Seedings listed in parentheses.

Nonselect schools

Class 5A

Regional round

C.E. Byrd 37, East Ascension 20

West Monroe 24, Covington 7

Hahnville 28, Haughton 14

Destrehan 68, East St. John 14

Zachary 35, Denham Springs 10

Scotlandville 27, Thibodaux 15

Mandeville 24, Barbe 21

Acadiana 38, Ponchatoula 28

Quarterfinals

West Monroe 19, C.E. Byrd 7

Destrehan 24, Hahnville 12

Zachary 41, Scotlandville 26

Acadiana 28, Mandeville 14

Semifinals

Destrehan 27, West Monroe 22

Acadiana 9, Zachary 3

Final

Saturday

Mercedes-Benz Superdome

(15) acadiana (10-4) vs. (4) Destrehan (14-0), 7 p.m.

Class 4A

Regional round

Plaquemine 43, Lutcher 28

South Terreboone 24, Franklin Parish 15

Warren Easton 57, Peabody 20

Benton 31, East Jefferson 19

Franklington 36, Rayne 14

Landry-Walker 46, LaGrange 7

Edna Karr 34, North DeSoto 13

Neville 56, Breaux Bridge 14

Quarterfinals

Plaquemine 33, South Terrebonne 22

Warren Easton 55, Benton 7

Franklinton 21, Landry Walker 15

Neville 34, Karr 7

Semifinals

(5) Warren Easton 43, (1) Plaquemine 36

(2) Neville 32, (3) Franklinton 8

Final

Saturday

Mercedes-Benz Superdome

(2) Neville (12-1) vs. (5) Warren Easton (12-2), 3:30 p.m.

Class 3A

Regional round

Livonia 27, Mansfield 0

Rayville 44, South Beauregard 26

West Feliciana 50, Donaldsonville 7

Union Parish 29, Kaplan 14

Amite 33, Port Allen 13

Jennings 21, North Vermilion 18

Patterson 21, Loranger 6

North Webster 21, Church Point 16

Quarterfinals

Livonia 26, Rayville 22

West Feliciana 48, Union Parish 21

Amite 31, Jennings 7

North Webster 51, Patterson 47

Semifinals

Livonia 23, West Feliciana 15

Amite 27, North Webster 13

Final

Saturday

Mercedes-Benz Superdome

(1) Livonia (13-0) vs. (3) Amite (12-2), noon

Class 2A

Regional round

Many 41, Lake Arthur 6

St. James 36, Loreauville 8

Northeast 24, Pickering 15

East Feliciana 50, Oakdale 19

Sterlington 54, Lakeview 16

Vinton 24, Winnfield 14

Springfield 52 South Plaquemines 30

Kinder 37, Pine 6

Quarterfinals

Many 28, St. James 14

Northeast 14, East Feliciana 12

Sterlington 52, Vinton 28

Kinder 42, Springfield 14

Semifinals

Many 35, Northeast 12

Kinder 35, Sterlington 14

Final

Friday

Mercedes-Benz Superdome

(2) kinder (14-0) vs. (1) Many (14-0), 8 p.m.

Class 1A

Regional round

Mangham 54, Montgomery 20

White Castle 64, Elton 36

Basile 38, LaSalle 13

Kentwood 46, Oberlin 16

West St. John 51, Varnado 0

Plain Dealing 16, Block 6

East Beauregard 43, Logansport 26

Haynesville 35, Delhi 0

Quarterfinals

Mangham 49, White Castle 14

Kentwood 40, Basile 18

West St. John 35, Plain Dealing 20

Haynesville 14, East Beauregard 0

Semifinals

(1) Mangham 42, (4) Kentwood 27

(2) Haynesville 26, (3) West St. John 13

Final

Friday

Mercedes-Benz Superdome

(1) Mangam vs. (2) Haynesville, 4:30 p.m.

Select schools

Division I

Regional round

(1) Curtis (8-1) draws a bye

Evangel Christian 43, St. Paul’s 42

Brother Martin 63, Archbishop Shaw 21

(4) Catholic-BR 9-1 draws a bye

(3) St. Thomas More 9-1 draws a bye

Jesuit 42, St. Augustine 14

Teurlings Catholic 45, Holy Cross 21

(2) Rummel (10-0) draws a bye

Quarterfinals

John Curtis 13, Evangel 7

Brother Martin 25, Catholic-BR 23

Jesuit 20, St. Thomas More 13

Rummel 28, Teurlings 20

Semifinals

John Curtis 40, Brother Martin 20

Jesuit 28, Rummel 14

Final

Friday

Mercedes-Benz Superdome

Jesuit 17, John Curtis 14

Division II

Regional round

(1) University 10-0 draws a bye

St. Louis 31, Thomas Jefferson 21

E.D. White 31, Loyola Prep 6

(4) Notre Dame 8-2 draws a bye

(3) St. Charles 8-2 draws a bye

De La Salle 34, Vandebilt Catholic 21

Parkview Baptist 34, Lusher Charter 7

(2) St. Michael 9-1 draws a bye

Quarterfinals

University 61, St. Louis 21

Notre Dame 41, E.D. White 7

St. Charles 24, De La Salle 0

Parkview Baptist 49, St. Michael 20

Semifinals

University High 35, Notre Dame 13

Parkview Baptist 29, St. Charles 20

Final

Friday

Mercedes-Benz Superdome

University High 46, Parkview Baptist 32

Division III

Regional round

Quarterfinals

Catholic-New Iberia 55, Northlake Christian 13

Newman 27, Opelousas 10

Riverside 34, St. Thomas Aquinas 6

Calvary Baptist 59, Dunham 21

Semifinals

(1) Catholic-New Iberia 55, Newman 35

Calvary Baptist 45, Riverside 13

Final

Friday

Mercedes-Benz Superdome

Calvary Baptist 27, Catholic-New Iberia 24

Division IV

Regional round

Quarterfinals

Madison Prep 28, Vermilion Catholic 14

Southern Lab 44, Ascension Episcopal 19

Ouachita Christian 38, Central Catholic 0

St. Mary’s 55, St. Edmund 34

Semifinals

Southern Lab 26, Madison Prep 12

Ouachita Christian 38, St. Mary’s 12

Final

Friday

Mercedes-Benz Superdome

Ouachita Christian 52, Southern Lab 6