Boys basketball pairings

Class 5A

Bidistrict pairings

Scotlandville 56, John Ehret 30

Acadiana 81, Captain Shreve 76

Comeaux 77, Hahnville 50

McKinley 56, Catholic 49

Higgins 79, Northshore 42

Ruston 42, Jesuit 39

Mandeville 63, Brother Martin 54

St. Augustine 63. Holy Cross 57

Ouachita 76, Byrd 73

(19) Thibodaux at (14) Lafayette

(22) Hammond at (11) Helen Cox

Dutchtown 56, Southwood 53

East St. John 71, Central Lafourche 56

East Ascension 58, Central 57

New Iberia 74, H.L. Bourgeois 57

(31) Slidell at (2) Natchitoches Central

Class 4A

Bidistrict pairings

Landry-Walker 62, Belaire 34

(17) LaGrange at (16) Karr

(24) Beau Chene at (9) Tara, 7 p.m.

(25) Minden at (8) Salmen

Tioga 68, St. Martinville 55

Ellender 60, Assumption 54

St. Michael the Archangel 74, Westgate 56

St. Thomas More 69, Franklinton 53

Peabody 69, Belle Chasse 37

Neville 55, Fair Park 48

Northside 56, Leesville 52

Washington-Marion 71, Teurlings Catholic 51

Huntington 83, Franklin Parish 36

Wossman 87, Warren Easton 50

Plaquemine 77, Opelousas Catholic 75 4 OT

East Jefferson 81, Lakeshore 38

Class 3A

Bidistrict pairings

John Curtis 75, J.S. Clark 48

North Webster 61, Union Parish 58

Northwest 55, North Vermilion 46

Donaldsonville 59, E.D. White 44

Port Allen 53, Independence 49

Port Barre 48, Jennings 44

West Feliciana 57, Albany 54

Richwood 108, Ville Platte 65

University 80, Caldwell Parish 58

Brusly 56, Vidalia 48

Westlake 45, Madison Parish 40

Amite 80, Loranger 70

Patterson 68, Evangel 43

St. Louis Catholic 61, Iowa 44

Parkview Baptist 84, Rayville 63

Bossier 57, DeLaSalle 53

Class 2A

Bidistrict pairings

Riverside Academy 129, Ferriday 57

Homer 57, Jeanerette 43

French Settlement 62, Calvary 59

Sterlington 79, Cohen 64

Doyle 62, East Feliciana 60

St. Thomas Aquinas 53, Haynes 32

Rapides 72, Istrouma 61

Dunham 78, Northeast 55

St. James 61, Catholic-NI 54

Winnfield 71, Loreauville 52

Episcopal 61, Pope John Paul II 25

Welsh 64, Vinton 58

Many 54, Newman 41

Rosepine 62, Northlake Christian 61

Lakeview 100, Runnels 41

Class 1A

Bidistrict pairings

Arcadia 78, St. Martin’s 37

Ascension Episcopal 53, Covenant Christian 50

Northwood-Lena 86, Ascension Catholic 66

Hamilton Christian 77, Elton 67

Christian Life 70, Hanson Memorial 48

La. New Tech-Plain Dealing 58, East Iberville 41

Central Catholic 63, Tensas 54

Country Day 77, Haynesville 40

Madison Prep 92, Merryville 38

Southern Lab 74, West St. John 54

Mangham 49, Oberlin 47

Delhi 64, North Central 45

Grambling 68, Montgomery 44

White Castle 75, Ringgold 46

Block 81, Pointe Coupee Central 59

Lafayette Christian 95, Varnado 65

Class B

Bidistrict pairings

Florien 87, Saline 56

Simpson 71, Glenmora 62

Choudrant 57, Hicks 42

Hosanna Christian 78, Negreet 39

Weston 84, Converse 40

Monterey 50, Castor 35

Avoyelles Public Charter 47, Forest 42

Fairview 81, Holden 35

Anacoco 77, Pitkin 52

Doyline 78, Grace Christian 56

Centerville 80, Hornbeck 64

Simsboro 93, Hathaway 58

Zwolle 72, Maurepas 41

Lacassine 70, Stanley 54

Bell City 77, Dotson 50

Midland 77, Evans 21

Class C

Bidistrict pairings

(1) Elizabeth gets a bye

Calvin 56, Claiborne Christian 37

Summerfield 69, Bishop McManus 40

Ebarb 78, Hackberry 43

Pleasant Hill 77, First Baptist Christian 23

Johnson Bayou 63, Kilbourne 42

(20) Starks at (13) Georgetown

(4) Sicily Island gets a bye

(3) Atlanta gets a bye

(19) Jehovah-Jireh at (14) Plainview, 6 p.m.

Family Christian 69, St. Joseph’s-Plaucheville 50

Gibsland-Coleman 82, Downsville 28

Northside Christian 62, Grand Isle 37

Reeves 65, Epps 46

Phoenix 52, Singer 37

(2) New Living Word gets a bye

Softball

Central Catholic-MC 3, Terrebonne 1

Boys golf

Webb Park

Par 36

Team scores: 1. Ascension Catholic, 211. 2. Baton Rouge High, 233. 3. Walker, 243.

Individual scores: 1. T. Landry, AC, 35. 2. J. Harvey, Baton Rouge High, 49. 3. P. Joffrion, AC, 53, and D. Steele, Walker, 53

The Island-Plaquemine

Par 36

Team scores: 1, East Ascension 190. 2, St. Amant 204. 3, St. John 215.

Individual scores: 1. Michael D’Albor, St. John 39. 2. Trevor Adams, East Ascension 43. 3. Donnie LaCombe, East Ascension 47. 3. Beau Brown, East Ascension 47. 3. Dylan Pastorick, St. Amant 47

Girls basketball

at Burton Coliseum-Lake Charles

Class 5A

Quarterfinal results

Mt. Carmel 50, Pineville 48

Denham Springs 56, Sulphur 51

Destrehan 57, Walker 55

Helen Cox 49, Ponchatoula 42

Semifinal pairings

(9) Mount Carmel vs. (5) Denham Springs, 4:30 p.m. Thursday

(15) Cox vs. (6) Destrehan, 2:45 p.m. Thursday

Final

Saturday, March 8, 6 p.m.

Class 4A

Quarterfinal results

Salmen 54, Ellender 30

St. Thomas More 48, Karr 37

DeRidder 46, St. Michael the Archangel 44

Warren Easton 70, Fair Park 50

Semifinal pairings

(5) St. Thomas More vs. (1) Salmen, 4:30 p.m. Wednesday

(3) DeRidder vs. (2) Warren Easton, 8 p.m. Thursday

Final

Saturday, March 8, 8 p.m.

Class 3A

Quarterfinal results

Ville Platte 69, Rayville 59

Albany 59, Notre Dame 56

University 66, Mansfield 53

John Curtis 74, South Beauregard 30

Semifinal pairings

(4) Albany vs. (1) Ville Platte, 6:15 p.m. Thursday

(3) University vs. (2) John Curtis, 1 p.m. Thursday

Final

Saturday, March 8, 4 p.m.

Class 2A

Quarterfinal results

North Caddo 82, Redemptorist 46

Pickering 58, Jonesboro-Hodge 51

Doyle 64, Lakeview 63

Lake Arthur 70, St. Thomas Aquinas 45

Semifinal pairings

(4) Pickering vs. (1) North Caddo, 6:15 p.m. Wednesday

(3) Doyle vs. (2) Lake Arthur, 8 p.m. Wednesday

Final

Friday, March 7, 8 p.m.

Class 1A

Quarterfinal results

North Central 44, Southern Lab 34

Arcadia 62, Vermilion Catholic 59

Merryville 64, West St. John 57

Central Catholic 64, Tensas 45

Semifinal pairings

(5) Arcadia vs. (1) North Central, 1 p.m. Wednesday,

(3) Merryville vs. (2) Central Catholic, 2:45 p.m. Wednesday

Final

Saturday, March 8, 2 p.m.

Class B

Quarterfinal results

Fairview 98, Holden 29

Anacoco 39, Florien 38

Lacassine 59, Castor 38

Stanley 60, Simsboro 36

Semifinal pairings

(4) Anacoco vs. (1) Fairview, 7:45 p.m. Tuesday,

(3) Lacassine vs. (2) Stanley, , 6 p.m. Tuesday

Final

Friday, March 7, 6 p.m.

Class C

Quarterfinal results

Hackberry 52, Pleasant Hill 34

Plainview 77, Epps 61

Summerfield 48, Atlanta 44

Elizabeth 51, New Living Word 47

Semifinal pairings

(1) Hackberry vs. (4) Plainview, 4:15 p.m. Tuesday

(3) Summerfield vs. (2) Elizabeth, 2:30 p.m. Tuesday

Final

Friday, March 7, 4 p.m.

Baseball scores

Catholic 2, Hahnville 0

Doyle 11, Riverdale 0

East Ascension 6, Ouachita 1

Episcopal 12, West Feliciana 4

John Curtis 6, Slidell 1

Haynes 10, Higgins 0

Plaquemine 15, White Castle 0

Ridgewood 9, South Plaquemines 5

Slidell 11, South Terrebonne 2

St. John 10, Breaux Bridge 4

Holy Cross 8, Central 2

St. Amant 4, Holy Cross 3

Baker 14, West St. Mary 0

Bowling

Rummel 19 Shaw 8

High Series: Rummel: Perry Giambrone 225; Shaw: Scott Vedros 239

High Game: Rummel: Perry Giambrone 234; Shaw: Scott Vedros 268

Brother Martin 25 Holy Cross 2

High Series: Brother Martin: Victor Earl 245; Holy Cross: Beau Assavedo 198

High Game: Brother Martin: Victor Earl 298; Holy Cross: Beau Assavedo 226

Boys soccer

All games are Tad Gormley Stadium, New Orleans

Division I

St. Paul’s 3, Grace King 0

Division II

Ben Franklin 3, Vandebilt Catholic 2, OT

Division III

Lusher 3, Northlake Christian 2

Girls soccer

All games are Tad Gormley Stadium, New Orleans

Division I

St. Scholastica 1, Lafayette 0

Division II

(Ben Franklin 2, St. Thomas More 0

Division III

Pope John Paul II 2, Newman 1