Girls basketball

East Iberville 42, Capitol 33

Capitol 3 3 9 18 — 33

East Iberville 9 13 6 14 — 42

Scoring — CAPITOL: Camryn Griffin -8, Breanna Franciis 7, Allyah Webber 6, Raion Harrison 4, Troneshia Henderson 4, Aliyah Smith 2, Jermariah Boid 2; EAST IBERVILLE: Alona Washington 22, Kenyatta Jackson 14, Doretha Dixon 4, Galencia Garville 2

3-Point Goals — Capitol Griffin 1; East Iberville: Alona Washington 1

Records — East Iberville 2-3

Basketball tournaments

Rocky Ourso Memorial Tournament

At White Castle

Girls

Donaldsonville 53, Terrebonne 48

Brusly 33, Lutcher 20

Assumption 56, Belaire 39

Breaux Bridge 59, Plaquemine 37

White Castle 50, St. James 26

St. Michael’s Tournament

At Walker

Girls

Walker 60, Loyola Prep 35

Halftime — Walker 33, Loyola Prep 19

Leaders — WALKER: Jamie Gibson 22, Kacie Fountain 13, Baylie Stears 11, Keeona Brown 10; LOYOLA PREP: Amber Smith 15

At Walker

Airline 49, Redemptorist 34

Halftime: Airline 28, Redemptorist 14

At St. Michael

St. Michael 41, St. Thomas Aquinas 40

Halftime – St. Michael’s 22, St. Thomas Aquinas 21

Leaders – ST. MICHAEL’S: Tyler Morrison 16; ST. THOMAS AQUINAS: Carly Brube 12, Reagan Bolton 10

West Ouachita 61, St. Joseph’s 38

Halftime – West Ouachita 30, St. Joseph’s Academy 21

Leaders: WEST OUACHITA: Trennedi Griffin 15, Hannah Blake 12, Rebecca Skains 13; ST. JOSEPH’S ACADEMY: C. Oliver 15, H. Phillips 11

Tourney for His Glory

At Bethany Christian School

Boys

CHEF-BR 55, Bethel Christian 23

Halftime – CHEF 26, Bethel Jennings 6

Leaders – CHEF: C. Williamson 12, C. Morgan 10; JENNINGS: Jaylon 11

Friday’s Schedule

CHEF vs. Riverdale Christian Academy, 4:30 p.m.

Bethel Jennings vs. Bethany, 7:10 p.m.

Lady Raider Round Robin

At Runnels

Girls

Runnels 24, Christian Life 20

Halftime – Runnels 10, Christian Life 9

Leaders – REYNOLDS: T. Kennedy 16

Friday’s Schedule:

Dunham vs. Ascension, 5 p.m.

Reynolds vs. False River, 6:15 p.m.

Gold Dome Classic

At St. Amant

Boys

Hammond 42, Woodlawn 41

Halftime – Hammond 16, Woodlawn 13

Leaders: HAMMOND: Darren Wilson 16, Romeo Watkins 12, Spencer Fland 12; WOODLAWN: Anthony Ross 18

Ruston 62, Dunham 39

Halftime – Ruston 35, Dunham 21

Leaders -- RUSTON – Isaiah Buggs 19, Michael Mayfield 12, Ty Anderson 10; DUNHAM: Jyron Walker 14, Levy Bradley 10

Friday’s schedule:

Woodlawn vs. Airline, 4 p.m.

Hammond vs. St. Amant, 8:30 p.m.

Dunham vs. Scotlandville, 7:00 p.m.

Ruston vs. Redemptorist, 5:30 p.m.

Friday’s Schedule:

St. Amant vs. Hammond, 8:30 p.m.

Scotlandville 75, Airline 36

Halftime – Scotlandville 46, Airline 10

Leaders – Jordan Adubutu 14, Joshua Roberts 13, Derrick Green 12; AIRLINE: Robby Dodey 10

St. Amant 60, Redemptorist 39

Halftime – St. Amant 28, Redemptorist 17

Leaders – ST. AMANT: Nick Griffin 15, Courtney Julian 12, Crandell Christoft 10; REDEMPTORIST: Marquise Webb 16

Boys soccer

St. Michael 9, Plaquemine 0

Goals — ST. MICHAEL: Mitchell Willams 4, Jake Buss 1, Joel DeRobertis, Brett Ross 1, Ashton Fletcher 1, Zachary Mincey 1

Goalkeepers — St. Michael: Andrew Fulton 1 Save; Plaquemine: Albert Deville 20 Saves

Records — St.Michael 5-1-1, Plaquemine 1-3-1

Dutchtown 3, McKinley 1

Goals — DUTCHTOWN: Jermey Thomas, Cameron Gauthreaux, Stepan Ward; MCKINLEY: Joshua Joseph

Goalkeepers — Dutchtown: Christian Carildo 5 Saves, McKinley Joe Reynolds 10 Saves

Records — Dutchtown 4-2, McKinley 1-3.