100 freestyle: 1, Dru Powell, EHS, 1:01.93. 2, Caroline Core, EAHS, 1:02.46. 3, Mary Oliver, EHS, 1:02.52.

500 freestyle: 1, Bailey Stevens, EHS, 5:39.72. 2, Caroline Sides, EHS, 6:15.96. 3, Wendy Conklin, EHS, 6:20.24.

200 freestyle relay: 1, Episcopal 1:53.16. 2, Lutcher A 1:53.40. 3, Lutcher B 2:01.06.

100 backstroke: 1, Lindsey Dettwiller, Sta, 1:11.99. 2, Olivia Beasley, EHS, 1:15.21. 3, Morgan Tyler, LHS, 1:19.19.

100 breaststroke: 1, Hannah Landry, LHS, 1:18.98. 2, Hannah Poche, LHS, 1:19.42. 3, Kathryn Matherne, LHS, 1:21.41.

400 freestyle relay: 1, Episcopal 4:04.06. 2, Lutcher A 4:36.81. 3, Lutcher B 4:52.50.

Boys

Team totals: 1, Lutcher, 525.5. 2, Episcopal, 358. 3, East Ascension, 278.5. 4, Denham Springs, 255. 5, Scotlandville, 34. 6, St. Thomas Aquinas, 20.

Top individuals

200 medley relay: 1, Lutcher A 1:54.95. 2, Denham Springs 2:02.94. 3, LutcherB 2:04.31.

200 freestyle: 1, Jim Conklin, EHS, 2:04.09. 2, Jared Swetnam, EHS, 2:11.61. 3, Hayden Brack, LHS, 2:12.45.

200 IM: 1, Dylan Goodrich, Dshs, 2:24.20. 2, Kellam Elliott, EHS, 2:27.23. 3, Brant Tagalo, EAHS, 2:33.61.

50 freestyle: 1, Luke Zeringue, LHS, 22.82. 2, Joseph Square, SCOT, 24.03. 3, Ross Alexander, Dshs, 24.14.

100 butterfly: 1, Mathew Hanford, Sta, 58.30. 2, Kennan Deslattes, LHS, 1:02.12. 3, Brant Tagalo, EAHS-LA, 1:04.95.

100 freestyle: 1, Luke Zeringue, LHS-LA, 52.47. 2, Cole Legrange, EAHS, 54.01. 3, Ross Alexander, DSHS, 54.94.

500 freestyle: 1, Dylan Goodrich, Dshs, 5:36.81. 2, Jared Swetnam, EHS, 6:09.32. 3, Jackson Sides, EHS, 6:27.86.

200 freestyle relay: 1, Lutcher 1:40.00. 2, Episcopal 1:45.27. 3, Eahs 1:47.71.

100 backstroke: 1, Jim Conklin, EHS, 1:05.03. 2, Dylan LeBlanc, LHS, 1:06.94. 3, Bennett Bruns, EHS, 1:10.22.

100 breaststroke: 1, Kennan Deslattes, LHS, 1:10.11. 2, Joseph Square, SCOT, 1:10.47. 3, Alec Louque, LHS, 1:14.01.

400 freestyle relay: 1, Lutcher A 3:51.22. 2, Episcopal 3:59.70. 3, Lutcher C 4:20.43.