Football

Here is a schedule of high school football games for the week of Sept. 6-7. Game times are 7 p.m. unless otherwise listed.

Thursday

Local-area

Glen Oaks (6-3A) vs. McKinley (5-5A) at Memorial Stadium

Acadiana

Northside (5-4A) at Carencro (3-5A)

Opelousas Catholic (6-1A) at Mamou (5-2A)

Southeast

Assumption (8-4A) at E.D. White (7-3A)

Friday

Local 5A-4A

St. Thomas More (5-4A) vs. Central (4-5A) at Central Middle School

Woodlawn (5-5A) at Denham Springs (4-5A)

Live Oak (4-5A) at Redemptorist (7-2A)

Parkview Baptist (6-3A) at Scotlandville (4-5A)

Broadmoor (6-4A) at Walker (4-5A)

Zachary (4-5A) at Thibodaux (7-5A)

Mandeville (6-5A) vs. Catholic (5-5A) at Olympia Stadium

Donaldsonville (7-3A) at Dutchtown (5-5A)

Reed (10-3A) at East Ascension (5-5A)

Miller-McCoy (10-3A) vs. St. Amant (5-5A) at The Pit, St. Amant Middle School

South Lafourche (7-5A) at Plaquemine (6-4A)

Belaire (6-4A) at Northeast (7-2A)

McDonogh No. 35 (9-4A) at Lutcher (6-4A)

St. Michael (6-4A) at Dunham (7-2A)

Tara (6-4A) at West Feliciana (6-3A)

Madison Prep at Istrouma (6-4A)

Local-area

Baker (6-3A) at Brusly (7-3A)

East Feliciana (6-3A) vs. Capitol (7-2A) at Memorial Stadium

Port Allen (7-3A) at Pointe Coupee Central (6-1A)

St. John-Plaquemine (9-1A) at Livonia (5-3A)

Albany (8-3A) at Springfield (8-2A)

Ascension Catholic (9-1A) at Episcopal (7-2A)

Loranger (8-3A) at University (7-2A)

Catholic-Pointe Coupee (6-1A) at Hanson (8-1A)

Cohen (9-2A) vs. Southern Lab (7-1A) at A.W. Mumford Stadium

Crescent City (10-1A) at Christian Life (7-1A)

Montgomery (4-1A) at East Iberville (9-1A)

Central Catholic (8-1A) at White Castle (9-1A)

False River (6-1A) at Ascension Episcopal (8-1A)

Adams County Christian (MAIS 5-2A) at Central Private (MAIS 6-2A)

Lumberton at Oak Forest Academy (MAIS 6-2A)

Trinity Episcopal (MAIS 5-2A) at Silliman (MAIS 6-2A)

Acadiana

Westgate (7-5A) at Acadiana (3-5A)

Washington-Marion (4-4A) at Barbe (3-5A)

Crowley (4-3A) at Comeaux (3-5A)

Leesville (3-4A) at Sam Houston (3-5A)

New Iberia (7-5A) at Lafayette (3-5A)

LaGrange (4-4A) at Sulphur (3-5A)

Cecilia (5-4A) at Beau Chene (4-4A)

DeRidder (4-4A) at Natchitoches Central (2-5A)

Opelousas (4-4A) at Bolton (3-4A)

Breaux Bridge (5-4A) at Notre Dame (4-3A)

Franklin (9-3A) at St. Martinville (5-4A

Alexandria (3-4A) at Teurlings (5-4A)

Abbeville (9-3A) at Westlake (4-3A)

Erath (9-3A) at Catholic-New Iberia (6-2A)

Kaplan (9-3A) at Church Point (5-3A)

North Vermilion (9-3A) at Ville Platte (5-2A)

Jennings (4-3A) Eunice (5-3)

Port Barre (5-3A) at Westminster (6-1A)

Rayne (5-3A) at Welsh (4-2A)

St. Edmund (6-1A) at Iota (5-2A)

Delcambre (6-2A) at Lake Arthur (4-2A)

Jeanerette (6-2A) at St. Mary-Natchitoches (4-1A)

Sophie B. Wright (9-2A) at Gueydan (8-1A)

Basile (5-1A) at Sacred Heart-Ville Platte (6-1A)

Southeast

Covington (6-5A) at Franklinton (7-4A)

Lakeshore (7-4A) at Fontainebleau (6-5A)

Chalmette (9-5A) at Northshore (6-5A)

Ponchatoula (6-5A) at Amite (9-3A)

Rummel (9-5A) at Slidell (6-5A)

St. Paul’s (6-5A) at Curtis (9-2A)

H.L. Bourgeois (7-5A) at Ellender (8-4A)

Patterson (9-3A) at Central Lafourche (7-5A)

South Terrebonne (8-4A) at Terrebonne (7-5A)

Destrehan (8-5A) at St. James (7-3A)

East St. John (8-5A) at St. Louis (4-4A)

Karr (9-4A) at Hahnville (8-5A)

Bogalusa (8-3A) at Hammond (7-4A)

East Jefferson (10-4A) at Independence (9-3A)

Riverside (9-2A) at Salmen (7-4A)

Berwick (9-3A) at Morgan City (8-4A)

Vandebilt (8-4A) at St. Charles (7-3A)

Northwest at West St. Mary (6-2A)

Jewel Sumner (8-3A) at Kentwood (7-1A)

St. Thomas Aquinas (8-2A) at Loreauville (6-2A)

Vermilion Catholic (8-1A) at Northlake Christian (8-2A)

Varnado (7-1A) at Pine (8-2A)

St. Frederick (2-1A) at St. Helena (8-2A)

Riverside (9-2A) at Salmen (7-4A)

Ridgewood (10-1A) at Hannan (7-1A)

Haynes (9-2A) at Mt. Hermon (7-1A)

West St. John (9-1A) at South Plaquemines (9-2A)