Volleyball

Tuesday

Westside Jamboree

At Brusly High

Pool A

3:45 p.m.: West Feliciana vs. Port Allen; St. John vs. White Castle

4:05 p.m.: Port Allen vs. St. John; White Castle vs. West Feliciana

4:25 p.m.: Port Allen vs. White Castle; West Feliciana vs. St. John

Pool B

5 p.m.: Livonia vs. Donaldsonville; Southern Lab vs. Family Christian

5:20 p.m.: Southern Lab vs. Livonia; Donaldsonville vs. Family Christian

5:40 p.m.: Family Christian vs. Livonia; Southern Lab vs. Donaldsonville

Pool C

6:15 p.m.: Plaquemine vs. Scotlandville; Christian Life vs. St. John JV

6:35 p.m.: Scotlandville vs. Christian Life; St. John JV vs. Plaquemine

6:55 p.m.: Plaquemine vs. Christian Life; Scotlandville vs. St. John JV

Pool D

7:30 p.m.: Brusly vs. Runnels; Catholic-PC vs. False River Academy

7:50 p.m.: False River vs. Brusly; Runnels vs. Catholic-PC

8:10 p.m.: Catholic-PC vs. Brusly; False River vs. Runnels

Wednesday

McKinley Jamboree

At LSD

Pool A

3:30 p.m.: St. Joseph’s Academy vs. Live Oak; St. Michael vs. Episcopal; St. Joseph’s vs. Episcopal; St. Michael vs. Live Oak; St. Joseph’s vs. St. Michael; Episcopal vs. Live Oak.

Pool B

4:30 p.m. Broadmoor vs. Central; St. Joseph’s JV vs. Dunham; Broadmoor vs. Dunham; St, Joseph’s JV vs. Central; Broadmoor vs. St. Joseph’s JV; Central vs. Dunham

Pool C

5:30 p.m.: Baton Rouge High vs. Glen Oaks; University vs. Ascension Catholic; BRHS vs. Ascension Catholic; University vs. Glen Oaks; BRHS vs. University; Ascension Catholic vs. Glen Oaks

Pool D

6:30 p.m.: Walker vs. Louisiana School for the Deaf; Mentorship Academy vs. Northeast; Walker vs. Northeast; Mentorship vs. LSD; Walker vs. Mentorship; Northeast vs. LSD

Pool E

7:30 p.m.: Zachary vs. Belaire; Friendship Capitol vs. Woodlawn; Zachary vs. Woodlawn; Capitol vs. Belaire; Zachary vs. Capitol; Woodlawn vs. Belaire

Other

8:30 p.m.: McKinley vs. Tara

Football

Thursday

Dutchtown Jamboree

At DHS

Denham Springs vs. Dutchtown, 8 p.m.

JV teams play first

Format: two 12-minute halves for varsity

Port Allen/Placid Refining Jamboree

At PAHS’ Otwell Stadium

Central JV at Port Allen JV, 6:30 p.m.

Central vs. Port Allen

Format: two 12-minute halves for varsity

St. James Jamboree

At St. James Stadium

Donaldsonville JV vs. St. James JV, 6 p.m.

Donaldsonville vs. St. James

Format: two 15-minute halves for varsity.

Friday

Catholic-PCJamboree

At NRG Field at Community Park-New Roads

False River Academy vs. St. John, 6:30 p.m.

Christian Life vs. Catholic-PC

Format: two 12-minute halves

East Baton Rouge Kickoff Classic

At Scotlandville, 6:30 p.m.

Tara vs. Northeast

Scotlandville vs. Glen Oaks

Format: two 12-minute halves

At Woodlawn, 6:30 p.m.

Baker vs. Friendship Capitol

Southern Lab vs. Woodlawn

Format: two 12-minute halves

At Broadmoor, 6:30 p.m.

Belaire vs. Madison Prep

McKinley vs. East Feliciana

Broadmoor vs. Mentorship Academy

Format: two 12-minute halves

East Ascension Jamboree

At Spartan Stadium-Gonzales Primary School

St. Amant at East Ascension, 5 p.m.

Freshman, JV and varsity games planned

Format: two 12-minute halves for varsity.

Mears Sand & Gravel Jamboree

At Live Oak High

East Iberville vs. Varnado, 5 p.m.

Albany vs. Pine, 6:20 p.m.

Live Oak vs. Fontainebleau, 7:40 p.m.

Format: two 12-minute halves

Plaquemine Jamboree

Canova Stadium-Plaquemine

Plaquemine vs. White Castle, 7 p.m.

JV game to follow

Format: two 15-minute halves for varsity.

South Baton Rouge Jamboree

At Parkview Baptist

Parkview JV vs. Episcopal, 6 p.m.

Parkview vs. Episcopal

Parkview vs. Dunham

Parkview JV vs. Dunham

Format: each game is a 12-minute period.

University Jamboree

At University High

Livonia at University JV, 6 p.m.

Livonia at University, 7:05 p.m.

Format: two 12-minute halves varsity

Walker Jamboree

At Walker High

Walker vs. KIPP Renaissance, 7 p.m.

Format: two 15-minute halves.

Complete Collision Zachary Jamboree

At Zachary’s Bronco Stadium

Zachary vs. West Feliciana, 8:05 p.m.

Format: two 15-minute halves for varsity, JV starts at 6:30 p.m.