Baseball scores

John Curtis 9, Terrebonne 1

Bll Chasse 5, Lakeshore 2

Shaw 16, St. Amant 0

Destrehan 2, Shaw 0

Rummel 20, Destrehan 17

St. Amant 8, Rummel 1

Boys basketball

Top 28

At Burton Coliseum-Lake Charles

Semifinals

Tuesday

Class C — (3) New Living Word 62, (2) Elizabeth 58

Class C — (1) Atlanta 56, (4) Gibsland-Coleman 36

Class 5A — (3) Scotlandville 62, Byrd 60, OT

Class 5A — (1) Natchitoches Central 49, (20) Higgins 43

Wednesday

Class 1A — (1) Madison Prep 47, (4) Metairie Park Country Day 32

Class 1A — (3) Lafayette Christian 72, (2) Arcadia 59

Class B — (4) Midland 67, (1) Florien 50

Class B — (3) Anacoco 65, (2) Fairview 55

Class 4A — (6) Landry-Walker 62, (10) St. Michael the Archangel 53

Thursday

Class 3A — (3) John Curtis 72, (2) Rayville 69

Class 2A — (2) Lakeview 73, (3) Episcopal 54

Class 2A — (1) Riverside 79, (5) North Caddo 71

Class 3A — (1) University 51, (5) St. Louis 40

Class 4A — (1) Salmen 56, (12) McDonogh (35) 45

Finals

Friday

Class C — (3) New Living Word 61, (1) Atlanta 52

Class B — (3) Anacoco 62 (4) Midland 48

Class 5A — (3) Scotlandville 42, Natchitoches Central 34

Saturday

Class 1A — (1), Madison Prep 72, (3) Lafayette Christian 46

Class 2A — (1) Riverside 85, (2) Lakeview 60

Class 3A — (1) University 77, (3) John Curtis 60

Class 4A — (6) Landry-Walker 37, (1) Salmen 35

Box scores

Madison Prep 72,

Lafayette Christian 46

Class 1A final

Lafayette Christian (27-3)

Greg Williams 7-12 2-2 18; Kalob Ledoux 5-17 0-0 11; Jacob Ledoux 4-13 1-1 9; Michael Harden Jr. 1-7 1-1 3; Caleb Starks 1-5 0-2 3; Andrew Epps 0-3 2-2 2; Quinton White 0-0 0-0 0; Hunter Campbell 0-0 0-0 0; Christon Starks 0-0 0-0 0; Logan Duffy 0-0 0-0 0; Denzel Savoy 0-1 0-0 0. Totals 18-58 6-8 46.

Madison Prep (30-0)

Brandon Sampson 7-9 5-5 19; Joshua Anderson 7-13 2-2 18; Joshua Leblanc 7-9 0-0 14; Christian Thompson 2-3 1-3 6; Jalen Brown 2-3 1-1 5; Kobe Julien 2-2 0-0 4; William Loyd 2-2 0-0 4; Yuryk Lazard 1-2 0-0 2; Justin Garner 0-0 0-0 0; Tasmin Walker 0-0 0-0 0; Marquis Browder 0-0 0-0 0; Demarris Antione 0-1 0-0 0; Malcolm Roach 0-0 0-0 0; Jahron Whitfield 0-0 0-0 0; Brian Savoie 0-0 0-0 0; Devlin Spann 0-0 0-0 0; Jeff Jones Jr. 0-0 0-0 0. Totals 30-44 9-11. 72.

Lafayette Christian 6 15 9 16 — 46

Madison Prep 18 18 20 16 — 72

3-point goals — Lafayette Christian 4-21 (Williams 2-5; Starks 1-2; Kalob Ledoux 1-6; Savoy 0-1; Harden Jr. 0-3; Jacob Ledoux 0-4); Madison Prep 3-10 (Anderson 2-7; Thompson 1-1; Demarris Antione 0-1; Sampson 0-1). Fouled out — none. Rebounds — Lafayette Christian 26 (Caleb Starks 6); Madison Prep 32 (Thompson 6). Assists — LAFAYETTE CHRISTIAN (Jacob Ledoux 3), Madison Prep 17 (Thompson 5). Total fouls — Lafayette Christian 8, Madison Prep 9. Technical fouls — none.

Riverside Academy 85, Lakeview 60

Class 2A final

Lakeview (27-5)

Tivonte Hardy 3-13 11-12 18; Malik Metoyer 4-10 2-4 12; Cameron Pottain 3-7 6-7 12; Brenton Toussaint 3-3 3-3 9; Adrio Bailey 1-3 3-4 5; Nate Stampley 0-2 3-4 3; Michael Banks 0-0 1-2 1; Damichael Perry 0-2 0-0 0; Cekkario Brown 0-1 0-0 0; Aaron Savell 0-1 0-0 0; Zarious Lewis 0-0 0-0 0. Totals 14-42 29-36 60.

Riverside Academy (29-6)

Jordan Andrews 6-8 4-6 19; Charvon Julien 5-12 6-11 17; Herb Mcgee 5-10 7-11 17; Jared Butler 2-7 6-7 10; Malik Crowfield 3-8 4-4 10; Darrion Cook 3-3 0-0 6; Joe Anderson 2-5 0-0 4; Garland Robertson 0-1 2-2 2; Richie George 0-0 0-0 0; Jake Venus 0-1 0-0 0; Kendall Martin 0-0 0-0 0. Totals 26-55 29-41 85.

Lakeview 16 19 13 12 — 60

Riverside Academy 23 26 10 26 — 85

3-point goals — Lakeview 3-17 (Malik Metoyer 2-6; Tivonte Hardy 1-10; Aaron Savell 0-1), Riverside 4-19 (Jordan Andrews 3-5; Charvon Julien 1-3; Jared Butler 0-4; Malik Crowfield 0-2; Garland Robertson 0-1; Jake Venus 0-1; Herb Mcgee 0-3). Fouled out — Lakeview: Adrio Bailey, Brenton Toussaint; Riverside: Joe Anderson; Malik Crowfield. Rebounds — lakeview 32 (Cameron Pottain 12), Riverside 36 (Charvon Julien 7). Assists — LAKEVIEW 6 (Nate Stampley 2, Tivonte Hardy 2), Riverside 16 (Herb Mcgee 5). Total fouls — Lakeview 29, Riverside 30. Technical fouls — LAKEVIEW: Adrio Bailey, Tivonte Hardy, Riverside: Herb Mcgee.

Scotlandville 42, Natchitoches Central 34

Class 5A final (late Friday)

Scotlandville (30-4)

Ja’vonte Smart 5-15 6-8 18; Jordan Adebutu 3-8 5-6 11; Garrick Green 2-5 5-6 9; Joshua Roberts 1-1 0-0 2; Lamarcus Lee 1-6 0-1 2; Lamarq Williams 0-2 0-0 0. Totals 12-37 16-21 42.

Natchitoches Central (29-3)

Austin Guy 5-5 0-1 10; Danny Cohen 2-10 3-6 8; Marquis King 2-3 0-0 5; Kendarius Aaron 1-3 2-2 4; Cameron Lard 2-3 0-2 4; Brandon Rachal 1-7 1-2 3; Chris Burks 0-1 0-0 0. Totals 13-32 6-13 34.

Scotlandville 10? 8 8 16 — 42

Natchitoches Central 11 11 3? 9 — 34

3-Point goals — Scotlandville 2-6 (Ja’vonte Smart 2-5, Jordan Adebutu 0-1), Natchitoches Central 2-11 (Danny Cohen 1-8, Marquis King 1-1, Brandon Rachal 0-1, Kendarius Aaron 0-1). Fouled out — Natchitoches Central: Austin Guy, Cameron Lard. Rebounds — Scotlandville 33 (Garrick Green 13), Natchitoches Central 16 (Danny Cohen 4, Austin Guy 4). Assists — Scotlandville 4 (Lamarcus Lee 1, Ja’vonte Smart 1, Garrick Green 1, Jordan Adebutu 1); Natchitoches Central 9 (Danny Cohen 3). Total fouls — Scotlandville 11, Natchitoches Central 19. Technical fouls: none.

Track and field

STA Judy Baer Relays

at Southeastern Louisiana

Girls

Team scores: 1. Walker, 128. 2. St. Thomas Aquinas, 110. 2. Chalmette, 110. 4. St. Scholastica, 38. 5. Country Day, 36. 5. Catholic High Pointe Coupee, 36. 7. Springfield, 23. 7. Albany 23. 9. Loranger, 21. 10. De La Salle, 12. 11. Runnels, 10. 12. Pine, 6. 13. Holden 4.

100: 1. Myrielle Powell, Chalmette, 12.67. 2. Hailey Marshall, Chalmette, 12.90. 3. JaMyra Dickson, Walker, 13.13.

200: 1. JaMyra Dickson, Walker, 27.65. 2. Ashley Elsensohn, St. Scholastica, Keeondra Brown, Walker, 28.38.

400: 1. Meghan Becerra, St. Thomas Aquinas, 59.23. 2. Destiny Williams, St. Thomas Aquinas, 1:00.58. 3. Raven Barze, Walker, 1:03.98.

800: 1. Maggie Crawford, St. Thomas Aquinas, 2:32.07. 2. Molly McHale, St. Scholastica, 2:40.52. 3. Jenna Guidry, Catholic High Pointe Coupee, 2:41.88.

1,600: Kristen Olinde, Catholic High Pointe Coupee, 5:58.12. 2. Kathryn Fagan, Country Day, 5:59.03. 3. Emily Pulley, Chalmette, 6:03.90.

3,200: 1. Bobbi Amar, St. Thomas More, 12:15.91. 2. Ann Fink, Runnels, 13:29.47. 3. Emily Pulley, Chalmette, 13:40.56.

100 hurdles: 1. Destinie Milano, Walker, 17.59. 2. Alyssa Travis, Walker, 18.61. 3. Jasmine He, Albany, 20.26.

300 hurdles: 1. Keandranae Hill, Chalmette, 50.70. 2. Alyssa Travis, Walker, 52.67. 3. Yvette Miller, St. Thomas Aquinas, 54.53.

4x100: 1. Walker “A,” 52.40. 2. St. Thomas Aquinas “A,” 52.61. 3. Chalmette “A,” 53.08.

4x200: 1. St. Thomas Aquinas “A,” 1:49.92. 2. Walker “A,” 1:52.49. 3. Chalmette “A,” 1:56.70.

4x400: 1. St. Thomas Aquinas, 4:09.05. 2. Walker, 4:37.53. 3. Catholic High Pointe Coupee, 4:44.50.

Field events

Shot put: 1. Toni Jackson, Springfield, 30-07 ½. 2. Gabrielle King, Chalmette, 30-07 ¼. 3. Abigail Swetledge, Walker, 29-00 ½.

Discus: 1. Gabrielle King, Chalmette, 91-03. 2. Sarah Simeon Springfield, 86-11. 3. Madison Lymon, St. Thomas Aquinas, 84-00.

Javelin: 1. Samantha Zelden, St. Scholastica, 138-06. 2. Sarah Welch, Catholic High Pointe Coupee, 115-04. 3. Brooklyn Giovingo, Walker, 100-11.

High jump: 1. Myrielle Powell, Chalmette, 4-10. 2. Jordan Strahan, St. Thomas Aquinas, 4-08. 2. Brooklyn St, Albany, 4-08.

Pole vault: 1. Christoffeis Martine, Walker, 9-06. 2. Destinie Melano, Walker, 8-06. 3. Ashley Rutherford, Country Day, 6-06.

Long jump: 1. Crystal Rock, St. Thomas Aquinas, 16-04 ½. 2. Myrielle Powell, Chalmette, 15-07. 3. Keeli Clark, Pine, 15-04.

Triple jump: 1. Crystal Rock, St. Thomas Aquinas, 33-06 ½. 2. Lyric George, Loranger, 30-01 ½. 2. Alyssa Travis, Walker, 30-01 ½.

Boys

Team scores: 1. Walker, 107. 2. Chalmette, 90. 3. De La Salle, 89. 4. St. Thomas Aquinas, 69. 5. Albany, 33. 6. Runnels, 32. 7. Catholic High Pointe Coupee, 31. 8. Loranger, 28. 9. Pine, 27. 10. St. Paul’s, 16. 11. Country Day, 14. 12. Springfield, 13. 13. Holden, 8.

100: 1. Derrick Dillon, Pine, 10.75. 2. Damian Richardson, Holden, 10.93. 3. Ryan Manson, De LA Salle, 11.19.

200: 1. Brent Bailey, Chalmette, 22.54. 2. Jerron Johnson, Chalmette, 23.24. 3. Cheyenne La, Albany, 23.44.

400: 1. Anthony Deal, Chalmette, 52.44. 2. Ledarrien Gardner, Loranger, 53.29. 3. Harry Tyler, Chalmette, 55.01.

800: 1. Trey Lemoine, Walker, 2:08. 2. Mason Ramagos, Catholic High Pointe Coupee, 2:10.86. 3. Hunter Miller, Walker, 2:13.35.

1,600: 1. Dean Campbell, Runnels, 4:57.15. 2. Tristian Smith, St. Paul’s, 5:00.46. 3. Andrew King, Walker, 5:06.08.

3,200: 1. Trevor Johnson, Walker, 10:36.89. 2. Alex Harp, St. Paul’s, 10:48.73. 3. Dean Campbell, Runnels, 10:52.99.

110 hurdles: 1. Brady Becerra, St. Thomas Aquinas, 15.50. 2. Danton Cu, Albany, 16.67. 3. Dalton Bivings, Loranger, 17.01.

300 hurdles: 1. Brady Becerra, St. Thomas Aquinas, 41.37. 2. Will Hetzinger, St. Thomas Aquinas, 45.35. 3. Christian Booker, De La Salle, 45.81.

4x100: 1. De La Salle “A,” 43.70. 2. Chalmette “A,” 43.97. 3. Pine “A,” 44.72.

4x200: 1. De La Salle “A,” 1:32.43. 2. Chalmette “A,” 1:32.75. 3. Country Day “A,” 1:34.39.

4x400: 1. St. Thomas Aquinas “A,” 3:42.23. 2. Walker “A,” 3:46.99. 3. Runnels “A,” 3:47.38.

Field events

Shot put: 1. Cole Lewis, De La Salle, 45-09. 2. Mason Valure, St. Thomas Aquinas, 40-09. 3. Noah Cos, Walker, 40-04 ½.

High jump: 1. Sean Sy, Albany, 5-10. 2. Christian Booker, 5-06. 3. Dalton Moore, Walker, 5-04. 3. Cam Fox, Springfield, 5-04. 3. Wes Price, Walker, 5-04.

Pole vault: 1. Kyle Baudoin, Walker, 14-06. 2. Mason Miller, St. Thomas Aquinas, 11-00. 3. Christian Wright, Chalmette, 10-06.

Long jump: 1. Derrick Dillon, Pine, 21-00 ½. 2. Myles Smart, De La Salle, 20-11. 3. Jared Lee, Catholic High Pointe Coupee, 19-10 ¾.

Triple jump: 1. Myles Smart, De La Salle, 40-03. 2. Brent Bailey, Chalmette, 39-08. 3. Darius Hampton, Walker, 39-05 ½.

Discus: 1. Noah Cox, Walker, 117-01. 2. Jalin Scott, Chalmette, 106-01. 3. Trent Tucker, Runnels, 102-07.

Javelin: 1. Kyle Bourque, Catholic High Pointe Coupee, 139-04. 2. Easton Cifreo, Walker, 136-09. 3. Mason Dwyer, Walker, 132-04.