Boys basketball

Episcopal 72, Holden 29

Episcopal 18 17 21 16 — 72

Holden 6 8 8 7 — 29

Scoring — EPISCOPAL: Chris Beckman Jr. 19, Kevin Tripeaux 10, Gavin Perkins 10, Cameron Dumas 8, Zac Holloway 5, Matthew Ortego 4, Sam Rotenberg 4, Austin Jemison 3, Frank Poche 3, Cameron Kennedy 2, Noah Dupree 2, William Harrell 2; HOLDEN: Grant Baronet 10, Hunter Sullivan 9, Cole Forbes 6, Zach Addison 2, Damien Richardson 2.

3-Point Goals — Episcopal 4 (Tripeaux 2, Beckham , Poche)

Records — Episcopal 12-2; Holden 5-12

Glen Oaks 60, Family Christian 59

Family Christian 12 12 19 16 — 59

Glen Oaks 19 16 14 11 — 60

Scoring — FAMILY CHRISTIAN: C. Crump 20, J. Plain 19, D. Landry 9, D. Harris 8, A. Hammond 3; GLEN OAKS: D. Mcquarter 29, B. Sunday 11, S. Anderson 10, J. Weathers 7, T. Haynes 3.

3-Point Goals — Family Christian 5 (Landry 3, Hammond, Plain), Glen Oaks 4 (Weathers 2, Anderson, Haynes)

Live Oak 64, St. John 45

Live Oak 24 10 18 15 — 64

St. John 4 16 9 15 — 45

Scoring — LIVE OAK: J. Bergeron 16, J. Reams 13, T. Crisams 7, C. Fontenot 7, J. Edward 7, M. Roudison 6, J. Lee 5, D. Lopper 2, R. Davenport 2; ST. JOHN: D. Brock 14, D. Prinaux 13, A. Blanchard 7, G. Landry 7, A. Cheriot 2

3-Point Goals — Live Oak 3 (Fonenot, Rousidon, Lee); St. John 2 (Landry, Brock)

Records — Live Oak 10-4, St. Johm 4-8

Junior Varsity — Live Oak 61, St. John 28

Plaquemine 61, Brusly 60

Plaquemine 17 17 12 15 — 61

Brusly 10 9 12 29 — 60

Scoring — PLAQUEMINE: H. Spriggs 16, K. Randall 15, A.J. Riley 14, C.J. Young 10, K. Jones 6; BRUSLY: J. Queen 18, D.J. Jones 17, M. Bryant 14, J. Holiday 9, K. Francois 2

3-Point Goals — Plaquemine 7 (Spriggs 4, Randall 2, Young), Brusly 4 (Queen 2, Bryant, Holiday)

Records — Plaquemine 8-4, Brusly 9-3

Junior Varsity — Plaquemine 52, Brusly 44

Southern Lab 60, Ville Platte 19

Ville Platte 3 7 6 3 — 19

Southern Lab 17 12 17 14 — 60

Scoring — VILLE PLATTE: S. Holland 9, B. Thomas 5, T. Jones 2, M. Anderson 2, T. Alford 1; SOUTHERN LAB: C. Allen 13, D. Denise 10, R. Hayes 10, T. Matthews 9, B. Vessel 6, B. Veal 5, T. Payne 3, X. Johnson 2, Q. Fillmore 2.

3-Point Goals — Ville Platte 3 (Thomas, Holland 2), Southern Lab 1 (Veals)

Records — Southern Lab 9-4

Zachary 62, Dunham 48

Zachary 9 22 7 26 — 62

Dunham 8 18 4 16 — 48

Scoring — DUNHAM: Jordan Wright 14, Tyveon Spurlock 9, Travis Myers 6, Ben Bernhard 6, Mike Williams 6, E.H Hitchen 4, Tre Scott 3; ZACHARY: Austin Veal 18, Calvin Adams 11, Marjon McClinton 9, Demoine Bowie 8, Braylon Jones 4, Terrance Lucas 4, Jacob Watkins 4, Corey Kennedy 3.

3-Point Goals — Dunham 4 (Bernhard 2, Spurlock, Myers); Zachary 5 (Veal 3, Adams, Mcclinton)

Records — Zachary 9-4; Dunham 10-4

Girls basketball

Plaquemine 41, East Ascension 38

East Ascension 5 9 13 11 — 38

Plaqumine 8 11 10 12 — 41

Scoring — EAST ASCENSION: S. Turner 8, A. Morris 7, J. Young 6, D. McZeal 4, L. Ealy 4, R.Shelvin 4, F. Williams 3, O. Falling 2; PLAQUEMINE: O. Baptist 12, K. Young 10, C. Stevens 9, S. Mitchell 4, V. Dillon 2, S. Wicks 2, T. Watkson 2.

3-Point Goals — Plaquemine: 1 (Stevens)

Records — East Ascension 7-4; Plaqeumine 8-5

Junior Varsity — East Ascension 40, Plaquemine 10

White Castle 42, East Iberville 40

White Castle 6 10 8 18 — 42

East Iberville 9 2 13 16 — 40

Scoring — WHITE CASTLE: Brooke Falcon 15, Ashante Knight 8, Jakayla Washington 8, Shanqueika Young 5, Jaivreon Brown 3, Roquell Brown 2; EAST IBERVILLE: Alona Washington 23, Kenyetta Jackson 9, Myiesha Cumming 5, Droetha Dixson 3.

3-Point Goals — White Castle 3 (Washington 2, J. Brown); East Iberville 2 ( Washington, Jackson)

Records — White Castle 4-11 1-0 District 6-1A; East Iberville 9-5, 1-1

Madison Prep 59, McKinley 47

Madison Prep 12 20 17 10 — 59

McKinley 8 12 12 16 — 47

Scoring — MADISON PREP: D. Gains 16, A. Augustus 13, C. Porter 11, K. Green 8, K. Moore 5 J. Pork 4, J. Aguillar 2; McKINLEY: A. Horne 15, T. Boss 10, Z. Harris 6, M. Sharper 4, C. Ren 8, K. Johnson 2.

3-Point Goals — Madison Prep:3 ( Green 2, Porter); McKinley: 4 ( Boss 3, Horne)

Records — McKinley 10-7

Junior Varsity — Madison Prep 33, McKinley 26

Basketball tourneys

Central Private Holiday Classic

Boys

Bethany 77, Riverdale Christian 16

Leaders: BETHANY: Josiah Marshall 22, Aaron Green 13; RIVERDALE CHRISTIAN: Jakarthm Harrell 7.

Halftime: Bethany 49, Riverdale 8

Central Private 57 , Wilkinson County Chrisian 46

Leaders: CENTRAL PRIVATE: Gavyn Andre 16, Thomas Richardson 21; WCCA: Huton Holden 13, Caleb Poole 14

Halftime: Central Private 30, Wcca 18

Girls

Central Private 30, WCCA 16

Leaders: CENTRAL PRIVATE: Daniel Losttrom 11, Samantha Romero 11; WCCA: Janey Lewis 8.

Halftime: Central Private 21, WCCA 8

Wrestling

Zachary Big Horse tournament

Team scores: 1. Live Oak 86. 2. Brother Martin 77.5. 3. St. Amant 77. 4. McKinley 44.5. 5. Dutchtown 43.5. 6. East Ascension 32.5. 7. Ouachita Christian School 24. 8. Hahnville 23. 9. Episcopal 19.5. 10. Catholic 19. 11. Central 17. 12. Belle Chasse 13. North DeSoto 6. 14. New Orleans Military and Maritime Academy 4. 15. Walker 4. 16. Woodlawn 4. 17. Chalmette 3. 18. Louisiana School for the Visually Impaired 2.

Individual results

106 pounds: First place — Jerimiah Johnson (McKinley) over Daniel Croy (Brother Martin); third place — Austin Gouedy (Central) over Tyree Morris (St. Amant)

113: 1st place — Paul Stephen Schmidt (Brother Martin) over Ruben Lorenzo (McKinley); third place — Cameron Johnson (Live Oak) over Seth Wyble (St. Amant)

120: First place — Brier Babin (St. Amant) over John Rollins (Episcopal); Third place — Troy Detweiler (Dutchtown) over Mason Gonzales (East Ascension)

126: First place — Mason Middleton (Live Oak) over Grant Martin (Live Oak); Third place — Robert Bryan (Hahnville) over Mikey Gordy (Ouachita Christian)

132: First place —Noah Roux (Brother martin) over Landon Wheat (East Ascension); Third place — Jesse Braud (St. Amant) over Ean Hill (Live Oak)

138: First place — Mathhew Matherne (Ouachita Christian) over Ethan Alphonso (Live Oak); Third place — Jeremy Flieg (Catholic) over Seth Alfonso (Brother Martin)

145: 1. Brennan Webb (Live Oak). 2. Colby Franovich (Brother Martin).

St. Amant 56, St. Michael 21

At St. Amant

106 pounds: Tyree Morris (STAM) over (SM) (For.)

113: Seth Wyble (STAM) over Ethan Allen (SM) (Fall 3:06)

120: Nathan Zeringue (SM) over Cody Comeaux (STAM) (Fall 3:49)

126: Seth Signorelli (STAM) over (SM) (For.)

132: Joseph Cagayao (STAM) over Anthony Washington (SM) (Dec 10-3)

138: Garret Parks (STAM) over (SM) (For.)

145: Hunter Hawkins (STAM) over Alec Hodges (SM) (TF 15-0 2:15)

152: Colin Mix (SM) over Jestin Dunn (STAM) (Dec 9-8)

160: Kaelin Lambert (STAM) over (SM) (For.) 170: Dane Harter (SM) over Brennan Harris (STAM) (Fall 0:52)

182: Adrian Voisin (STAM) over Daniel Otillio (SM) (Fall 1:40)

195: Reiden Bourgeois (STAM) over (SM) (For.)

220: Bradley Brignac (SM) over Karl Mires (STAM) (Fall 1:43)

285: Cameron Borne (STAM) over Zachary Miller (SM) (Fall 3:01)