Football scores, schedule _lowres

Advocate staff photo by ELIOT KAMENITZ--Cole Lewis runs for his second touchdown in the first quarter leaving Thomas Jefferson's Standish Dyson on the ground and Trae Robinson trailing behind as they play in Tad Gormley Stadium in New Orleans, La. Friday, Sept. 26, 2014.

Week 7 schedule

Games at 7 p.m. unless otherwise listed

Thursday’s scores

Basile 56, Grand Lake 14

Bogalusa 14, Sumner 13

Chalmette 59, Helen Cox 20

Comeaux 28, Lafayette 6

Franklinton 44, Salmen 10

LaGrange 43, Crowley 24

McMain 20, Lusher Charter 13

Parkway 34, Southwood 0

South Terrebonne 41, Assumption 8

St. Michael 19, Broadmoor 12

Ville Platte 25, Pine Prairie 7

Warren Easton 47, McDonogh (35) 6

Westlake 42, Iota 13

Friday’s games

Haynes at Country Day, 4 p.m.

District 6-5A

Mandeville at Hammond

Northshore at St. Paul’s

Ponchatoula at Slidell

Covington at Fontainebleau

District 7-5A

Hahnville at East St. John

Destrehan at Central Lafourche

District 8-5A

Ehret vs. Bonnabel, Yenni

West Jefferson vs. Higgins, Hoss Memtsas

District 9-5A

Brother Martin vs. Holy Cross, 7:30 p.m., Tad Gormley

District 9-4A

Belle Chasse at Landry-Walker, Behrman

District 8-4A

Salmen at Franklinton

District 11-3A

St. Charles at DeLaSalle (Pan Am)

District 7-2A

Hannan at Springfield

St. Thomas Aquinas at Northlake Christian

Pope John Paul II at St. Helena Central

District 8-2A

Riverside at Newman

St. James at South Plaquemines

Carver vs. Sophie B. Wright, 7:30 p.m., Muss Bertolino

District 8-1A

East Iberville at West St. John

District 9-1A

Crescent City at Ecole Classique

Saturday’s games

KIPP Renaissance at Thomas Jefferson, 7 p.m., Hoss Memtsas

District 9-5A

Jesuit at Shaw, 2 p.m., Hoss Memtsas

St. Augustine vs. Rummel, 2:30 p.m. Gormley

District 8-4A

Pearl River at East Jefferson, 5 p.m., Joe Yenni

District 9-4A

Karr vs. King, noon, Joe Yenni

District 10-3A

Miller-McCoy at Clark, 2:30 p.m., Pan American

District 8-2A

Fisher at Cohen, Pan Am