Central’s Josh Brown, Zachary boys and girls squads star at the District 4-5A meet _lowres

Advocate staff photo by HEATHER MCCLELLAND -- Zachary's Janie O'Connor, right, owned the top times in the 100 (11.52) and 400 meters (54.86) on the Louisiana Sports Writers Association All-State team. She had the second best time in the 200.

Louisiana Sports Writers Association all-state track team. Compiled by Bruce Brown for the LSWA

Boys

Track events

100: 1, Donte’ Jackson, Riverdale, 10.30. 2, Dontrelle Allen, East St. John, 10.33. 3, Edward Davis, Karr, 10.42. 4, Kirk Merritt, Destrehan, 10.45. 5, Raymond Calais Jr., Cecilia, 10.57.

200: 1, Donte’ Jackson, Riverdale, 21.21. 2, Corrieon Mosby, Natchitoches Central, 21.35. 3, Kelvin Brooks, Bossier, 21.49. 4, Raymon Calais Jr., Cecilia, 21.50. 5, Kirk Merritt, Destrehan, 21.52.

400: 1, Tahrike Jones, Lutcher, 47.97. 2, Corrieon Mosby, Natchitoches Central, 48.01. 3, Trevions Rouchon, Franklin, 48.51. 4, Andre Johnon, W. Ouachita, 48.54. 5, Deonte Wright, DeRidder, 48.82.

800: 1, Sean Washington, New Iberia, 1:54.71. 2, Matthew Myrtue, Fontainebleau, 1:54.90. 3, Zack Rice, Pine, 1:56.43. 4, Devyn Keith, Curtis, 1:56.87. 5, Austin Brown, Curtis, 1:57.59.

1,600 meters: 1, Eric Coston, St. Paul’s, 4:15.33. 2, Pierce Hill, Catholic-BR, 4:18.54. 3, Zach Capello, Ascension Catholic, 4:20.70. 4, Ryan Burrell, Baton Rouge High, 4:23.83. 5, Hayden Kingfisher, Parkway, 4:24.23.

3,200: 1, Devyn Keith, Curtis, 9:12.04. 2, Eric Coston, St. Paul’s, 9:19.99. 3, Zach Capello, Ascension Catholic, 9:25.54. 4, Jeffrey Kelley, Catholic-BR, 9:27.71. 5, Chance Edwards, Brother Martin, 9:38.45. 6, Adam Wise, Fontainebleau, 9:43.84.

110 hurdles: 1, Brandon Singleton, Hahnville, 13.81. 2, Christian Boyd, N. DeSoto, 14.10. 3, Kristian Fulton, Rummel, 14.17. 4, Darion Dunn, Oakdale, 14.34. 5, Juwon Johnson, Parkway, 14.40.

300 hurdles: 1, Brandon Singleton, Hahnville, 37.53. 2, Christian Boyd, N. DeSoto, 37.54. 3, Antonio Woodfork, Haughton, 38.43. 4, Robert Rochelle, Fair Park, 38.55. 5, Kristian Fulton, Rummel, 38.59.

4x100 relay: 1, Morgan City, 41.42. 2, Haughton, 41.52. 3, Ruston, 41.59. 4, Catholic-BR, 41.75. 5, McDonogh 35, 41.82. 6, Franklin, 41.88.

4x200 relay: 1, Franklin, 1:25.40. 2, Catholic-BR, 1:25.51. 3, Ruston, 1:26.48. 4, Natchitoches. Central, 1:27.13. 5, McDonogh 35, 1:27.73.

4x400 relay: 1, New Iberia, 3:16.07. 2, Ruston, 3:17.54. 3, Natchitoches Central, 3:17.56. 4, Catholic-BR, 3:17.60. 5, Franklin, 3:19.64. 6, Bossier, 3:19.86.

Field events

Shot put: 1, Nigel Despinasse, Catholic-BR, 57-10.75. 2, Micah Dye, Ouachita Christian, 56-8.5. 3, Cody Ford, Pine, 54-9.75. 4, Taylor Fondal, Westgate, 54-5.25. 5, Devin Savwoir, Curtis, 53-8.

Discus: 1, Micah Dye, Ouachita Christian, 166-2. 2, Taylor Fondal, Westgate, 163-9. 3, Sean Bouzigard, S. Lafourche, 159-6. 4, Floyd Foster, Donaldsonville, 159-4. 5, Charles Clark, Terrebonne, 159-2.

Javelin: 1, Thomas Peters, Brother Martin, 192-6. 2, Hayden Bourgeois, Notre Dame, 191-10. 3, Sean Bouzigard, S. Lafourche, 189-11. 4, Mitchell Arceneaux, Lafayette, 186-8. 5, Dominic Curole, Chalmette, 185-4.

Long jump: 1, Damien Bernard, Cecilia, 24-1.75. 2, Jerome Wynn, Fair Park, 24-0.25. 3, Jace Attuso, Catholic-BR, 23-9.25. 4, Kristian Fulton, Rummel, 23-8.75. 5, Christian Miller, Northside, 23-6.

Triple jump: 1, Christian Miller, Northside, 50-9. 2, Chris Edwards, Washington-Marion, 48-8.5. 3, Jerome Wynn, Fair Park, 47-6.5. 4, Brandon Toussaint, Breaux Bridge, 47-2.25. 5, Quinderious Thompson, Leesville, 47-1.75.

High jump: 1, Chris Edwards, Washington-Marion, 7-0. 2, Telson Allen, Port Allen, 6-10. 3, James Willingham, Pine; Jeremiah Mayes, Episcopal-BR; Kevin Tripeaux, Episcopal-BR, 6-8.

Pole vault: 1, Armand Duplantis, Lafayette, 17-4. 2, Cole Courtois, Westgate, 16-0. 3, Chadd Burns, Catholic-BR, 15-6. 4, Kyle Baudin, Walker, 15-3. 5, Adam Pennington, Covington; Austin Schott, Jesuit; Landon Dore’, St. Louis, 15-0.

OUTSTANDING TRACK PERFORMER: Donte’ Jackson, Riverdale

OUTSTANDING FIELD PERFORMER: Micah Dye, Ouachita Christian

Girls

Track events

100: 1, Janie O’Connor, Zachary, 11.52. 2, Rachel Misher, Episcopal, 11.74. 3, Hannah Jackson, Sulphur, 11.76. 4, Adrianna Dupree, Plaquemine, 11.91. 5, Jessica Harris, Slidell, 11.92.

200: 1, Hannah Jackson, Sulphur, 23.73. 2, Janie O’Connor, Zachary, 23.78. 3, Jessica Harris, Slidell, 24.67. 4, Rachel Misher, Episcopal-BR, 24.71. 5, Jade Hayes, Parkview, 25.00.

400: 1, Janie O’Connor, Zachary, 54.86. 2, Chelsey Jones, Mandeville, 55.11. 3, Ariana Williams, East Asecension, 55.81. 4, DeKayla Alex, Natchitoches Central, 56.19.. 5, Ry-anne Riley, Lusher, 56.86.

800: 1, Chelsey Jones, Mandeville, 2:12.84. 2, Kennedy Smith, Baton Rouge, 2:16.16. 3, Maerys Joseph, Ascension Catholic, 2:16.57. 4, Raelyn Price, Baton Rouge, 2:16.60. 5, Gabrielle Jennings, First Baptist, 2:16.92.

1,600: 1, Gabrielle Jennings, First Baptist, 4:59.56. 2, Claire Crosby, Mandeville, 5:06.31. 3, Olivia Murphy, Mandeville, 5:13.56. 4, Annie Hill, St. Joseph’s Academy, 5:13.59. 5, Hailey Hesterman, Calvary Baptist, 5:15.58.

3,200: 1, Gabrielle Jennings, First Baptist, 10:43.75. 2, Annie Hill, St. Joseph’s, 11:19.99. 3, Ellen Feringa, St. Scholastica, 11:23.44. 4, Sara Funderburk, Parkway, 11:25.02. 5, Olivia Murphy, Mandeville, 11:25.27.

100 hurdles: 1, Ebony Hills, Ehret, 14.15. 2, Zanecia Jackson, Ruston, 14.52. 3, Vanessa Joseph, New Iberia, 14.53. 4, Monae Lewis, Curtis, 14.57. 5, Kyah Lloyd, Byrd, 14.59.300 hurdles: 1, Ebony Hills, Ehret, 44.23. 2, Vanessa Joseph, New Iberia, 44.49.. 3, Zanecia Jackson, Ruston, 44.50. 4, Monae Lewis, Curtis, 44.76. 5, Marguerite Poche, St. Joseph’s, 44.85.

4x100 relay: 1, Natchitoches Central, 48.05. 2, Ruston, 48.19. 3, Captain Shreve, 48.41. 4, Thibodaux, 48.55. 5, Slidell, Zachary, 48.56.

4x200 relay: 1, Ruston, 1:40.99. 2, Slidell, 1:41.61. 3, Zachary, 1:41.79. 4, Thibodaux, 1:42.38. 5, Natchitoches Central, 1:42.65.

4x400 relay: 1, Baton Rouge, 3:55.37. 2, Natchitoches Central, 3:55.46. 3, St. Joseph, 3:57.85. 4, Ruston, 3:57.92. 5, Lafayette, 4:02.58. 6, Episcopal-BR, 4:02.79.

Field events

Shot put: 1, Kristian Jackson, Zachary, 42-2. 2, Ashley Davis, Live Oak, 42-0. 3, Rhea Thompson, St. Louis, 41-7.5. 4, JaCinda Carter, Merryville, 40-7.75. 5, Aaliyah Baham, Ponchatoula, 40-3.75.

Discus: 1, Asia Nelson, Plaquemine, 136-6. 2, Rhea Thompson, St. Louis, 136-3. 3, Ebony Lewis, Barbe, 124-7. 4, Ashley Davis, Live Oak, 118-5. 5, Stephanie Self, Lafayette, 118-0.

Javelin: 1, Payton Montgomery, Barbe, 162-5. 2, Samantha Zelden, St. Scholastica, 150-4. 3, Mackenzie Marze, Teurlings Catholic, 144-6. 4, Alexis Rigmaiden, St, Louis, 134-8. 5, Naomi Smith, Barbe, 129-10. 6, Noel Baker, Hanson Memorial, 129-6.

Long jump: 1, Andrea McDonald, Dominican, 18-7. 2, Victoria Walter, Woodlawn-Shreveport, 18-4. 3, Nique Griffin, Hamilton Christian, 18-2.75. 4, Rian Robinson, Higgins, 18-2.25. 5, Lauren West, Slidell, 18-1.5.

Triple jump: 1, Andrea McDonald, Dominican, 37-10.5. 2, Jade Hayes, Parkview, 37-9. 3, Victoria Walter, Woodlawn-Shreve, 37-8.75. 4, Dominique Lewis, Lake Area New Tech, 37-8.5. 5, Kendra Gums, Kaplan, 37-5.5.

High jump: 1, Kaitlyn Walker, Episcopal, 5-7. 2, Abigail O’Donoghue, Denham Springs, Andrea McDonald, Dominican; Jasmine White, Logansport; Hannah Lutrick, Ouachita Christian, 5-6.

Pole vault: 1, Reagann Leleux, Catholic-NI, 12-7. 2, Rebekah Markel, Lafayette; Kimberly Rushford, DeRidder, 12-6. 3, Parish Kitto, Episcopal, 12-0. 4, Madison Mizell, Ponchatoula, 11-8. 5, Hannah Ogea, Barbe; Brooke Brunet, Vandebilt; Amy Stelly, Opelousas Catholic, 11-6.

OUTSTANDING TRACK PERFORMER: Gabrielle Jennings, First Baptist Christian

OUTSTANDING FIELD PERFORMER: Andrea McDonald, Dominican