Boys

wednesday

Madison Prep classic

McKinley 72, Lake Area New Tech 54

Halftime: McKinley 29, Lake Area 23

Leaders: McKinley: Russell Daniels 22, Tyrese Radford 13; Lake Area: Ellis Magee 18, Jujuan Cambridge 10.

Southern Lab 79, East Feliciana 50

Halftime: Southern Lab 40, East Feliciana 27

Leaders: Southern Lab: Dexter Dennis 19, Brenden Vessel 15

Madison Prep 86, Jehovah-Jireh 34

Halftime: Madison Prep 52, Jehovah-Jireh 16

Leaders: Madison Prep: Jamel Robinson 13; Jehovah-Jireh Jaron Davis 11, Trenton Payne 10.

Thursday

Tournaments

Baker Winter tournament

At Baker High

Walker vs. Zachary, 5 p.m.

Brusly vs. Northeast, 6:30 p.m.

Baker vs. East Iberville, 8 p.m.

Madison Prep Classic

At Madison Prep

Ellender vs. Port Allen, 4 p.m.

West Jefferson vs. Southern Lab, 5:30 p.m.

Northside vs. McKinleywinner, 7 p.m.

Delhi vs. Madison Prep, 8:30 p.m.

Runnels Round-robin

At Runnels

Maurepas vs. Christian Life, 4 p.m.

Lee vs. St. Charles Catholic, 5:15 p.m.

Live Oak vs. Runnels, 6:30 p.m.

French Settlement vs. Catholic-NI, 7:45 p.m.

friday

St. Amant at Donaldsonville, 5 p.m.

Broadmoor at Belaire, 5 p.m.

Warren Easton at East Ascension, 6 p.m.

Dunham at Parkview Baptist, 6 p.m.

Phoenix at Jehovah-Jireh, 6 p.m.

Baker Winter tournament

At Baker High

Friendship Capitol vs. West Feliciana, 4 p.m.

Semifinals at 5:30 p.m. and 8:30 p.m.

Consolation at 7 p.m.

Madison Prep Classic

At Madison Prep

Consolation games at 4 p.m. and 5:30 p.m.

Semifinals at 7 p.m. and 8:30 p.m.

Runnels Round-robin

At Runnels

Lee vs. Maurepas, 4 p.m.

Live Oak vs. French Settlement, 5:15 p.m.

St. Charles Catholic vs. Runnels, 6:30 p.m.

Christian Life vs. Catholic-NI, 7:45 p.m.

Girls

Thursday

East Feliciana at West Feliciana, 5:30 p.m.

Destrehan at Scotlandville, 5:30 p.m.

Ascension Catholic at Donaldsonville, 5:30 p.m.

Denham Springs at Friendship Capitol, 6 p.m.

Lutcher at Christian Life, 6 p.m.

Independence at Northeast, 6 p.m.

Tournament

Walker tournament

At Wallker High

Springfield vs. Lafayette Christian, 3 p.m.

Maurepas vs. French Settlement, 4:20 p.m.

Walker vs. Lafayette Christian, 5:40 p.m.

Natchitoches Central vs. Loranger, 7 p.m.

At Central High

Live Oak vs. Albany, 3 p.m.

Central vs. St. Amant, 4:20 p.m.

Doyle vs. Amite, 5:40 p.m.

Barbe vs. Warren Easton, 7 p.m.

Friday

John Curtis at St. Michael, 5 p.m.

John Ehret at Plaquemine, 5:30 p.m.

Southern Lab at Ascension Catholic, 5:30 p.m.

Kentwood at East Iberville, 6 p.m.

St. John at Ascension Christian, 6 p.m.

Tournaments

Episcopal Invitational

EHS main gym

Dunham vs. Livonia, 4 p.m.

Episcopal vs. Rapides, 5:15 p.m.

Dunham vs. West Feliciana, 6:30 p.m.

Episcopal vs. Lutcher, 7:45 p.m.

At Phillips gym

Runnels vs. West Feliciana, 4 p.m.

Lakeshore vs. Brusly, 5:15 p.m.

Walker tournament

At Walker High

Walker vs. South Plaquemines, 2:30 p.m.

Salmen vs. Natchitoches Central, 3:50 p.m.

Karr vs. Covington, 5:10 p.m.

New Iberia vs. South Lafourche, 6:30 p.m.

Warren Easton vs. Loranger, 7:50 p.m.

At Central High

Lee vs. Live Oak, 2:30 p.m.

St. Thomas Aquinas vs. Barbe, 3:50 p.m.

Central vs. Glen Oaks, 5:10 p.m.

Maurepas vs. Port Allen, 6:30 p.m.

Mamou vs. White Castle, 7:50 p.m.

At Central Middle

St. Joseph’s Academy vs. Amite, 2:30 p.m.

Tara vs. St. Amant, 3:50 p.m.

McKinley vs. Parkview Baptist, 5:10 p.m.

Jonesboro-Hodge vs. Zachary, 6:30 p.m.

Lakeview vs. Albany, 7:50 p.m.

At Westside Junior High

Springfield vs. Port Allen, 2:30 p.m.

French Settlement vs. Mentorship Academy, 3:50 p.m.

Doyle vs. Franklinton, 5:10 p.m.

Woodlawn vs. Dutchtown, 6:30 p.m.

Saturday

Episcopal Invitational

EHS main gym

Lakeshore vs. Episcopal, 10 a.m.

Lutcher vs. Runnels, 11:15 a.m.

Livonia vs. West Feliciana, 12:30 p.m.

Lakeshore vs. Runnels, 1:45 p.m.

Livonia vs. Brusly, 3 p.m.

At Phillips gym

E.D. White vs. Dunham, 10:30 a.m.

Brusly vs. Rapides, 11:45 a.m.

E.D. White vs. Episcopal, 1 p.m.

Lutcher vs. Rapides, 2:15 p.m.

Walker tournament

At Walker High

Barbe vs. South Lafourche, 8:30 a.m.

Natchitoches Central vs. Warren Easton, 9:50 a.m.

Walker vs. St. Amant, 11:10 a.m.

Loranger vs. Parkview Baptist, 12:30 p.m.

Mount Carmel vs. Covington, 1:50 p.m.

Walker vs. Port Allen, 3:10 p.m.

Salmen vs. Southern Lab, 4:30 p.m.

Covington vs. New Iberia, 5:50 p.m.

Mount Carmel vs. Warren Easton, 7:10 p.m.

Parkview Baptist vs. Karr, 8:30 p.m.

At Central High

McKinley vs. St. Thomas Aquinas, 8;30 a.m.

Mamou vs. Dutchtown, 9:50 a.m.

Central vs. Springfield, 11:10 a.m.

Dutchtown vs. South Lafourche, 12:30 p.m.

Woodlawn vs. Mamou, 1:50 p.m.

Franklinton vs. Maurepas, 3:10 p.m.

Central vs. Mentorship Academy, 4;30 p.m.

Amite vs. Zachary, 5:50 p.m.

Loranger vs. Southern Lab, 7:10 p.m.

At Central Middle School

Live Oak vs. Franklinton, 8:30 a.m.

Amite vs. Salmen, 9:50 a.m.

South Plaquemines vs. Mentorshop, 11:10 a.m.

Lakeview vs. Zachary, 12:30 p.m.

St. Thomas Aquinas vs. Natchitoches Central, 1:50 p.m.

South Plaquemines vs. Lee, 3:10 p.m.

Lakeview vs. Doyle, 4:30 p.m.

Tara vs. Jonesboro-Hodge, 5:50 p.m.

French Settlement vs. Lee, 7:10 p.m.

At Westside Junior High

St. Amant vs. Springfield, 8:30 a.m.

St. Joseph’s Academy vs. White Castle, 9:50 a.m.

Jonesboro-Hodge vs. Doyle, 11:10 a.m.

Port Allen vs. Tara, 12:30 p.m.

McKinley vs. Karr, 1:50 p.m.

French Settlement vs. Glen Oaks, 3:10 p.m.

Albany vs. White Castle, 4:30 p.m.

Live Oak vs. Woodlawn, 5:50 p.m.

Albany vs. Glen Oaks, 7:10 p.m.