Summaries

Denham Springs 3,

Walker 0

Game scores: 22-25, 19-15, 18-25

Team leaders: DENHAM SPRINGS: E. Callender 14 digs, 21 assists; M. Stout 13 kills, 6 digs; WALKER: H. Taylor (5 kills, 4 digs), M. Spangler (14 assists, 7 digs), M. Lowe (6 kills).

Team records: Denham Springs 18-14, 8-3 in Division I, District 2; Walker 22-13, 5-6

Family Christian 3, Christian Life 0

Game scores: 25-13, 25-12, 25-18

Team leaders: FAMILY CHRISTIAN: L. Clayball (2 aces, 6 kills, 5 digs), D. Vavasore (3 aces, 2 kills, 6 digs), B. George (6 aces, 1 kill, 3 digs).

Records: Family Christian 9-17, 5-5 in Division V, District 4

Glen Oaks 3, Baker 2

Game scores: 11-25, 20-25, 25-20, 25-13, 15-11

Team leaders: GLEN OAKS: S. Griffin (15 kills, 11 digs, 8 blocks, 3 aces), M. Johnson (14 kills, 7 digs, 2 blocks, 3 aces), D. Tousant (2 kills, 20 assists, 1 block, 2 aces); BAKER: T. Webb (3 kills, 1 dig, 7 aces), T. Hulbert (1 kill, 5 assists, 1 dig, 8 aces), A. Addison (4 kills, 2 blocks, 2 aces).

Records: Glen Oaks 3-21, 2-6 Division III, District 6

Parkview Baptist 3, Istrouma 0

Game scores: 25-11, 25-6, 25-9

Team leaders: PARKVIEW: F. Adjelaja (13 kills, 7 digs, 6 aces, 2 blocks), V. Callendar (13 kills, 10 digs, 2 aces, 1 block), C. Eades (6 kills, 1 dig, 4 aces 18 assists, 1 block); ISTROUMA: A. Northern (7 kills, 6 digs, 4 blocks), R. Varmalu (6 assists, 5 digs).

Records: Parkview Baptist 23-7, 8-0 Division III, District 6; Istrouma 13-15, 3-5

Port Allen 3, EBR Lab 0

Game scores: 25-2, 25-14, 25-10

Team leaders: PORT ALLEN: Rhea Lee (3 kills, 6 aces), Rhec. Lee (5 assists, 1 kill, 4 aces), J. Douglas (4 kills).

Records: Port Allen 10-19, 4-2 Division I, District 2; EBR Lab 0-8, 0-8

Redemptorist 3,

Northeast 0

Game scores: 25-11, 25-13, 25-16

Team leaders: REDEMPTORIST: K. Hirschey (7 aces, 4 assists, 2 digs), J. Colomb (3 aces), B. Jarrell (3 kills); NORTHEAST: L. Darden (6 blocks); J. Turner (1 ace, 1 block).

Records: n/a

St. Joseph 3,

Baton Rouge High 0

Game scores: 25-12, 25-11, 25-10

Team leaders: ST. JOSEPH: M. Miller (3 kills, 5 aces, 23 assists, 1 block), P. Harrell (9 kills, 4 digs, 2 aces, 1 block), J. Thigpen (10 kills, 1 dig, 2 blocks); BATON ROUGE HIGH: W. Carey (1 kill, 3 digs, 2 aces), C. Johnson (2 digs, 7 assists, 1 block), M. Brisco (2 kills, 2 digs, 1 block).

Records: St. Joseph 25-9, 11-0 in Division I, District 2

University 3, Dunham 0

Game scores: 25-18, 25-15, 25-16

Team leaders: UNIVERSITY: S. White (18 assists), A. Mitchell (9 kills, 2 blocks), K. Fans (6 kills, 5 aces, 2 digs); DUNHAM: M. Smith (9 kills, 6 digs, 5 assists, 1 ace, 1 block); M. May (3 kills, 12 digs, 1 ace), M. Mcinnis (11 assists, 3 aces, 2 digs).

Records: University 23-5, 8-0 in Division IV, District 3; Dunham 8-17, 2-7

West Feliciana 3, Brusly 0

Game scores: 25-19, 25-19, 25-22

Team leaders: WEST FELICIANA: B. Washington (14 kills, 3 aces, 7 digs, 5 blocks), K. Gilers (5 kills, 1 assist, 1 dig, 1 block), K. Sirchia 1 assist, 1 ace, 12 digs); BRUSLY: S. Willis (11 kills, 2 digs), S. Tolar (1 ace, 15 assists, 10 digs), C. Comeaux (25 digs).

Records: West Feliciana 18-10, 7-1 Division III, District 6

White Castle 3, St. John 1

Game scores: 25-15, 25-21, 14-25, 25-21

Team leaders: WHITE CASTLE: Sh. O’Bear (56 digs, 1 kill, 4 aces, 13 assists), Sk. O’Bear (38 digs, 11 kills, 2 aces, 1 assist), D. Landry (14 digs, 7 kills, 1 assist).

Records: n/a

Schedule

A schedule of high school volleyballfor the rest of the week.

Thursday

East Ascension at St. Amant, 4 p.m.

Woodlawn at Zachary, 4 p.m.

Scotlandville at Denham Springs, 5 p.m.

St. Michael at Live Oak, 5 p.m.

Hosanna Christian at Louisiana School for the Deaf, 5 p.m.

Plaquemine at McKinley, 5 p.m.

Lutcher at Tara, 5 p.m.

Glen Oaks at Walker, 5 p.m.

Saturday

Episcopal School of Acadiana at 10 a.m.