Baseball

Destrehan 5 Brother Martin 1

Brother Martin 000? 001 0 — 1 2 0

Destrehan 300 200 x — 5 3 0

W — Logan Babin (4-0). L — Keagan Gillies (1-1). Leaders: BROTHER MARTIN: Blair Frederick (1-3), Chase Dolly (1-3); DESTREHAN: Connor Caminita (1-3, 2B), Brennan Breaud, 1B, RBI), Nathan Pilutti (1-3, HR). Records: Brother Martin 9-6; Destrehan 11-4

First NBC Bank Prep Showcase

Webcasts, telecasts

Rummel at St. Paul’s

5:30 p.m., Friday, (WHNO-TV 20 tape delay)

Brother Martin at Hahnville

4 p.m. Friday (SportsNOLA Webcast, live stream)

11:30 a.m. Sunday (WHNO-TV 20 tape delay)

John Curtis at St. Charles Catholic

4 p.m. Tuesday (SportsNOLA Webcast)

5:30 p.m. Wednesday (WHNO-TV 20 tape delay)

Holy Cross at Chalmette

7 p.m. March 30 (SportsNOLA Webcast)

5:30 p.m. March 31 (WHNO-TV 20 tape delay)

Softball

Country Day 9, St. Martin’s 8

Country Day 034? 010 1 — 9 3 1

St. Martin’s 104 003 x — 8 6 6

W — Reisman. L — Khaja Bradley (2-2); Leaders: COUNTRY DAY: Leger (2-4, 2B, 3 RBIs) Maddie Leger (2-4); Reisman (1-1); Kenadi Maupin (1-3); ST. MARTIN’S: Khaja Bradley (2-3, HR, RBI), Mallory Saucier (1-4, 2B, 2 RBIs); Records: St. Martin’s 2-3, 1-1 District 9A.

Fontainebleau 11, Slidell 1

Slidell 010 00 — 1? 3 3

Fontainebleau 620 03 — 11 10 0

W — Savannah Folse (8-3). L - Emily Higgens. Leaders: SLIDELL: R. Herdliska (1-2, R), A. Nicdas (1-2), A. Burdine (1-2, RBI); FONTAINEBLEAU: Haley Fremin (3-4, 2 R, RBI), Brenae Bergeron (2-4, 2 R), Savannah Folse (2-3, 2 RBIs). Records: Slidell 6-6, 2-3 Distict 6-5A; Fontainebleau 9-3, 3-2

Rummel 13, St. Paul’s 0

Rummel 001? 75x — 13 13 0

St. Paul’s 000 000 — 0 4 3

W — Collin Ward (2-0). L — Carlo Graffeo (1-3). Top hitters: RUMMEL: Chase Fourcade, 3-for-4, 2 RBI; Tyler Neece, 2-for-3, 4 RBI; Kevin Meehan, 2-for-3, 3 RBI; Ashanti Wheatley, 2-for-3.

LHSAA districts (’15-17)

Editor’s note: This is an unofficial list of basic LHSAA districts for the next two years based on information provided at Thursday’s classification meeting. The LHSAA will not release the official list until Monday, after schools are given a chance to correct clerical errors.

+ Playing up in class; (AG) — All-girls;

CNF — Coed nonfootball

Class 5A

Enrollment: 1159 and above

68 schools

(63 football, 1 co-ed nonfootball — 4 all-girls)

DISTRICT 1: 1. Airline. 2. C.E. Byrd. 3. Captain Shreve. 4. Evangel+. 5. Haughton 6. Parkway. 7. Southwood.

DISTRICT 2: 1. Alexandria. 2. Natchitoches Central. 3. Ouachita. 4. Pineville. 5. Ruston.

6. West Monroe.

DISTRICT 3: 1. Acadiana. 2. Barbe. 3. Comeaux. 4. Sam Houston. 5. Lafayette. 6. New Iberia. 7. Sulphur.

DISTRICT 4: 1. Central. 2. Denham Springs. 3. Live Oak. 4. Scotlandville. 5. Walker.

6. Zachary.

DISTRICT 5: 1. Baton Rouge High (CNF). 2. Broadmoor. 3. Catholic-BR. 4. Dutchtown. 5. East Ascension. 6. McKinley. 7. St. Amant. 8. St. Joseph’s Academy (AG).

DISTRICT 6: 1. Covington. 2. Fontainebleau. 3. Hammond. 4. Mandeville. 5. Northshore. 6. Ponchatoula. 7. Slidell. 8. St. Paul’s.

DISTRICT 7: 1. H.L. Bourgeois. 2. Central Lafourche. .3. Destrehan. 4. East St. John. 5. Hahnville. 6. Terrebonne. 7. Thibodaux.

DISTRICT 8: 1. Bonnabel. 2. Chalmette. 3. Cox, Helen+. 4. East Jefferson. 5. John Ehret. 6. L.W. Higgins. 7. Grace King. 8. Landry-Walker. 9. West Jefferson.

DISTRICT 9: 1. Archbishop Chapelle (AG). 2. Archbishop Rummel. 3. Archbishop Shaw+. 4. Brother Martin. 5. John Curtis+. 6. Dominican (AG). 7. Holy Cross. 8. Jesuit. 9. Mt. Carmel (AG). 10. St. Augustine+

Class 4A

Enrollment: 649-1,158

61 schools

(59 football — 1 co-ed nonfootball — 4 all- girls)

DISTRICT 1: 1. Benton. 2. Bossier. 3. Caddo Magnet (CNF). 4. Fair Park. 5. Huntington. 6. Minden. 7. North DeSoto. 8. Northwood-Shreve. 9. Woodlawn-Shreve.

DISTRICT 2: 1. Bastrop. 2. Franklin Parish. 3. Grant. 4. Neville. 5. Tioga. 6. West Ouachita.

DISTRICT 3: 1. Crowley. 2. DeRidder. 3. LaGrange. 4. Leesville. 5. Rayne. 6. Washington-Marion.

DISTRICT 4: 1. Beau Chene. 2. Carencro. 3. Northside. 4. Opelousas. 5. St. Thomas More. 6. Teurlings Catholic.

DISTRICT 5: 1. Abbeville. 2. Breaux Bridge. 3. Cecilia. 4. St. Martinville. 5. Westgate.

DISTRICT 6: 1. Belaire. 2. Livonia. 3. Plaquemine. 4. St. Michael. 5. Tara. 6. Woodlawn-BR.

DISTRICT 7: 1. Assumption. 2. A.J. Ellender. 3. Morgan City. 4. South Lafourche. 5. South Terrebonne. 6. Vandebilt Catholic.

DISTRICT 8: 1. Franklinton. 2. Lakeshore. 3. Loranger. 4. Pearl River. 5. Salmen.

6. St. Scholastica (AG),

DISTRICT 9*: 1. Cabrini (AG). 2. Carver Collegiate. 3. Ben Franklin. 4. Lake Area New Tech. 5. Riverdale. 6. Ursuline (AG)

DISTRICT 10*: 1. Academy of Our Lady (AG). 2. Belle Chasse. 3. Warren Easton. 4. Edna Karr. 5. McDonogh #35.

* Districts 9 and 10 combine for football only.

Class 3A

Enrollment: 431-648

63 schools

(59 football — 2 co-ed nonfootball — 2 all girls)

DISTRICT 1: 1. Green Oaks. 2. Loyola College Prep. 3. Mansfield. 4. North Webster. 5. B.T. Washington,.

DISTRICT 2: 1. Caldwell Parish. 2. Carroll. 3. Madison Parish. 4. Richwood. 5. Union Parish. 6. Wossman,

DISTRICT 3: 1. Avoyelles. 2. Bolton. 3. Buckeye. 4. Jena. 5. Marksville. 6. Peabody.

7. Winnfield. 8. Vidalia.

DISTRICT 4: 1. Iota. 2. Iowa. 3. Jennings 4. South Beauregard. 5. St. Louis. 6. Westlake.

DISTRICT 5: 1. Church Point. 2. Eunice. 3. Northwest. 4. Pine Prairie. 5. Port Barre. 6. Ville Platte.

DISTRICT 6: 1. Baker. 2. Brusly. 3. Donaldsonville. 4. Glen Oaks. 5. Parkview Baptist.

6. Port Allen. 7. University Lab. 8. West Feliciana.

DISTRICT 7: 1. Albany. 2. Amite. 3. Bogalusa. 4. Independence. 5. Jewel Sumner. DISTRICT 8: 1. Berwick. 2. Erath. 3. Franklin. 4 Kaplan. 5. North Vermilion. 6. Patterson. 7. E.D. White.

DISTRICT 9*: 1. Academy Sacred Heart–N.O. (AG). 2. J.S. Clark. 3. International High School-N.O. (CNF). 4. KIPP Renaissance. 5. N.O. Military/Maritime (CNF). 6. Sci Academy.

DISTRICT 10*: 1. De La Salle. 2. Lusher Charter. 3. Lutcher. 4. Eleanor McMain.

5. St. James. 6. St. Katharine Drexel (AG).

* Districts 9 and 10 combine for football only.

Class 2A

Enrollment: 239-430

68 schools

(58 Football — 7 co-ed nonfootball — 4 all- girls)

DISTRICT 1: 1. Calvary Baptist. 2. Jonesboro-Hodge. 3. Lakeside.

4. Lakeview, 5. North Caddo. 6. Red River.

DISTRICT 2: 1. Ferriday. 2. General Trass. 3. Mangham. 4. Ouachita Christian.

5. Rayville. 6. Sterlington.

DISTRICT 3: 1. Bunkie. 2. Holy Savior Menard. 3. Many. 4. Oakdale. 5. Pickering.

6. Rapides (CNF). 7. Rosepine.

DISTRICT 4: 1. DeQuincy. 2. Kinder. 3. Lake Arthur. 4. Mamou. 5. Vinton. 6. Welsh.

DISTRICT 5*: 1. Academy Sacred Heart-Grand Coteau. (AG). 2. Notre Dame. 3. Opelousas Catholic, 4. Sacred Heart-Ville Platte. 5. Thibodaux, David (CNF).

DISTRICT 6*: 1. Catholic-NI. 2. Delcambre. 3. Jeanerette. 4. Loreauville. 5. West St. Mary.

DISTRICT 7**: 1. Capitol. 2. East Feliciana. 3. Madison Prep. 4. Mentorship Academy.

5. Northeast.

DISTRICT 8**: 1. Christian Life. 2. Dunham. 3. Episcopal. 4. Lee Magnet (CNF).

5. Runnels (CNF)+.

DISTRICT 9***: 1. Doyle. 2. St. Thomas Aquinas. 3. French Settlement. 4. St. Helena Central. 5. Springfield.

DISTRICT 10***: 1Archbishop Hannan. 2. Northlake Christian. 3. Pine. 4. Pope John Paul II.

DISTRICT 11: 1. Algiers Tech. Acad. (CNF). 2. Cohen College Prep. 3. Fisher. 4. Haynes Academy. 5. Jefferson, Thomas. 6. McGehee, Louise (AG). 7. South Plaquemines.

DISTRICT 12: 1. Metairie Park Country Day. 2. Isadore Newman. 3. Riverside Academy. 4. St. Charles. 5. St. Mary’s Academy (AG). 6. West St. John+. 7. Sophie B. Wright.

* Districts 5 and 6 combine for football only.

** Districts 7 and 8 combine for football only.

*** District 9 and 10 combine for football only.

+Playing up in class

Class 1A

Enrollment: 238 and below

58 schools

(58 Football)

DISTRICT 1: 1. Arcadia. 2. Cedar Creek. 3. D’Arbonne Woods. 4. Grambling. 5. Haynesville. 6. Homer. 7. Plain. Dealing. 8. Ringgold.

DISTRICT 2: 1. Beekman Charter.2. Delhi. 3. Delhi Charter. 4. Delta Charter. 5. Oak Grove. 6. Sicily Island. 7. St. Frederick. 8. Tensas.

DISTRICT 3: 1. Block. 2. LaSalle. 3. Logansport. 4. Montgomery. 5. Northwood-Lena.

6. St. Mary’s-Natchitoches.

DISTRICT 4: 1. East Beauregard. 2. Elton. 3. Grand Lake. 4. Hamilton Christian. 5. Lake Charles College Prep. 6. Merryville. 7. Oberlin. 8. South Cameron.

DISTRICT 5: 1. Basile. 2. Catholic-PC. 3. False River Academy. 4. North Central. 5. St. Edmund. 6. Westminster.

DISTRICT 6: 1. Ascension Catholic. 2. Ascension Christian. 3. East Iberville. 4. Kentwood. 5. Southern Lab. 6. St. John. 7. White Castle.

DISTRICT 7: 1. Ascension Episcopal. 2. Centerville. 3. Central Catholic. 4. Gueydan. 5. Hanson Memorial. 6. Highland Baptist. 7. Lafayette Christian. 8. Vermilion Catholic.

DISTRICT 8: 1. Covenant Christian. 2. Crescent City. 3. Ecole Classique. 4. Houma Christian. 5. Ridgewood. 6. St. Martin’s. 7. Varnado.

Class B

Enrollment: 106-238

33 schools

(33 co-ed nonfootball)

DISTRICT 1: 1. Castor. 2. Doyline. 3. Quitman. 4. Weston.

DISTRICT 2: 1. Choudrant. 2. Forest. 3. Simsboro. 4. Vision Academy.

DISTRICT 3: 1. Converse. 2. Florien. 3. Negreet, 4. Stanley. 5. Zwolle.

DISTRICT 4: 1. Anacoco. 2. Fairview. 3. Hornbeck. 4. Hicks. 5. Pitkin.

DISTRICT 5: 1. Avoyelles Public Charter. 2. Glenmora. 3. Grace Christian.

4. Monterey 5. Oak Hill.

DISTRICT 6: 1. Bell City. 2. Episcopal of Acadiana. 3. Hathaway. 4. Lacassine. 5. Midland.

DISTRICT 7: 1. Holden. 2. M.L. King. 3. Mt. Hermon. 4. Slaughter Community Charter.

5. Patrick Taylor.

Class C

Enrollment: 105 and below

39 schools

(39 — Co-ed nonfootball)

DISTRICT 1: 1. Downsville. 2. Gibsland-Coleman. 3. New Living Word. 4. Summerfield.

DISTRICT 2: 1. Claiborne Christian. 2. Epps. 3. Family Community. 4. Kilbourne.

DISTRICT 3: 1. Ebarb. 2. Evans. 3. Pleasant Hill. 4. Simpson.

DISTRICT 4: 1. Atlanta. 2. Calvin. 3. Dodson. 4. Saline.

DISTRICT 5: 1. Central-Jonesville. 2. Georgetown. 3. Harrisonburg.

DISTRICT 6: 1. Elizabeth. 2. Plainview. 3. Reeves. 4. St. Joseph’s-Plauchville.

DISTRICT 7: 1. Hackberry. 2. Johnson Bayou. 3. Northside Christian. 4. Singer.

5. Starks.

DISTRICT 8: 1. Family Christian. 2. First Baptist. 3. Jehovah-Jireh. 4. La. School for Deaf. 5. La. School for Vis. Impaired. 6. Maurepas.

DISTRICT 9: 1. Bishop McManus. 2. Grand Isle. 3. Holy Rosary. 4. Lutheran. 5 Phoenix.