Thursday

Games start at 7 p.m. unless otherwise listed.

Acadiana

Catholic-Pointe Coupee (5-1A) at Delcambre (5-2A)

Highland Baptist (7-1A) at Central Catholic (7-1A)

Friday

Local 5A/4A

Walker (4-5A) at Broadmoor (4-5A)

McKinley (5-5A) at Central (4-5A)

Denham Springs (4-5A) at Live Oak (4-5A)

Zachary (4-5A) at Scotlandville (4-5A)

Capt. Shreve (1-5A) at Dutchtown (5-5A)

Rummel (9-5A) vs. Catholic (5-5A) at Olympia Stadium

Brother Martin (9-5A) at East Ascension (5-5A)

St. Amant (5-5A) at Lutcher (6-A)

Warren Easton (9-4A) at Woodlawn (5-5A)

Belaire (6-4A) at Amite (8-3A)

Plaquemine (6-4A) at Jennings (4-3A)

Loranger (8-3A) vs. St. Michael (6-4A) at La. Leadership’s Doug Williams Stadium

Glen Oaks (7-3A) vs. Tara (6-4A) at Glen Oaks

Local/Area

Livonia (5-3A) at Morgan City (7-4A)

North Vermilion (6-3A) vs. St. John-Plaquemine (8-1A) at Plaquemine High

Parkview Baptist (7-3A) at Baker (7-3A)

University (7-3A) at Brusly (7-3A)

West Feliciana (7-3A) at Port Allen (7-3A)

Albany (8-3A) at Varnado (6-1A)

Donaldsonville (9-3A) at Southern Lab (6-1A)

Capitol (6-2A) at Redemptorist (6-2A)

Dunham (6-2A) vs. East Feliciana (6-2A) at Clinton Middle School

East Iberville (8-1A) at Northeast (6-2A)

Springfield (7-2A) at Northlake Christian (7-2A)

Mt. Hermon (7-2A) at St. Helena (7-2A)

Ellender (7-4A) at St. Helena (7-2A)

Ascension Catholic (8-1A) at False River (5-1A)

Haynes (8-2A) at Christian Life (6-1A)

Madison Prep (6-1A) at Ascension Christian (8-1A)

Westminster (5-2A) at White Castle (8-1A)

Wilkinson County Christian (MAIS 4-1A) at Central Private (MAIS 6-2A)

Centreville Academy (MAIS 6-2A) at Silliman (MAIS 6-2A)

Acadiana

Lafayette (3-5A) at Acadiana (3-5A)

Barbe (3-5A) at Carencro (3-5A)

Comeaux (3-5A) at Sam Houston (3-5A)

New Iberia (3-5A) at Sulphur (3-5A)

Breaux Bridge (5-4A) at Westgate (5-4A)

Cecilia (5-4A) at Teurlings (5-4A)

Northside (5-4A) at St. Martinville (5-4A)

St. Thomas More (5-4A) at Evangel (1-3A)

Loreauville (5-2A) at Church Point (5-3A)

West St. Mary (6-3A) at Northwest (5-3A)

Pine Prairie (5-3A) at Vinton (4-2A)

Port Barre (5-3A) at Abbeville (6-3A)

Ville Platte (5-3A) at Oakdale (3-2A)

Erath (6-3A) at Franklin (9-3A)

Iowa (4-3A) at Kaplan (6-3A)

St. Louis (4-3A) at Notre Dame (6-3A)

West St. Mary (6-3A) at Northwest (5-3A)

Catholic-New Iberia (5-2A) at E.D. White (9-3A)

McMain (11-3A) at Jeanerette (5-2A)

Loreauville (5-2A) at Church Point (5-3A)

St. Edmund (5-1A) at Opelousas Catholic (5-2A)

Westminster (5-2A) at White Castle (8-1A)

North Central (5-1) at Gueydan (7-1A)

Mamou (4-2A) at Sacred Heart-Ville Plate (5-1A)

St. Edmund (5-1A) at Opelousas Catholic (5-2A)

North Central (5-1A) at Gueydan (7-1A)

Hanson (7-1A) at Ascension Episcopal (7-1A)

Vermilion Catholic (7-1A) at Lafayette Christian (7-1A)

Southeast

Northshore (6-5A) at Covington (6-5A)

Hammond (6-5A) at Fontainebleau (6-5A)

Ponchatoula (6-5A) at Mandeville (6-5A)

Slidell (6-5A) at St. Paul’s (6-5A)

Central Lafourche (7-5A) at H.L. Bourgeois (7-5A)

Terrebonne (7-5A) at Destrehan (7-5A)

South Lafourche (7-5A) at East St. John (7-5A)

Thibodaux (7-5A) at Hahnville (7-5A)

Covenant Christian (9-1A) at Assumption (7-4A)

Belle Chasse (10-4A) at South Terrebonne (7-4A)

Ellender (7-4A) at St. Helena (7-2A)

Vandebilt (7-4A) at Patterson (9-3A)

Franklinton (8-4A) at Bogalusa (8-3A)

Independence (8-3A) at Kentwood (6-1A)

South Pike, Miss., at Jewel Sumner (8-3A)

KIPP Renaissance (10-3A) at Berwick (9-3A)

Franklin (9-3A) at Erath (6-3A)

Catholic-New Iberia (5-2A) at E.D. White (9-3A)

Hannan (7-2A) at Pine (7-2A)

Pope John Paul II (7-2A) at St. Thomas Aquinas (7-2A)

Houma Christian (9-1A) at Ecole Classique (9-1A)