Baseball

Belle Chasse 12, Landry-Walker 2,

Landry-Walker 000? 11 — 2 2 5

Belle Chasse 131 16x — 12 8 4

W — Dell Gurlich. Leaders: LANDRY-WALKER: BELLE CHASSE: Jon Jones (2-2, 2 RBIs), Braiden Usey (1-4, 3 RBIs, 2B), Brett Dangler (2-3, RBI); Records: Belle Chasse 14-13.

Track and field

District 8-4A meet

At St. Scholastica

Boys

Team scores: 1. Franklinton, 94. 2. Lakeshore, 76. 3. Salmen, 68. 4. Pearl River, 31

Running Events

100: 1. Azende Magee, Franklinton 11.10. 2. Zeck Marchese, Pearl River, 11.34. 3. Tavion Partman, Franklinton, 11.46. 4. Efrem Williamson, Salmen, 11.62.

200: 1. Martavius James, Franklinton, 22.34. 2. Markus Conerly, Franklinton, 23.13. 3. Mason Hemphil, Pearl River, 12:18.13. 4. Jeremy Dupree, Salmen, 12:37.28.

400: 1. James Lambert, Salmen, 51.88. 2. Juan Jurado, Salmen, 54.46. 3. Bryan Baham, Franklinton, 54.48. 4. Ren Foster, Lakeshore, 57.78.

800: 1. Connor Shows, Lakeshore, 2:11.62. 2. Brian Bartee, Lakeshore, 2:14.17. 3. Brayden Gabel, Salmen, 2:14.44. 4. TJ Tucker, Pearl River, 2:26.31.

1600: 1. Connor Shows, Lakeshore, 5:04.36. 2. Brian Bartee, Lakeshore, 5:07.76. 3. Mason Hemphil, Pearl River, 5:33.58. 4. Jeremy Dupree, Salmen, 5:37.26.

3200: 1. Connor Shows, Lakeshore, 11:15.55. 2. Brian bartee, Lakeshore, 11:37.21. 3. Mason Hemphil, Pearl River, 12:18.13. 4. Jeremy Dupree, Salmen, 12:37.28.

4x100: 1. Franklinton,42.71. 2. Salmen,43.84. 3. Pearl River,46.85. 4. Lakeshore,47.88.

4x200: 1. Franklinton, 1:29.28. 2. Salmen,1:31.94. 3. Pearl River,1:37.18. 4. Lakeshore, 1:40.80.

4x400: 1. Salmen, 3:34.65. 2. Franklinton,3:41.91. 3. Lakeshore, 3:53.51. 4. Pearl River, 3:58.24.

Field Events

High Jump: 1. Robert Hayes, Salmen, 5-8; Nic Mullen, Lakeshore, 5-8; Peter Williams, Franklinton, 5-8. 2. Clayton Ticker, Lakeshore, 5-6.

Long Jump: 1. Peter Williams, Franklinton 20-6½. 2. Tavion Partman, Franklinton, 20-4¾. 3. AJ Tayor, Pearl River, 19-11 ¼. 4. Ren Foster, Lakeshore, 19-6½.

Triple Jump: 1. Peter Williams, Franklinton, 42-61/4. 2. Tavion Parman, Franklinton, 40-10. 3. Ren Foster, Lakeshore, 39-11. 4. LJ Leonard, Salmen, 36-8¼.

Discus: 1. Deant’e Cotton, Franklinton, 117-3. 2. Trevor Fairchild, Pearl River, 108-3. 3. Daniel Louque, Pearl River, 103-11. 4. Cody Champagne, Lakeshore, 102-7.

Javelin: 1. Peter Williams, Franklinton, 147-3. 2. Jason Wahlen, Lakeshore, 142-2. 3. Rodney King, Franklinton, 140-11. 4. Nick Fontenot, Lakeshore, 133-0.

Shot Put: 1. P.J. Burkhalter, Franklinton, 46-6¼. 2. Deant’e Cotton, Franklinton, 41-11. 3. Jason Wahlen, Lakeshore, 40-10. 4. Ryan Terrell, Salmen, 37-0.

110 Hurdles: 1. Robert Hayes, Salmen, 16.33. 2. Clayton Ticker, Lakeshore, 17.11. 3. Anthony Mosley, Salmen, 17.33. 4. Rodney King, Franklinton, 18.21.

300 Hurdles: Robert Hayes, Salmen, 43.74. 2. Anthony Mosley, Salmen, 43.94. 3. Rodney Franklinton, 46.30. 4. Clayton Ticker, Lakeshore, 46.84.

Girls

Team scores: 1. St. Scholastica, 147. 2. Lakeshore, 109-22/3. 3. Salmen, 35. 4. Franklinton, 33-1/3. 5. Pearl River, 20

Running Events

100: 1. Jada Thompson, Franklinton, 13.62. 2. Tellise Magee, Franklinton, 13.66. 3. Terianne Isadore, Salmen, 13.91. 4. Mackenzie Shween, Pearl River, 13.96.

200: 1. Tellise Magee, Franklinton, 28.95. 2. Hailey Amato, St. Scholastica, 29.04. 3. Mackenzie Shween, Pearl River, 29.70. 4. Terrion Isidore, Salmen, 29.85.

400: 1. Madison McDaniel, St. Scholastica, 1:02.90. 2. Katherine Stolin, St. Scholastica, 1:07.19. 3. Haley Dean, Lakeshore, 1:07.72. 4. Allyson Cassidy, Franklinton, 1:15.09.

800: 1. Madison McDaniel, St. Scholastica, 2:30.33. 2. Molly McHale, St. Scholastica, 2:39.63. 3. Grace Harkin, Lakeshore, 2:47.22. 4. Rockelle Bryant, Franklinton, 2:55.41.

1600: 1. Ellen Feringa, St. Scholastica, 5:28.41. 2. Haley Dean, Lakeshore, 6:07.33. 3. Ashleigh Nave, Pearl River, 6:09.81. 4. Caroline Weisinger, St. Scholastica, 6:14.36.

3200: 1. Ellen Feringa, St. Scholastica, 11:38.24. 2. Haley Dean, Lakeshore, 13:07.29. 3. Katherine Azuara, St. Scholastica, 13:47.38. 4. Ashleigh Nave, Pearl River, 14:15.36.

4x100: 1. St. Scholastica,56.93. 2. Lakeshore,58.42.

4x200: 1. St. Scholastica,1:54.91. 2. Salmen,1:58.74. 3. Lakeshore,2:04.57.

4x400: 1. St. Scholastica,4:30.87. 2. Lakeshore,5:12.65.

High Jump: 1. Mary Dues, St. Scholarstica, 4-6. 2. Taysia Colmen, Salmen, 4-04. 3. Deja Washington, Salmen, 4-2; Allison Weimer, St. Scholastic, 4-2. 4. Elizabeth Wangler, Lakeshore, 4-0; Mahogony Davis, Franklinton, 4-0; Elise Poret, Lakeshore, 4-0.

Field Events

Pole Vault: 1. Sydney Bodie, Lakeshore, 9-6. 2. Guiliana Bays, Lakeshore, 7-0.

Long Jump: 1. Mary Duet, St. Scholastica, 16-1 3/4.. 2. Haley Saweikis, Lakeshore, 15-9. 3. Mackenzie Shween, Pearl River; 15-3 ¼. 4. Sydney Bodie, Lakeshore, 14-11 ½.

Triple Jump: 1. Mary Duet, St. Scholastica, 32-4¾. 2. Haley Saweikis, Lakeshore, 31-7. 3. Allison Weimer, St. Scholastica, 29-5½. 4. Daphane Long, Lakeshore, 26-11. Discus: 1. Samantha Zelden, St. Scholastica, 104-1. 2. Victoria Despeaux, St. Scholastica, 90-6. 3. Taysia Colmen, Salmen, 87-9. 4. Ashley Ducre, Lakeshore, 74-4.

Javelin: 1. Samantha Zelden, St. Scholastica, 125-7. 2. Breana Hebert, Franklinton, 91-8. 3. Karley Bordelon, Lakeshore, 88-0. 4. Victoria Despeaux, St. Scholastica, 73-11.

Shot Put: 1. Taysia Colmen, Salmen, 32-6½. 2. Eileen Bolton, St. Scholastica, 26-10. 3. Reagan Robert, St. Scholastica, 25-1½. 4. Karley Bordelon, Lakeshore, 24-4.

100 Hurdles: 1. Sydney Bodie, Lakeshore, 17.92. 2. Haley Saweikis, Lakeshore, 18.79.

300 Hurdles: 1. Sydney Bodie, Lakeshore, 54.11. 2. Elise Poret, Lakeshore, 57.92. 3. Victoria Stewart, Pearl River, 59.51. 4. Hayley Blaise, St. Scholastica, 1:02.37.