New Orleans metro area

Girls Basketball District Standings

 

Editor’s note: Coaches should contact Rod Walker at rwalker@theadvocate.com or Mike Strom at themikestrom@gmail.com regarding omissions and corrections.

(Standings compiled through Thursday, Jan. 11; *Denotes not competing for district championship.)

 

District 6-5A

Team                            Overall     Dist.

Ponchatoula                  21-3            5-0

Fontainebleau               18-7            4-0

Hammond                    10-11           2-2

Northshore                   11-10           1-3

Mandeville                    6-12            1-3

Covington                     2-15            1-3

Slidell                            15-8            1-4

District 7-5A

Team                            Overall     Dist.

East St. John                16-6            4-0

Hahnville                      11-10           3-0

Thibodaux                     15-7            3-1   

Central Lafourche        14-10          1-3

H.L. Bourgeois             5-12            1-4

Destrehan                     2-14            0-1

Terrebonne                   9-12            0-3

District 8-5A

Team                            Overall     Dist.

Chalmette                     13-3            2-0

East Jefferson               8-10            2-0

Ehret                             8-9             1-0

Landry-Walker             8-6              1-0

Higgins                         11-7             1-1

West Jefferson             7-10            0-2

Bonnabel                       2-15            0-2

Grace King                    2-19            0-2

District 9-5A

Team                            Overall     Dist.

Dominican                    22-1            0-0

John Curtis                   16-1            0-0

Chapelle                        16-8            0-0

Mount Carmel              13-5            0-0

District 8-4A

Team                            Overall     Dist.

Salmen                          15-5            1-0

St. Scholastica              10-10          1-0   

Franklinton                   12-10          0-1

Lakeshore                     0-7             0-1

Pearl River                    6-12            0-0

District 9-4A

Team                            Overall     Dist.

Helen Cox                     14-9            0-0

Belle Chasse                  13-5            0-0

Warren Easton             11-8            0-0

Karr                               8-9             0-0

McMain                        8-14            0-0

Acad. of Our Lady        6-11            0-0  

District 10-4A

Team                            Overall     Dist.

Lake Area                      16-7            0-0

Ben Franklin                 14-6            0-0

Carver                           9-9             0-0

Riverdale                       8-6             0-0

Cabrini                          8-9             0-0

McDonogh 35               6-13            0-0

NOMMA                       0-2             0-0

District 7-3A

Team                            Overall     Dist.

Albany                           18-3            0-0

Loranger                       11-8            0-0

Bogalusa                        7-8              0-0

Jewel Sumner               6-7              0-0  

Hannan                         4-12            0-0

District 9-3A

Team                            Overall     Dist.

Cohen                            6-9             0-0

KIPP Renaissance            2-7              0-0

Abramson-Sci                 2-10            0-0

International-N.O.          0-10           0-0

District 10-3A

Team                            Overall     Dist.

Ursuline                        15-3            0-0

St. Charles Catholic      11-5             0-0

St. James                      9-6             0-0

Sacred Heart                8-8             0-0

Donaldsonville              8-10            0-0

Haynes                          6-11            0-0

De La Salle                    4-12            0-0

Lusher                           2-14            0-0

District 9-2A

Team                            Overall     Dist.

Northlake Christian        13-1            3-0

Amite                            11-6            2-0

Independence                 7-2              1-1

Pine                               8-12            0-2

Pope John Paul II           4-8             0-3

District 11-2A

Team                            Overall     Dist.

Riverside                       12-6            0-0

St. Mary’s                      9-15            0-0

M.L. King                      6-9             0-0

Country Day                 5-7              0-0

Patrick Taylor               2-9             0-0

District 12-2A

Team                            Overall     Dist.

St. Katharine Drexel    8-8             2-0   

McGehee                       4-9             2-0

Newman                       5-8              1-1

Fisher                            0-3             0-1

South Plaquemines      3-11            0-3

District 8-1A

Team                            Overall     Dist.

Houma Christian             17-2            0-0

St. Martin’s                     8-6             0-0

KIPP B.T. Washington       8-8             0-0

West St. John                  8-9             0-0  

Covenant Christian          3-8             0-0

Varnado                          1-13            0-0

Clark                               0-1              0-0

District 8-C

Team                            Overall     Dist.

Christ Episcopal              8-9             0-0

First Baptist                   2-2             0-0

Family Christian             3-7              0-0

LSD                               0-6             0-0

District 9-C

Team                            Overall     Dist.

Grand Isle                     3-10            0-0

Lutheran                       2-6             0-0

Phoenix                         0-9             0-0