no.popejphannan739.091617.jpg

Archbishop Hannan's Dawson Millen (2) turns the corner on Pope John Paul II's Cole Canulette (7) during the first quarter Friday, Sept. 15, 2017, at PJP.

Advocate staff photo by SCOTT THRELKELD

Editor’s note: Coaches should contact Rod Walker at rwalker@theadvocate.com or Mike Strom at themikestrom@gmail.com regarding omissions and corrections.

(All games kick off at 7 p.m. unless otherwise indicated)

Thursday, Sept. 21

District 8-5A

Bonnabel vs. Higgins at Hoss Memtsas, 6:30 p.m.

District 6-5A

Hammond vs. Slidell (at Lakeshore High)

Nondistrict

Lusher at White Castle

Friday

District 6-5A

Covington at Ponchatoula

Mandeville at Fontainebleau

Northshore at St. Paul’s

District 7-5A

Hahnville at Destrehan

Thibodaux at H.L. Bourgeois

Central Lafourche vs. East St. John at Joe Keller

District 8-5A

East Jefferson vs. Landry-Walker at Behrman

John Ehret vs. West Jefferson at Hoss Memtsas

Grace King at Chalmette

District 9-5A

John Curtis vs. Brother Martin at Tad Gormley

St. Augustine vs. Jesuit at Shrine on Airline

District 8-2A

Springfield at Northlake Christian

St. Thomas Aquinas at Pope John Paul II

Amite at Independence

St. Helena at Pine

Nondistrict

Christian Life at Hannan

Loranger at Lakeshore

South Pike, Miss., at Jewel Sumner

Sophie B. Wright at Albany

Varnado at North Vermilion

Pearl River vs. Riverdale at Joe Yenni

Salmen at Bogalusa

Terrebonne at Patterson

St. James at Wossman

West St. John at Plaquemine

Country Day at St. Charles Catholic

Morgan City at Donaldsonville

Rummel at Teurlings Catholic

KIPP Renaissance at Belle Chasse

Helen Cox vs. McDonogh 35 at Pan American

Karr vs. Carver at Joe Brown Victory Field

Cohen College Prep at South Plaquemines

Ben Franklin at Houma Christian

Lake Area New Tech at Woodlawn-Baton Rouge

Pearl River vs. Riverdale at Joe Yenni

Abramson Sci at Dutchtown

Newman at Berwick

Haynes at Fisher

Ridgewood at St. Martin’s

Centerville at Ecole Classique

St. John’s-Plaquemine at Covenant Christian

Saturday

District 9-5A

Holy Cross vs. Shaw at Hoss Memtsas, 2 p.m.

Nondistrict

Ascension Catholic vs. Thomas Jefferson at Hoss Memtsas, 7 p.m.