Volleyball

Brusly 3, Glen Oaks 0

Glen Oaks, 3, 5, 3

Brusly, 25, 25, 25

Team leaders: BRUSLY: Victoria Genusa (15 aces, 16 assists), Johnee Leblanc (9 kills, 5 aces, 1 block), Lauren Leblanc (7 aces) Team records: Brusly 10-6, 2-1 in district.

Central 3, Dutchtown 2

Dutchtown, 21, 25, 25, 22, 12

Central, 25, 22, 19, 25, 15

Team leaders: DUTCHTOWN: Kristen Thompson (17 kills, 5 blocks), Sena DeLuca (36 assists), Rachael Mizell (22 digs) ; CENTRAL: Brandy Wilson (15 kills, 7 blocks, 1 dig), Kaitlyn Cooke (25 assists, 8 digs, 1 ace), Heather Clement (17 kills, 3 aces, 1 assist)

Team records: Dutchtown 8-10; Central 11-7, 3-0 district.

Parkview Baptist 3,

West Feliciana 0

West Feliciana, 12, 8, 8, Parkview Baptist, 25, 25, 25

Team leaders: WEST FELICIANA: Raven Davis (4 kills, 8 digs, 1 assist), Alexis Bell-Piera (7 digs), Melanie Earnest (5 assists) ; PARKVIEW BAPTIST: Wesley Anna Foreman (10 kills, 4 blocks), Skyler Goodwind (6 kills, 8 digs), Macey Stock (1 kill, 11 digs, 6 aces, 2 assists)

Team records: West Feliciana 6-5, 2-1 district; Parkview 10-0, 3-0.

Port Allen 3, Capitol 0

Capitol High, 1, 4, 2, Port Allen, 25, 25, 25, Team leaders: PORT ALLEN: Hannah Daigle (20 aces), Makayla Williams (11 aces), Rhea Lee (9 assists, 6 kills)

Team records: Capitol 0-2 in district; Port Allen 2-0 in district.

Southern Lab 3, Baker 0

Baker, 13, 7, 14, Southern Lab, 25, 25, 25

Team leaders: SOUTHERN LAB: Autumn Moore (6 kills, 4 aces), Imani Mitchell (3 kills, 6 aces), Mya Vicks (3 kills, 9 aces), Saije Bady (2 kills, 13 assists, 3 aces), Destinie Taylor (2 assists, 6 aces), Kennedy Williams (2 kills, 1 assists, 4 aces).

Team records: Southern Lab 11-4.

Football

Thursday’s scores

Fair Park 16, Huntington 14

Hamilton Christian 39, South Cameron 7

Opelousas Catholic 46, St. Edmund 32

Riverdale 37, Lusher 23

Week 4 schedule

Friday

Local 5A/4A

Belaire (6-4A) at Amite (8-3A)

Brother Martin (9-5A) at East Ascension (5-5A)

Capt. Shreve (1-5A) at Dutchtown (5-5A)

Denham Springs (4-5A) at Live Oak (4-5A)

Glen Oaks (7-3A) vs. Tara (6-4A) at Glen Oaks

Loranger (8-3A) vs. St. Michael (6-4A) at La. Leadership’s Doug Williams Stadium

McKinley (5-5A) at Central (4-5A)

Plaquemine (6-4A) at Jennings (4-3A)

Rummel (9-5A) vs. Catholic (5-5A) at Olympia Stadium

St. Amant (5-5A) at Lutcher (6-A)

Walker (4-5A) at Broadmoor (4-5A)

Warren Easton (9-4A) at Woodlawn (5-5A)

Zachary (4-5A) at Scotlandville (4-5A)

Local/Area

Albany (8-3A) at Varnado (6-1A)

Ascension Catholic (8-1A) at False River (5-1A)

Capitol (6-2A) at Redemptorist (6-2A)

Centreville Academy (MAIS 6-2A) at Silliman (MAIS 6-2A)

Donaldsonville (9-3A) vs. Southern Lab (6-1A) at Mumford Stadium, 8 p.m.

Dunham (6-2A) vs. East Feliciana (6-2A) at Clinton Middle School

East Iberville (8-1A) at Northeast (6-2A)

Ellender (7-4A) at St. Helena (7-2A)

Haynes (8-2A) at Christian Life (6-1A)

Livonia (5-3A) at Morgan City (7-4A)

Madison Prep (6-1A) at Ascension Christian (8-1A)

Mt. Hermon (7-2A) at St. Helena (7-2A)

North Vermilion (6-3A) vs. St. John-Plaquemine (8-1A) at Plaquemine High

Parkview Baptist (7-3A) at Baker (7-3A)

Springfield (7-2A) at Northlake Christian (7-2A)

University (7-3A) at Brusly (7-3A)

West Feliciana (7-3A) at Port Allen (7-3A)

Westminster (5-2A) at White Castle (8-1A)

Wilkinson County Christian (MAIS 4-1A) at Central Private (MAIS 6-2A)

Acadiana

Barbe (3-5A) at Carencro (3-5A)

Breaux Bridge (5-4A) at Westgate (5-4A)

Catholic-New Iberia (5-2A) at E.D. White (9-3A)

Cecilia (5-4A) at Teurlings (5-4A)

Comeaux (3-5A) at Sam Houston (3-5A)

Erath (6-3A) at Franklin (9-3A)

Hanson (7-1A) at Ascension Episcopal (7-1A)

Iowa (4-3A) at Kaplan (6-3A)

Lafayette (3-5A) at Acadiana (3-5A)

Loreauville (5-2A) at Church Point (5-3A)

Loreauville (5-2A) at Church Point (5-3A)

Mamou (4-2A) at Sacred Heart-Ville Plate (5-1A)

McMain (11-3A) at Jeanerette (5-2A)

New Iberia (3-5A) at Sulphur (3-5A)

North Central (5-1) at Gueydan (7-1A)

North Central (5-1A) at Gueydan (7-1A)

Northside (5-4A) at St. Martinville (5-4A)

Pine Prairie (5-3A) at Vinton (4-2A)

Port Barre (5-3A) at Abbeville (6-3A)

St. Edmund (5-1A) at Opelousas Catholic (5-2A)

St. Edmund (5-1A) at Opelousas Catholic (5-2A)

St. Louis (4-3A) at Notre Dame (6-3A)

St. Thomas More (5-4A) at Evangel (1-3A)

Vermilion Catholic (7-1A) at Lafayette Christian (7-1A)

Ville Platte (5-3A) at Oakdale (3-2A)

Westminster (5-2A) at White Castle (8-1A)

West St. Mary (6-3A) at Northwest (5-3A)

West St. Mary (6-3A) at Northwest (5-3A)

Southeast

Hammond (6-5A) at Fontainebleau (6-5A)

Northshore (6-5A) at Covington (6-5A)

Ponchatoula (6-5A) at Mandeville (6-5A)

Slidell (6-5A) at St. Paul’s (6-5A)

Belle Chasse (10-4A) at South Terrebonne (7-4A)

Central Lafourche (7-5A) at H.L. Bourgeois (7-5A)

Covenant Christian (9-1A) at Assumption (7-4A)

South Lafourche (7-5A) at East St. John (7-5A)

Terrebonne (7-5A) at Destrehan (7-5A)

Thibodaux (7-5A) at Hahnville (7-5A)

Ellender (7-4A) at St. Helena (7-2A)

Vandebilt (7-4A) at Patterson (9-3A)

Franklinton (8-4A) at Bogalusa (8-3A)

Independence (8-3A) at Kentwood (6-1A)

South Pike, Miss., at Jewel Sumner (8-3A)

KIPP Renaissance (10-3A) at Berwick (9-3A)

Franklin (9-3A) at Erath (6-3A)

Catholic-New Iberia (5-2A) at E.D. White (9-3A)

Hannan (7-2A) at Pine (7-2A)

Pope John Paul II (7-2A) at St. Thomas Aquinas (7-2A)

Houma Christian (9-1A) at Ecole Classique (9-1A)