Track and field

Bobby Nuss Invitational

at Chalmette High School

Girls

Team scores — St. Thomas Aquinas, 82. 2, Newman, 80. 3, Lusher, 76. 4, Chalmette, 72. 5, Cabrini, 71. 6, Chapelle, 51. 7, McGehee, 50. 8, Ursuline, 33. 9, John Curtis, 28. 10, St. Mary’s 14. 11, St. Martin’s 1.

Track events

100 — 1, Taylor Mumford, Cabrini, 13.60. 2, Amy Turner, Lusher, Lusher, 12.60. 3, Hailey Marshall, Chalmette, 12.97.

200 — 1, Victoria Young, Chapelle, 26.04. 2, Taylor Mumford, Cabrini, 27.32. 3, Hailey Marshall, Chalmette, 26.80.

400 — 1, Ry-Anne Riley, Lusher, 58.33. 2, Victoria Young, Chapelle, 59.38. 3, Meghan Becerra, St. Thomas Aquinas, 1:00.11.

800 — 1, Aislinn Roberts, Lusher, 2:25.35.2, Destiny Williams, St. Thomas Aquinas, 2:25.41. 3, Madeline Bienvenu, McGehee, 2:31.71.

1,600 — 1, Haley Johnson, Newman, 5:30.79. 2, Trianna Gauer, John Curtis, 5:32.22. 3, Riley Killian, Chapelle, 5:39.14.

3,200 — 1, Haley Johnson, Newman, 12:12.95. 2, Conery Schmidt, McGehee, 12:14.70. 3, Riley Killian, Chapelle, 12:39.98.

100 hurdles — 1, Tayla Celestine, Cabrini, 15.60. 2, Danielle Wharton, Newman, 16.66. 3, Keandranae Hill, Chalmette, 18.68.

300 hurdles — 1, Danielle Wharton, Newman, 49.70. 2, Patricia Todd, St. Thomas Aquinas, 50.33. 3, Yvette Miller, St. Thomas Aquinas, 50.98.

4x100 relay — 1, Cabrini 51.67. 2, St. Thomas Aquinas, 51.92. 3, Chalmette, 52.60.

4x200 relay — 1, Lusher, 1:46.93. 2, St. Thomas Aquinas, 1:50.61. 3, Chalmette, 1:54.11.

4x400 relay — 1, St. Thomas Aquinas, 4:07.70. 2, Lusher, 4:20.76. 3, McGehee, 4:25.18.

Field events

High jump — 1, Lauren Parker, Ursuline, 5-2. 2, Jordan Strahn, St. Thomas Aquinas, 5-0. , Tayla Celestin, Cabrini, 5-0.

Pole vault — 1, Gabby Blazek, McGehee, 9-6. 2, Haley Johnson, Newman, 8-6. 3, Carter Carey, Newman, 7-6.

Long jump — 1, Ry-Anne Riley, Lusher, 17-1.5. 2, Jamie Hawkins, Newman, 17-1.25. 3, Myrielle Powell, Chalmette, 17-0.5.

Triple jump — 1, Amy Turner, Lusher, 31-1.5. 2, Jamie Hawkins, Newman, 34.5.50. 3, Crystal Rock, St. Thomas Aquinas, 34-4.

Shot put — 1, Gabrielle King, Chalmette, 32-7. 2, Samatha Contreras, Cabrini, 32-3. 3, Shianne Unger, John Curtis, 31.9.5.

Discus — 1, Victoria Young, Shaw, 98.6. 2, Gambrill Petty, Ursuline, 98.0. 3, Madison Lymon, St. Thomas Aquinas, 97.11.

Javelin — 1, Miranda Kelly, Cabrini, 95-5. 2, Mandi Newton, Chalmette, 93-7. 3, Shianne Unger, John Curtis, 89.10.

Boys

Team scores — 1, Chalmete, 129. 2, Lusher, 96. 3, Shaw, 93. 4, Newman, 81. 5, John Curtis, 65. 6, St. Thomas Aquinas, 56. St. Martin’s 26. Helen Cox, 11.

Track events

100 — 1, Brent Bailey, Chalmette, 11.22. 2, Kerry Johnson, Chalmette, 11.30. 3, Marquis Albert, John Curtis, 11.38.

200 — 1, Brent Bailey, Chalmette, 22.40. 2, Sam Ellison, Shaw, 22.99. 3, Justin Stewart, Lusher, 23.71.

400 — 1, Anthony Deal, Chalmette, 52.67. 2, Chris Frees, St. Thomas Aquinas, 53.42. 3, Harry Tyler, Chalmette, 53.73.

800 — 1, Michael Brown, Newman, 2:00.09. 2, Kyle Soulet, Shaw, 2:00.20. 3, Keith Mendoza, Shaw, 2:03.80.

1,600 — 1, Antonio Imbornone, St. Martin’s, 4:54. 99. 2, Scott Vedros, Shaw, 4:57.98. 3, Walter Lapeyre, Newman, 5:05.10.

3,200 — 1, Michael Brown, Newman, 10:23.58. 2, Antonio Imbornone, St. Martin’s, 10:59.90. 3, Keaton Boudreaux, Shaw, 11:01.13.

100 hurdles — 1, Brady Becerra, St. Thomas Aquinas, 15.19. 2, Travis O’Conner, John Curtis, 15.57. 3, Montrell Howard, Chalmette, 16.59.

300 hurdles — 1, Montrell Howard, Chalmette, 42.69. 2, Will Hetzinger, St. Thomas Aquinas, 43.38. 3, Jack Reynolds, Newman, 45.98.

4x100 relay — 1, Chalmette, 43.80. 2, Lusher, 45.03. 3, Shaw, 45.08.

4x200 relay — 1, Shaw, 1:32.22. 2, Lusher, 1:32.29. 3, Chalmette, 1:32.81.

4x400 relay — 1, Lusher, 3:36.86. 2, Shaw, 3:43.78. 3, St. Thomas Aquinas, 3:46.64.

Field events

High jump — 1, Allen Dixon, John Curtis, 6-0. 2, Darien Minor, Lusher, 5-10. 3, Murray Calhoun, Newman, 5-8.

Pole vault — 1, Mason Miller, St. Thomas Aquinas, 11-6. 2, Christian Wright, Chalmette, 11-0. 3, Zack Backstrom, Newman, 10-0.

Long jump — 1, Ryan Theyard, Lusher, 21-10.5. 2, Kendaul Bailey, Shaw, 21-3. 3, Justin Stewart, Lusher, 20.11.75.

Triple jump — 1, Ryan Theyard, Lusher, 43-11. 2, Mike Strong, Lusher, 41-11.5. 3, Brent Bailey, Chalmette, 40-10.5.

Shot put — 1, Devin Davwoir, John Curtis, 51-7. 2, Zeke Keirsey, Chalmette, 44-6.5. 3, Robert Smith, Helen Cox, 43.3.

Discus — 1, Poni Tu’Uat, John Curtis, 138.4.2, Drew Drouilhet, Newman, 116.4. 3, Devin Savwoir, John Curtis, 113.6.

Javelin — Dominic Curole, Chalmette, 174-6. 2, Jordan Orgega, Shaw, 155-4. 3, Connor Lambert, Chalmette, 147.3.