Nonselect schools

Class 5A

Bidistrict round

C.E. Byrd 35, Fontainebleau 6

East Ascension 52, Sulphur 14

West Monroe 49, Sam Houston 21

Covington 34, Carencro 0

Haughton 34, Ouachita Parish 19

Hahnville 62, Natchitoches Central 14

East St. John 28, John Ehret 18

Destrehan 54, Pineville 0

Zachary 53, Airline 27

Denham Springs 34, Woodlawn 7

Scotlandville 18, Ruston 14

Thibodaux 56, Captain Shreve 6

Barbe 14, Dutchtown 10

Mandeville 14, Slidell 7

Acadiana 37, St. Amant 0

Ponchatoula 76, South Lafourche 22

Second round

C.E. Byrd 37, East Ascension 20

West Monroe 24, Covington 7

Hahnville 28, Haughton 14

Destrehan 68, East St. John 14

Zachary 35, Denham Springs 10

Scotlandville 27, Thibodaux 15

Mandeville 24, Barbe 21

Acadiana 38, Ponchatoula 28

Quarterfinals

West Monroe 19, C.E. Byrd 7

Destrehan 24, Hahnville 12

Zachary 41, Scotlandville 26

Acadiana 28, Mandeville 14

Semifinals

(9) West Monroe at (4) Destrehan (13-0)

(3) Zachary (12-1) at (15) Acadiana (9-4)

Class 4A

Bidistrict round

Plaquemine 21, McDonogh (35) 14

Lutcher 41, DeRidder 14

South Terrebonne 25, Lakeshore 22

Franklin Parish 48, Bastrop 44

Warren Easton 62, Woodlawn-Shreveport 12

Peabody 24, Minden 6

East Jefferson 38, Crowley 19

Benton 23, Belle Chasse 15

Franklinton 34, Washington-Marion 0

Rayne 36, Leesville 22

LaGrange 50, Fair Park 20

Landry-Walker 38, Cecilia 29

North DeSoto 17, Northside 13

Karr 31, Wossman 12

Breaux Bridge 41, West Ouachita 14

Neville 57, Riverdale 7

Second round

Plaquemine 43, Lutcher 28

South Terreboone 24, Franklin Parish 15

Warren Easton 57, Peabody 20

Benton 31, East Jefferson 19

Franklington 36, Rayne 14

Landry-Walker 46, LaGrange 7

Edna Karr 34, North DeSoto 13

Neville 56, Breaux Bridge 14

Quarterfinals

Plaquemine 33, South Terrebonne 22

Warren Easton 55, Benton 7

Franklinton 21, Landry Walker 15

Neville 34, Karr 7

Semifinals

(1) Plaquemine (12-1) at (5) Warren Easton (11-2)

(3) Franklinton (12-1) at (2) Neville (11-1)

Class 3A

Bidistrict round

Livonia 28, Baker 14

Mansfield 38, Jena 8

Rayville 44, Jewel Sumner 7

South Beauregard 34, Avoyelles 14

West Feliciana 34, Westlake 6

Donaldsonville 24, Iowa 13

Kaplan 44, Northwest 27

Union Parish 44, Madison 6

Amite 34, B.T. Washington 12

Port Allen 26, McMain 8

Jennings 31, Miller-McCoy 12

North Vermilion 24, Buckeye 20

Patterson 56, Richwood 18

Loranger 35, Bogalusa 7

North Webster 49, Marksville 18

Church Point 42, Brusly 7

Second round

Livonia 27, Mansfield 0

Rayville 44, South Beauregard 26

West Feliciana 50, Donaldsonville 7

Union Parish 29, Kaplan 14

Amite 33, Port Allen 13

Jennings 21, North Vermilion 18

Patterson 21, Loranger 6

North Webster 21, Church Point 16

Quarterfinals

Livonia 26, Rayville 22

West Feliciana 48, Union Parish 21

Amite 31, Jennings 7

North Webster 51, Patterson 47Semifinals

(5) West Feliciana (11-2) at (1) Livonia (12-0)

(15) North Webster (10-3) at (3) Amite (11-2)

Class 2A

Second round

Many 41, Lake Arthur 6

St. James 36, Loreauville 8

Northeast 24, Pickering 15

East Feliciana 50, Oakdale 19

Sterlington 54, Lakeview 16

Vinton 24, Winnfield 14

Springfield 52 South Plaquemines 30

Kinder 37, Pine 6

Quarterfinals

Many 28, St. James 14

Northeast 14, East Feliciana 12

Sterlington 52, Vinton 28

Kinder 42, Springfield 14

Semifinals

(5) Northeast (10-2) at (1) Many (13-0)

(3) Sterlington (10-3) at (2) Kinder (13-0)Class 1A

Regional round

Mangham 54, Montgomery 20

White Castle 64, Elton 36

Basile 38, LaSalle 13

Kentwood 46, Oberlin 16

West St. John 51, Varnado 0

Plain Dealing 16, Block 6

East Beauregard 43, Logansport 26

Haynesville 35, Delhi 0

Quarterfinals

Mangham 49, White Castle 14

Kentwood 40, Basile 18

West St. John 35, Plain Dealing 20

Haynesville 14, East Beauregard 0

Semifinals

(4) Kentwood (9-2) at (1) Mangham (13-0)

(3) West St. John (10-2) at (2) Haynesville (12-1)

Select schools

Division I

Quarterfinals

John Curtis 13, Evangel 7

Brother Martin 25, Catholic-BR 23

Jesuit 20, St. Thomas More 13

Rummel 28, Teurlings 20

Semifinals

John Curtis 40, Brother Martin 20

Rummel (11-0) at Jesuit (10-2)

State championship

Friday at Mercedes-Benz Superdome

(1) John Curtis (10-1) vs. (2) Rummel-(6) Jesuit winner, 8:30 p.m.

Division II

Quarterfinals

University 61, St. Louis 21

Notre Dame 41, E.D. White 7

St. Charles 24, De La Salle 0

Parkview Baptist 49, St. Michael 20

Semifinals

University Lab 35, Notre Dame 13

Parkview Baptist 29, St. Charles 20

State championship

Friday at Mercedes-Benz Superdome

(1) University Lab (12-0) vs. (7) Parkview Baptist (9-3), 5 p.m.

Division III

Quarterfinals

Catholic-New Iberia 55, Northlake Christian 13

Newman 27, Opelousas 10

Riverside 34, St. Thomas Aquinas 6

Calvary Baptist 59, Dunham 21

Semifinals

Catholic-New Iberia 55, Newman 35

Calvary Baptist 45, Riverside 13

State championship

Friday at Mercedes-Benz Superdome

(1) Catholic-New Iberia (12-0) vs. (2) Calvary Baptist (12-1), 1:30 p.m.

Division IV

Quarterfinals

Madison Prep 28, Vermilion Catholic 14

Southern Lab 44, Ascension Episcopal 19

Ouachita Christian 38, Central Catholic 0

St. Mary’s 55, St. Edmund 34

Semifinals

Southern Lab 26, Madison Prep 12

Ouachita Christian 38, St. Mary’s 12

State championship

Friday at Mercedes-Benz Superdome

(5) Southern Lab (8-5) vs. (6) Ouachita Christian (10-3), 10 a.m.