Baseball

John Curtis 1, North Vermilion 0

John Curtis 000 010 0 — 1 3 0

North Vermilion 000 000 0 — 0 1 0

W — Daniel Cabrera (5-1). L — Donald Comeaux (10-1). Leaders — JOHN CURTIS: Daniel Cabrera (1-1, 2B, 2 BBs), Jacob Bordelon (1-2, BB), Hunter Dale (RBI), Jay Curtis (1-3); NORTH VERMILION: Connor Dupuy (1-2, BB). Records: John Curtis 24-3, North Vermilion 24-6.

Baseball playoffs

Class 5A

First-round pairings

Quarterfinal results

Best-of-three-games series

Game 1 (Friday)

(1) Sulphur 5, (9) West Monroe 4

(5) Barbe 3, (4) Lafayette 2

(14) Brother Martin 5 (22) Byrd 2

(2) Catholic 7, (7) Denham Springs 1

Quarterfinal results

Best-of-three-games series

Game 2 (Saturday)

(1) Sulphur 8, (9) West Monroe 4, Sulphur wins series 2-0

(4) Lafayette 15, (5) Barbe 13

(14) Brother Martin 6, (22) Byrd 4, Brother Martin wins series 2-0

(2) Catholic 6, (7) Denham Springs 1, Catholic wins series 2-0

Quarterfinal results

Best-of-three-games series

Game 3 (Saturday)

(5) Barbe 7, (4) Lafayette 6, Barbe wins series 2-1

State tournament

McMurry Park-Sulphur

Semifinals

Friday

(1) Sulphur vs. (5) Barbe, 7 p.m.

(14) Brother Martin vs. (2) Catholic, 4 p.m.

Class 4A

Quarterfinal results

Best-of-three-games series

Game 1 (Friday)

(8) West Ouachita 7, (1) Tioga 2

(5) Teurlings Catholic 6, (4) Benton 3

(3) Franklinton 8, (6) St. Michael 1

(2) St. Thomas More 8, (7) Neville 1

Quarterfinal results

Best-of-three-games series

Game 2 (Saturday)

(1) Tioga 2, (8) West Ouachita 0

(5) Teurlings Catholic 3, (4) Benton 2, Teurlings wins series 2-0

(6) St. Michael 4, (3) Franklinton 2

(7) Neville 9, (2) St. Thomas More 4

Quarterfinal results

Best-of-three-games series

Game 3 (Saturday)

(1) Tioga 5, (8) West Ouachita 4, Tioga wins series 2-1

(6) St. Michael 2, (3) Franklinton 1, St. Michael wins series 2-1

(2) St. Thomas More 8, (7) Neville 2, St. Thomas More wins series 2-1

State tournament

McMurry Park-Sulphur

Semifinals

Thursday

(1) Tioga vs. (5) Teurlings, 4 p.m.

(6) St. Michael vs. (2) St. Thomas More, 7 p.m.

Class 3A

Quarterfinal results

(8) E.D. White at (1) Evangel Christian, 5 p.m. Monday

(5) Parkview Baptist at (4) South Beauregard, 6 p.m. Monday

(3) Iowa 7, (6) St. Charles Catholic 6

(2) John Curtis 1, (10) North Vermilion 0

State tournament

McMurry Park-Sulphur

Semifinals

Friday

(8) E.D. White-(1) Evangel Christian winner vs. (5) Parkview Baptist-(4) South Beauregard winner, 3 p.m.

(3) Iowa vs. (2) John Curtis, 6 p.m.

Class 2A

Quarterfinal results

(1) Doyle 3, (8) Sterlington 1

(4) Kinder 7, (5) St. Thomas Aquinas 5

(3) Oak Grove 13, (6) Northlake Christian 3, 6 innings

(2) Runnels 11, (7) Riverside Academy 3

State tournament

McMurry Park-Sulphur

Semifinals

Friday

(1) Doyle vs. (4) Kinder, 1 p.m.

(3) Oak Grove vs. (2) Runnels, noon

Class 1A

First-round pairings

Quarterfinal results

(1) Ouachita Christian 7, (8) St. Mary’s 0

(5) Covenant Christian 15, (4) Cedar Creek 6

(6) Central Catholic at (14) Ascension Catholic, 6 p.m. Monday

(7) St. Edmund 4, (2) Sacred Heart-VP 2

State tournament

McMurry Park-Sulphur

Semifinals

Friday

(1) Ouachita Christian vs. (5) Covenant Christian, 2 p.m.

Central Catholic-Ascension Catholic winner vs. (7) St. Edmund, 5 p.m.

Class B

First-round pairings

(1) Monterey receives a bye

(17) Avoyelles Public Charter 5, (16) Harrisonburg 0

(9) Fairview 10, (24) Episcopal School of Acadiana 0

(8) Weston 8, (25) Negreet 0

(5) Maurepas 10, (28) Pitkin 3

(21) Simsboro 8, (12) Forest 0

(13) Zwolle 8, (20) Castor 0

(4) Anacoco 14, (29) Doyline 0

(3) Choudrant 12, (30) Bell City 2

(19) Quitman 6, (14) Hornbeck 2

(11) Converse 4 (22) Glenmora 3

(6) Grace Christian 3, (27) Evans 2

(7) Stanley 10, (26) Dodson 0, 6 innings

(10) Hicks 5, (23) Centerville 1

(15) Simpson 11, (18) Holden 3

(2) Florien 12, (31) Saline 2

Second-round pairings

(1) Monterey 8, (17) Avoyelles Public Charter 0

(9) Fairview 2, (8) Weston 0?(5) Maurepas 5, (21) Simsboro 2

(13) Zwolle 11, (4) Anacoco 4

(3) Choudrant 18, at (19) Quitman 1

(6) Grace Christian 5, (11) Converse 1

(7) Stanley 8, (10 Hicks 1

(2) Florien 9, (15) Simpson 4

Quarterfinal results

(8) Fairview 7, (1) Monterey 3

(5) Maurepas 3, (13) Zwolle 2

(3) Choudrant 4, (6) Grace Christian 1

(2) Florien 20, (7) Stanley

State tournament

McMurry Park-Sulphur

Semifinals

Thursday

(9) Fairview vs. (5) Maurepas, 7 p.m.

(2) Florien vs. (3) Choudrant, 4 p.m.

Class C

Second-round pairings

(1) Elizabeth 19, (16) Sicily Island 0

(9) Reeves 3, (8) Ebarb 0

(5) Family Christian 11, (12) Starks 1

(4) Summerfield 13, (13) Hackberry 3, 5 innings

(3) Claiborne Christian 14, (14) Kilbourne 0

(6) Georgetown 6, (11) Family Community 4

(10) Calvin 8, (7) Northside Christian 1

(2) Downsville 20, (15) Plainview 0

Quarterfinal pairings, results

(1) Elizabeth 4, (9) Reeves 1

(4) Summerfield 10, (5) Family Christian 7

(3) Claiborne Christian 6, (6) Georgetown 2

(2) Downsville 16, (10) Calvin 2, 5 innings

State tournament

McMurry Park-Sulphur

Semifinals

Thursday

(1) Elizabeth vs. (4) Summerfield, 7 p.m.

(2) Downsville vs. (3) Claiborne Christian, 4 p.m.