Girls basketball

Donaldsonville 55, Brusly 39

Brusly 15 5 7 11 — 39

Donaldsonville 17 13 9 16 — 55

Scoring — BRUSLY: C. Williams 20, D. Pierson 11, A. Stevens 4, D. Cador 2, M. Thibodaux 2; DONALDSONVILLE: M. Chatman 12, B. Harvey 9, K. Foster 9, J. Ben 8, A. Johnson 8, J. Coiller 7, R. Williams 2

3-Point Goals — Brusly 1 (D. Pierson); Donaldsonville 3 (M. Chatman, A. Johnson, J. Coiller)

Records — Donaldsonville 10-4, 1-0 in District 6-3A

St. Amant 51, De La Salle 27

Leaders: ST. AMANT: V. Thomas 14, N. Williams 9; DE LA SALLE: S. Miller 10, K. Coleman 8

Records: St. Amant 12-6; De La Salle 5-7

White Castle 62, St. John 35

St. John 8 8 7 12 — 35

White Castle 22 12 19 9 — 62

Scoring — ST. JOHN: Robbi Seneca 16, Grace Rabichaux 11, Sarah Grace Lobue 4, Hannah Alexander 2, Emma Bates 1, Elizabeth Budeche 1; WHITE CASTLE: Ashante Knight 22, Brooke Gelcon 19, Shanauaka Young 8, Tauban Brown 7, Tahlor Haynes 2, Jakayla Washington 2, Taylor Wesley 2

3-Point Goals — ST. JOHN: 1 (Grace Robichaux); WHITE CASTLE: 1 (Ashante Knight)

Basketball tourneys

East Baton Rouge Parish

Boys

Scotlandville 61, Belaire 50

Halftime: Scotlandville 19, Belaire 24

Leaders: Scotlandville: Jaylen Hawkins 20, Ja’Vonte Smart 16, Garrick Green 11; Belaire: Eric Matthews 14, Terrance Johnson 14, Benjamin Percy 13.

McKinley 76, Baker 40

Halftime: McKinley 37, Baker 22

Leaders: McKinley: Donald Hunter 19, Micah Lee 10; Baker: Ronnie Hamilton 14.

Woodlawn 31, Broadmoor 28

Halftime: Woodlawn 15, Broadmoor 14

Leaders: Woodlawn: Xavier Lodge 10; Broadmoor: Devin Carlin 8.

Tara 71, Northeast 54

Halftime: Tara 32, Northeast 14

Leaders: Tara: Joshua Bell 16; Northeast: Kaelyn Hogan 30

Zachary 43, Central 36

Halftime: Zachary 28, Central 13

Leaders: Zachary: Calvin Adams 8, Breylon Roberts 8; Central: Austin Stewart 20.

Madison Prep 83, Glen Oaks 43

Halftime: Madison Prep 46, Glen Oaks 16.

Leaders: Madison Prep - Josh Anderson 18, Jamel Robinson 13; Glen Oaks - Eddie Harris 13, Dontrell McQuarter 10.

Tuesday’s schedule

Seventh place

Woodlawn vs. Tara, 3 p.m.

Fifth place

McKinley vs. Zachary, 4:30 p.m.

Third place

Belaire vs. Glen Oaks, 6 p.m.

Championship

Scotlandville vs. Madison Prep, 7:30 p.m.

Denham Springs Invitational

Girls

Denham Springs 67, Covington 53

Halftime: Denham Springs 33, Covington 17

Leaders: Denham Springs: Lexi McMorris 31, Tremeeka Spikes 13; Covington: Chasity Garrett 18, Sydney Hualemard 16.

Sulphur 41, Albany 34

Halftime: Sulphur 18, Albany 19

Leaders: Sulphur: Claralee Richard 15, Georgia Hansen 11; Albany: Mahogany Williams 13

SJA 66, Northeast 14

Halftime: SJA 33, Northeast 3

Leaders: ST. JOSEPH’S: Ally Lutaring 18, Caroline Olivier 15; Northeast: Haney 5

Sterlington 49, LA Capitol 33

Halftime: Sterlington 27 , LA Capitol 21

Leaders: Sterlington: Kaela Mullins 18, Kenesha Carr 16; LA Capitol: R. Harrison 19

Live Oak 44, East Ascension 40

Halftime: Live Oak: 18, East Ascension 10

Leaders: Live Oak: Presley Wascom 17, Paige Vaccaro 13; East Ascension: D. McZeal 18

Dutchtown 27, Sterlington 24

Halftime: Dutchtown: 15, Sterlington: 6

Leaders: Dutchtown: Tyler Smith 12; Sterlington: Kela Mullins 10

Sulphur 39, Holden 50

Halftime: Sulphur 16, Holden 26

Leaders: Sulphur: Claralee Richard 16; Holden: S. Hayden 20, K. Kropog 15, K. Hughes 11

Caldwell 42, Northeast 12

Halftime: Caldwell 41, Northeast 5

Belaire 53, Dutchtown 59

Halftime: Belaire 26, Dutchtown 19

Episcopal Classic

At Episcopal

Boys

Episcopal 106, Catholic-pointe coupee 38

Halftime: Episcopal 54, Catholic-Pointe Coupee 14

Leaders: EPISCOPAL: Chris Beckman Jr. 36, Sam Rotenberg 15, Kevin Tripeaux 13, Cameron Kennedy 12, William Harrell 8; CATHOLIC-POINTE COUPEE: Troy Pichon 17, Andrew LaCour 9.

Live Oak 63, Ascension Catholic 48

Halftime: Live Oak 30, ACHS 25

Leaders: LIVE OAK: Joe Bergeron 15, John Edwards 14, Ralph Davenport 11, Cody Fontenot 10; ASCENSION CATHOLIC: Kaleb Winchester 20, Javon Yarbrough 11.

St. Amant 58, Springfield 41

Halftime: St. Amant 26, Springfield 26

Leaders: ST. AMANT: T. Daley 12, K. Kelron 16; SPRINGFIELD: C. Fox 11.

Dunham 54, Doyle 47

Halftime: Dunham 22, Doyle 20

Leaders: DOYLE: R. Guillory 16, T. Dawsey 13, T. Jones 13; DUNHAM: Jordan Wright 23, Tyveron Spurlock 12.

Girls

Catholic PC 22, Dunham 60

Halftime: Catholic PC 17, Dunham 32

Leaders: DUNHAM : M. Jackson 16, G. Zia 14

Ascension Catholic 22, Walker 49

Halftime: Ascension Catholic 7, Walker 35

Leaders: ASCENSION CATHOLIC: E. Simon 10; WALKER: K. Brown 25

Episcopal 53, Catholic-PC 35

Halftime: Episcopal 31, Catholic-PC 14

Leaders: EPISCOPAL: M. Barkdale 23, C. Singleton 13; CATHOLIC-PC: K. Bellelo 15

Doyle 47, Central Laforche 14

Halftime: Doyle 17, Central Laforche 2

Leaders: DOYLE: M. Watts 7; CENTRAL LAFORCHE: K. Bellolo 15

Dunham 50, Ascension Catholic 36

Halftime: Ascension Catholic 21, Dunham 18

Leaders: DUNHAM: M. Jackson 18, G. Zia 15; ASCENSION CATHOLIC: R. Malanco 11, M. Brooks 16

Red Stick Holiday Classic

At Parkview Baptist

Boys

St. Michael 59, RunnelS 51

Halftime: St. Michael 23, Runnels 13

Leaders: ST. MICHAEL: Michael Alfred 11, Jeremiah Campbell 11; RUNNELS: Hampton Hudgson 13, Trent Tucker 12, Conner Raines 10

Parkview Baptist 68, Jehovah-Jireh 58

Halftime: Parkview 41, Jehovah-Jireh 28

Leaders: PARKVIEW: Griffin Tiede 16, Tyree Lomax 15; JEHOVAH JIREH: Bryson Johnson 18, Trenton Payne 13, Dre’ Yon Robertson 12