Volleyball

Academy of Our Lady 3, Covington 1

Academy of Our Lady 24 25 25 27

Covington 26 17 19 25

Team leaders: ACADEMY OF OUR LADY: Kaylee Dufrene (4 aces, 48 assists), Adde Baldwin (20 kills), Katie LeBoeuf (16 kills, 4 blocks), Mia Jones (13 kills); COVINGTON: Morgan Jarrell (8 aces,18 digs), Hannah Fersch (18 kills), Keri Jones (4 blocks), Courtney Haar (25 assists). Team records: Academy of Our Lady 20-5; Covington 7-21.Country Day 3, St. Martin 0

Country Day 25 25 25

St. Martin 10 11 14

Team leaders: Country Day: Jenna Ibieta (7 kills, 17 assists, 8 digs), Simone Becnel (9 kills), Caroline Perlis (7 kills); St. Martin: Kayla Gerard (8 kills, 8 digs), Lillian Dorsey (4 assists); Team records: Country Day 27-3, 6-0 Divison V, District 8.

Hannan 3, Northlake 0

Hannan 25 25 25

Northlake 23 21 19

Team leaders: NORTHLAKE: Alaina Hardy (10 kills, 4 aces), Lexie White (22 digs), Allie Bustel (42 assists); HANNAN: Hailey Cabeceiras (26 kills, 15 digs), Danielle Loup (25 digs), Tatum Ballard (34 assists). Team records: Northlake 14-10; Hannan 24-5, 5-1.

University High 3, Chapelle 0

Chapelle 22 25 20

University High 25 27 25

Team leaders: CHAPELLE: Mallory Kndsen (11 assists, 13 digs), Kayla Jones (8 kills);U-HIGH: Denstiny Ephron (7 kills, 3 blocks), Lindsay Flory (12 kills, 12 assists, 6 digs, 3 aces), Caryn Moore (33 digs). Team records: Chapelle 14-12; University 21-8.

Thursday’s games

Chalmette at Dominican, 5 p.m.

Easton at Cabrini, 5:30 p.m.

East Jefferson at Riverdale, 5:30 p.m.

Slidell at Hammond, 5 p.m.

Salmen at St. Scholastica, 4 p.m.

Hannan at Northlake Christian, 5 p.m.

Lake Charles Christian at Haynes, 5:30 p.m.

Thomas Jefferson at Lake Area New Tech, 4 p.m.

First Baptist Christian at Ecole Classique, 5:30 p.m.

St. James at Riverside, 4:30 p.m.

St. Martin’s at Ridgewood, 5 p.m.

Franklinton at Lakeshore, 5:30 p.m.

Northshore at Fontainebleau, 5:30 p.m.

Hahnville at Central Lafourche, 5:30 p.m.

Destrehan at Thibodaux, 5:30 p.m.

Ehret at Mount Carmel, 5:30 p.m.

Haynes at SCC, 4:30 p.m.

Sacred Heart at St. Mary’s, 5:30 p.m.

Fisher at McGehee, 5:30 p.m.

Newman at St. Katherine Drexel, 5:30 p.m.

Cohen at Sci Academy, 5 p.m.

Ben Franklin at Belle Chasse, 4 p.m.

Cox at Karr, 4 p.m.

Landry-Walker at West Jefferson, 4 p.m.

Clark at Lake Area New Tech, 4:30 p.m.??

Sophie Wright at Carver, 5 p.m.

Central Catholic at West St. John, 5 p.m.

Crescent City at Patrick Taylor, 4 p.m.

Lutheran at King Charter, 4:30 p.m.

Ponchatoula at Covington, TBA

Bonnabel at Higgins, 4 p.m.

Friday’s games

Cabrini Tournament at Pontchartrain Center

De La Salle, Destrehan at Newman Tournament

Patrick Taylor at St. Martin’s, 5 p.m.

Saturday’s games

Cabrini Tounament at Pontchartrain Center

De La Salle at Newman Tournament

Hannan at Terrebonne Tournament

Belle Chasse at Hahnville, 11 a.m.