Football

The Louisiana High School Athletic Association’s bidistrict football playoff pairings.

Class 5A

(32) Central (6-4) at St. Paul’s (10-0)

(17) Denham Springs (7-3) at (16) Ruston (6-4)

(24) Westgate (6-4) at (9) Mandeville (8-2)

(25) Fontainebleau (7-3) at (8) Parkway (8-2)

(28) Hahnville (6-4) at (5) West Monroe (8-2)

(21) East Ascension (7-3) at (12) Haughton (8-2)

(20) Scotlandville (8-2) at (13) Barbe (7-3)

(29) Ponchatoula (6-4) at (4) Dutchtown (10-0)

(30) West Jefferson (7-3) at (3) Byrd (9-0)

(19) Airline (6-4) at (14) Covington (7-3)

(22) Zachary (7-3) at (11) Acadiana (7-2)

(27) Higgins (6-3) at (6) Archbishop Rummel (8-1)

(26) Natchitoches Central at (7) Carencro (9-1)

(23) New Iberia (8-2) at (10) Ouachita (8-2)

(18) East St, John (7-3) at (15) Brother Martin (7-3)

(31) Sulphur (5-5) at (2) Jesuit (10-0)

Class 4A

(32) Archbishop Shaw (3-6) at (1) Neville (9-0)

(17) St. Louis Catholic (6-4) at (16) Minden (6-4)

(24) Belle Chasse (7-3) at (9) St. Augustine (7-3)

(25) Fair Park (5-5) at (8) McDonogh 35 (6-4)

(28) St. Martinville (5-5) at (5) Assumption (9-1)

(21) Alexandria (6-4) at (12) East Jefferson (6-3)

(20) Broadmoor (6-4) at (13) Salmen (6-4)

(29) Vandebilt Catholic (5-5) at (4) Breaux Bridge (9-1)

(30) Benton (5-5) at (3) Lutcher (9-1)

(19) Washington-Marion (7-3) at (14) Plaquemine (6-4)

(22) LaGrange (6-3) at (11) O.P. Walker (5-3)

(27) Cecilia (4-6) at (6) Teurlings Catholic (7-3)

(26) Warren Easton (4-6) at (7) Karr (7-3)

(23) Franklinton (5-5) at (10) South Terrebonne (8-2)

(18) Franklin Parish (6-4) at (15) St. Michael (7-3)

(31) Lakeshore (5-5) at (2) St. Thomas More (9-1)

Class 3A

(32) East Feliciana (5-4) at (1) Farmerville (9-1)

(17) Donaldsonville (5-5) at (16) Marksville (7-3)

(24) Crowley (4-5) at (9) Jennings (8-2)

(25) Rayville (5-5) at (8) Eunice (8-2)

(28) North DeSoto (4-6) at (5) Livonia (9-1)

(21) McMain (7-3) at (12) Avoyelles (9-1)

(20) Westlake (6-4) at (13) Richwood (7-3)

(29) North Vermilion (5-5) at (4) Amite (8-1)

(30) W. Feliciana (4-5) at (3) Loranger (9-1)

(19) Independence (7-3) at (14) Port Allen (8-2)

(22) Loyola Prep (5-5) at (11) Parkview Baptist (6-3)

(27) De La Salle (5-4) at (6) Notre Dame (7-3)

(26) Rayne (5-5) at (7) Church Point (8-2)

(23) E.D. White (4-6) at (10) Bossier (9-1)

(18) Brusly (7-3) at (15) Patterson (9-0)

(31) Kaplan at (2) St. Charles Catholic (10-0)

Class 2A

(32) The Dunham School (4-6) at (1) John Curtis (9-0)

(17) Ville Platte (7-3) at (16) North Caddo (7-3)

(24) Redemptorist (4-6) at (9) Kinder (9-1)

(25) Newman (5-5) at (8) Menard (8-2)

(28) Carver (6-4) at (5) Evangel Christian

(21) Homer (6-4) at (12) Many (7-3)

(20) Lake Arthur (7-3) at (13) Welsh (8-2)

(29) Sterlington (4-6) at (4) Catholic-NI (9-1)

(30) Bunkie (4-6) at (3) Calvary Baptist (8-2)

(19) Oakdale (6-4) at (14) Pope John Paul II (8-2)

(22) DeQuincy (6-4) at (11) Riverside (7-3)

(27) Ferriday (5-5) at (6) University (10-0)

(26) Springfield (5-5) at (7) Episcopal (9-1)

(23) Lake Providence (6-4) at (10) Loreauville (8-2)

(18) St. Thomas Aquinas (5-5) at (15) West St. Mary (6-4)

(31) Jeanerette (2-8) at (2) Winnfield (10-0)

Class 1A

(32) Ascension Catholic (4-6) at (1) Ouachita Christian (10-0)

(17) Oak Grove (5-5) at (16) Metairie Park Country Day (6-3)

(24) Varnado (5-5) at (9) Cen. Catholic (8-2)

(25) Oberlin (6-4) at (8) Elton (9-1)

(28) Delhi Charter (5-5) at (5) St. Martin’s Episcopal (9-0)

(21) Pointe Coupee Central (5-4) at (12) Block (6-4)

(20) Southern Lab (7-3) at (13) Cedar Creek (8-2)

(29) White Castle (4-6) at (4) Mangham (10-0)

(30) Plain Dealing (7-3) at (3) Haynesville (8-1)

(19) Crescent City (5-4) at (14) Christian Life (7-3)

St. John 56, Hanson 6

(27) Sacred Heart-VP (6-4) at (6) West St. John (8-2)

(26) Basile (7-3) at (7) Kentwood (7-3)

(23) St. Mary’s (7-3) at (10) Westminster Christian (8-2)

(18) Arcadia (5-5) at (15) St. Edmund (8-2)

(31) Archbishop Hannan (5-5) at (2) Vermilion Catholic (10-0)

Boy’s Basketball

Centerville 81, Episcopal School of Acadiana 61

2011 Hall of Fame Classic

At White Castle

Livonia 46, Donaldsonville 37

White Castle 40, New Iberia 38

Girls soccer

Dutchtown Lady Griffin Jamboree

Saturday

Field 1

West Feliciana vs. Lutcher 9 a.m.

Academy of Our Lady vs. Tara 9:30 a.m.

Lutcher vs. McKinley 10 a.m.

McKinley vs. Academy of Our Lady 10:30 a.m.

St. Amant vs. Woodlawn 11 a.m.

East Ascension vs. Woodlawn 11:30 a.m.

EAHS JV vs. Baton Rouge High JV noon

Dutchtown JV vs. St. Amant JV 12:30 p.m.

Baton Rouge High JV vs. St. Amant JV 1 p.m.

Field 2

Tara vs. East Jefferson 9 a.m.

East Jefferson vs. West Feliciana 9:30 a.m.

Teurlings vs. West Feliciana 10 a.m.

East Ascension vs. BRHS 10 a.m.

Dutchtown vs. Teurlings 11a.m.

Baton Rouge High vs. Dutchtown 11:30 a.m.

Dutchtown JV vs. McKinley JV noon

McKinley JV vs. EAHS JV 12:30 p.m.