Volleyball

Academy of Our Lady 3, Haynes Academy 0

Haynes Academy 10 5 19

Academy of Our Lady 25 25 25

Team leaders: HAYNES ACADEMY: Lindsey Magaw (2 kills), Lauren Sellers (2 aces), Madison Scifo (10 digs).

Schedule

Wednesday

Hannan vs. Lakeshore

Cabrini at Dominican

Mount Carmel at St. Scholastica

Covington vs. Lakeshore

Hammond at Walker

St. Thomas Aquinas vs. Riverside

Pearl River vs. St. James

Salmen vs. Springfield

E.D. White at Country Day

St. Mary’s at AOL

Thursday

AOL at McGehee

Newman at Morgan City

Northlake Christian at Country Day

Mandeville vs. Ponchatoula

Fontainebleau at Northshore

Covington vs. Slidell

Hammond vs. Pearl River

Pope John Paul II at St. Joseph’s

Catholic League Tournament at Ursuline, Dominican

Pine vs. Loranger

Salmen at First Baptist

Franklinton at Varnado

Friday

Mount Carmel in Red Sticker Classic at St. Joseph’s

Catholic League Tournament at Ursuline, Dominican

Saturday

Mount Carmel in Red Sticker Classic at St. Joseph’s

Catholic League Tournament at Ursuline, Dominican

Football

Schedule

Thursday

Carver at Helen Cox (Memtsas)

John Curtis at Parkview Baptist

Higgins at McDonogh 35 (Pan Am)

Friday

Ascension Christian at Ridgewood Prep

Bogalusa at Franklinton

Centerville at Crescent City

Clark at Fisher

Cohen at St. Helena

De La Salle at Union Parish

Denham Springs at St. Paul’s

E.D. White at St. James

East Jefferson at Fontainebleau

Ehret at Destrehan

Ellender at Bonnabel

Episcopal at Country Day

Haynes at Ben Franklin

Holy Cross at Chalmette

Houma Christian at Sacred Heart

Jesuit at Escambia (Fla.)

Karr at Brother Martin (Tad Gormley)

KIPP at Northlake Christian

Lake Area at Navasota (Texas)

Lakeshore at Northshore

Madison Prep at East St. John

Newman at Pope John Paul II

Pearl River at Pine Prairie

Pearl River Central (Miss.) at Slidell

Riverdale at Grace King

Riverside at Hahnville

Rummel at Wayne County (Miss.)

Salmen at Covington

Sci Academy at Belle Chasse

Shaw at West Jefferson (Memtsas)

Sophie B. Wright at Loreauville

St. Martin’s at Hannan

South Plaquemines at H.L. Bourgeois

Southern Lab at West St. John

Thomas Jefferson at Lusher

U-High at Mandeville

Vandebilt Catholic at St. Charles

Warren Easton vs. McMain

Saturday

St. Augustine at Landry-Walker (Gormley)