Boys soccer playoffs

Division I

First round

No. 1 St. Paul’s, No. 2 Mandeville, No. 3 Acadiana, No. 4 Jesuit, No. 5 St. Amant, No. 6 Byrd, No. 7 Denham Springs and No. 8 New Iberia all receive byes

(17) Barbe at (16) Dutchtown

(24) Baton Rouge at (9) Lafayette

(12) Catholic-BR 3, (21) Pineville 0

(13) Sulphur 3, (20) West Monroe 0

(14) Brother Martin 2, (19) East Ascension 0

(22) Hammond at (11) Caddo Magnet

(23) Fontainebleau at (10) Grace King

(18) Destrehan 2, at (15) Northshore 1

Division II

First round

No. 1 St. Thomas More, No. 2 Captain Shreve, No. 3 Neville, No. 4 Alexandria, No. 5 Beau Chene, No. 6 Holy Cross, No. 7 Riverdale and No. 8 Lakeshore all receive byes

(17) Westgate at (16) Terrebonne

(9) East Jefferson 1, (24) Salmen 0

(21) Central at (12) Ruston

(13) Tioga 1, (20) Benton 0

(19) West Jefferson at (14) Ouachita Parish

(22) Cox at (11) Benjamin Franklin

(23) Carencro at (10) Woodlawn-BR

(18) Live Oak at (15) Central Lafourche

Division III

First round

No. 1 St. Louis, No. 2 Vandebilt, No. 3 E.D. White, No. 4 University Lab, No. 5 Leesville, No. 6 Bolton, No. 7 Teurlings Catholic and No. 8 North Vermilion all receive byes

(17) DeRidder at (16) Abbeville

(9) Episcopal 8, (24) Grant 0

(12) Lusher 7, (21) New Orleans Military and Maritime Academy 0

(13) Parkview Baptist 2, (20) North DeSoto 0

(19) International at (14) Morgan City

(22) Opelousas at (11) St. Martinville

(23) Pearl River at (10) Lutcher

(18) St. Michael at (15) Loyola Prep

Division IV

First round

No. 1 Catholic-NI, No. 2 Newman, No. 3 Episcopal of Acadiana, No. 4 Holy Savior Menard, No. 5 Northlake Christian, No. 6 Haynes Academy, No. 7 Westminster Academy and No. 8 Lafayette Christian all receive byes

(17) St. Charles at (16) Pope John Paul II

(9) St. Frederick 3, (24) Calvary Baptist 1

(21) Dunham 2, (12) Glenmora 0

(20) Grace Christian at (13) Rapides

(14) Riverside Academy 3, (19) Runnels 1, OT

(22) Ascension Episcopal at (11) St. Thomas Aquinas

(23) St. Martin’s Episcopal at (10) Evangel

(18) Country Day 4, (15) Opelousas Catholic 0

Girls soccer playoffs

Division I

First round

No. 1 C.E. Byrd, No. 2 St. Joseph’s Academy, No. 3 Mount Carmel, No. 4 St. Scholastica, No. 5 Acadiana, No. 6 East Ascension, No. 7 Mandeville and No. 8 Fontainbleau all receive byes

(17) Destrehan at (16) Pineville

(24) Denham Springs at (9) St. Amant

(21) Natchitoches Central at (12) Lafayette

(20) Caddo Magnet 1, (13) Sulphur 0

(19) Northshore 2, (14) New Iberia 1

(11) Dominican 1, (22) Baton Rouge 1, OT

(10) Barbe 1, (23) West Monroe 0

(18) Comeaux at (15) Dutchtown

Division II

First round

No. 1 St. Thomas More, No. 2 Ben Franklin, No. 3 Parkway, No. 4 Lakeshore, No. 5 Alexandria, No. 6 West Ouachita, No. 7 East Jefferson, No. 8 Carencro receive byes

(17) Captain Shreve 3, (16) Terrebonne 2

(9) Neville 3, (24) Central 0

(21) Helen Cox at (12) Ruston

(20) De La Salle at (13) Sam Houston

(19) Academy of Our Lady at (14) Beau Chene

(11) Benton 4, (22) Haughton 0

(10) Central Lafourche 4, (23) Cabrini 2

(15) Live Oak 3, (18) South Terrebonne 0, OT

Division III

First round

No. 1 Vandebilt Catholic, No. 2 Sacred Heart-N.O., No. 3 University High, No. 4 Loyola-Shreveport, No. 5 St. Louis Catholic, No. 6 E.D. White Catholic, No. 7 Episcopal, No. 8 Leesville receive byes

(16) Lutcher 3, (17) North DeSoto 0

(9) Teurlings Catholic 8, (24) Minden 0

(12) St. Michael 2, (21) West Feliciana 0

(13) Parkview Baptist 2, (20) Pearl River 1

(19) Erath at (14) Bolton

(11) DeRidder 5, (22) St. Martinville 0

(10) Ursuline Academy 6, (23) Morgan City 0

(15) Lusher 4, (18) Belle Chasse 1

Division IV

First round

No. 1 Catholic-NI, No. 2 Pope John Paul II, No. 3 Archbishop Hannan, No. 4 St. Frederick, No. 5 Newman, No. 6 Metairie Country Country Day, No. 7 Ascension Episcopal, No. 8 Episcopal School of Acadiana receive byes

(17) Grace Christian 4, (16) Ouachita Christian 1

(9) Northlake Christian 5, (24) St. Thomas Aquinas 1

(12) Menard 2, (21) Sterlington 0

(13) Evangel 4, (20) Lafayette Christian 2

(19) St. Charles Catholic at (14) Opelousas Catholic

(11) McGehee 1, (22) Catholic-PC 0

(10) Riverside Academy 5, (23) St. Martin’s 2

(15) Runnels 2, (18) Haynes Academy 1

Boys basketball

Ascension Catholic 83,

St. John 49

St. John 14 15 10 10 — 49

Ascension Catholic 16 18 17 32 — 83

Scoring — ST. JOHN: G. Primeaux 15, C. Crockett 12, A. Blanchard 8, G. Landry 7, D. Brock 7 ASCENSION CATHOLIC: Kaleb Winchester 31, Kebori Hunter 20, Jacoby Stewart 16, Javon Yarborgh 6, Jamil Truxillo 3, D.C. Mattingly 3, Kevin Gautreaux 3, John Mire 2

3-Point Goals — ST. JOHN 2: G. Landry, G. Primeaux ASCENSION CATHOLIC 11: K. Winchester 3, J. Stewart 3, J. Yarborgh 2, K. Gautreaux, J. Truxillo, K. Hunter

Bethany 68,

Philadelphia Christian 50

Philadelphia 13 21 10 6 — 50

Bethany 17 19 20 12 — 68

Scoring — PHILADELPHIA: T. Barber 28, Jaibus Chaisson 8, Cardell Thibodaux 8, Tyler Wood 4, Nick Handy 2; BETHANY: AJ Salmon 14, Josiah Marshall 13, Aaron Green 10, Jordan Joseph 10, Joshua Norwood 8, Samuel Gray 6, Jared Wilson 5, Donovan Jones 2

3-Point Goals — PHILADELPHIA: 6 (Barber 4, Thibodaux 2); BETHANY: 5 (Joseph 2, Green 2, Wilson)

Records — Bethany 20-9, District 10-6

Brusly 52, Port Allen 41

Brusly 17? 8 15 12 — 52

Port Allen 6 11 12 12 — 41

Scoring: Brusly: Michael Bryant 20, Jason Holliday 17, Darian Jones 7, Jasper Queen 6, Chase Green 2; Port Allen: Nigel Allen 17, Andre Williams 8, Crandal Jackson 7, Damien Wilson 6, Jordan Morgan 3.

3-pointers: Brusly 5 (Bryant 4, Holliday). Port Allen 2 (Jackson, Morgan).

Records: Brusly 17-7, 7-3 in District 6-3A; Port Allen 15-8, 6-3.

Catholic-PC 76, Basile 49

Basile 11 8 10 18 — 49

Catholic High-PC 21 24 18 11 — 76

Scoring — BASILE: T. Bracy 11, R. Murphy 9, C. Fontenot 9, H. Aucoin 9, B. Reed 3, J. Thomas 3, L. James 3 CATHOLIC HIGH-PC: Troy Pichon 23, Sam Guidroz 15, Lucas Patin 7, Jared Lee 5, Andrew Lacour 5, Jared Clinton 5, Tony Kellerman 3, Hunter Fuslier 3, Trey Andre 3, Peyton Boone 3, Caleb McDowell 2

3-Point Goals — CATHOLIC HIGH-PC 10: S. Guidroz 3, J. Lee, L. Patin, J. Clinton, H. Fuslier, T. Pichon, T. Andre, P. Boone

Records — Basile 7-17, Catholic-PC 9-11

Denham Springs 60,

Live Oak 36

Denham Springs 10 8 16 25 — 60

Live Oak 7 8 8 13 — 36

Scoring — DENHAM SPRINGS: T. Odom 20, T. Kinchen 15, D. Coleman 10, R. Goldman 8, C. Taylor 5, J. Wilkinson 2 LIVE OAK: Cody Fontenot 9, Josh Reams 6, Mike Sullivan 5, Ralph Davenport 4, Daniel Loper 4, John Edwards 4, Joe Bergeron 4

3-Point Goals — DENHAM SPRINGS 1: T. Kinchen LIVE OAK 4: C. Fontenot 2, J. Reams, M. Sullivan

Records — Denham Springs 14-12, Live Oak 15-13

Junior Varsity — Denham Springs 38, Live Oak 34

Donaldsonville 64,

West Feliciana 62

Donaldsonville 14 14 15 21 — 64

West Feliciana 15 5 27 15 — 62

Scoring — DONALDSONVILLE: R. Wittington 16, J. Simeon 14, A. Julien 10, J. Williams 9, J. Gibson 8, T. Holmes 4, J. Collier 4, D. Johnson 3; WEST FELICIANA: Devon Harris 25, Chad Tillery 13, Chris Taylor 13, John Carr 6, Kyre Morrison 3, A.J. Whitaker 2

3-Point Goals — DONALDSONVILLE 3 (Simeon, Wittington, Johnson); WEST FELICIANA 4 (Harris 3, Tillery)

Dunham 59, Runnels 42

Runnels 4 14 12 12 — 42

Dunham 16 15 14 14 — 59

Scoring — RUNNELS: Douglas Gulley 13, Hampton Hudson 8, Mason Warren 8, Connor Lanes 8, Trent Tucker 5; DUNHAM: Jordan Wright 19, E.J. Hitchens 11, Tyveon Spurlock 10, Tre Scott 10, Mike Williams 5, Ben Bernhart 4

3-Point Goals — RUNNELS 5 (Gulley 3, Hudson, Tucker); DUNHAM 4 (Scott 2, Spurlock, Wright)

Records — Dunham 25-4, 5-0 District 8-2A

Junior Varsity — Dunham 33, Runnels 27

East Ascension 67, Catholic 59

Catholic 11 16 17 15 — 59

East Ascension 12 12 23 18 — 67

Scoring — CATHOLIC: T. Freeman 18, J. Ward 10, J. Carter 9, E. Treigle 8, D. Jolly 4, D.Shephard 4, S. Cancienne 3, A. Lachney 2, G. Slerdler 1; EAST ASCENSION: L. Cain 22, K. Ruffin 17, B. Frank 9, C. Wire 6, S. Smith 5, J. London 3, M. Anderson 3

3-Point Goals — CATHOLIC: 7 (Ward 2, Treigle 2, Cancienne, Carter Freeman); EAST ASCENSION: 8 (Ruffin 5, Cain 2, Smith)

Records — Catholic 16-10; District 1-5; East Ascension 24-5, District 5-1

Junior Varsity — Catholic 45, East Ascension 42

East Feliciana 59, Northeast 58

East Feliciana 13 13 16 17 — 59

Northeast 13 9 10 26 — 58

Scoring — EAST FELICIANA: Marbel Jackson 16, Malik Chris 12, Cedrick Anderson 11, Tredarius Carr 9, DeMarco Branch 6, Tremaine Seymore 3, James Major 2; NORTHEAST: Lewis Blakes 18, Telane Hogan 17, Johnny Selders 10, Revontae Stewart 10, Quensha Kelly 3

3-Point Goals — EAST FELICIANA 4 (Jackson 2, Chris, Seymore); NORTHEAST 7 (Blakes 3, Stewart 2, Selders, Kelly)

Records — East Feliciana 9-11, 4-1 District 7-2A; Northeast 11-12, 1-4

Junior Varsity — East Feliciana 35, Northeast 23

Episcopal-Acadiana 53, Christian Life 49

Episcopal-Acadiana 6 11 14 22 — 53

Christian Life 12 12 20 5 — 49

Scoring — EPISCOPAL: Kevin Tripeaux 22, Chris Beckman Jr. 16, Cameron Dumas 9, Sam Rotenberg 5, Gavin Perkins 1; CLA: Ludovic Kader 13, Marquis Webb 11. FX Roges 10, Jason Briggs 7, Sam Williams 7, Jacob Kibodi 2, Jonathan THhomas 2.

3-Point Goals — EPISCOPAL: 5 (Beckman 4, Dumas); CLA: 7 (Kader 3, Webb 3, Williams)

Records — Episcopal 24-4, 4-1; CLA 20-5, 2-3

Junior Varsity — Episcopal 53, Christian Life Academy 45

Family Christian 69, Maurepas 27

Maurepas 6 9 4 8 — 27

Family Christian 21 21 15 12 — 69

Scoring — Maurepas: Peyton Sterling 13, Cade Duplessis 8, Jason Mcin 4, Chaz Scivicque 2; FAMILY CHRISTIAN: Jordan Plain 21, Camer Crump 14, Daylen Landry 12, Brandon Haynes 10, Joshua Barrow 7, Justin Doyley Peter Rasy 2.

3-Point Goals — Maurepas 1 (Sterling), Family Christian 7 (Landry 4, Barrow 2, Plain)

Records — Family Christian 21-16

Junior Varsity — Family Christian 41, Maurepas 15

Glen Oaks 60, Baker 55

Baker 16 16 10 13 — 55

Glen Oaks 10 14 12 23 — 60

Scoring — BAKER: T. Johnson 18, R. Hamilton 12, K. Joseph 9, C. Harris 8, C. King 4, Q. O’Connor 2, J. Morgan 2; GLEN OAKS: B. McQuater 18, B. Danduny 15, J. Weather 12, T. Hayes 6, E. Harris 4, J. Honore 2, N. Cobb 2

3-Point Goals — BAKER: 7 (Johnson 4, Harris 2, Hamilton); GLEAN OAKS: 1 (Hayes)

Records — Baker 12-4, GleN oaks 14-12, District 5-5

Junior Varsity — Glen Oaks 47, Baker 23

Jehovah-Jireh 93, Lee 63

Lee High 16 18 10 19 — 63

Jehovah-Jireh 23 28 20 22 — 93

Scoring — JEHOVAH-JIREH: Donald Johnson 3rd 26, Trenton Payne 25, Jaron Davis 15, Bryson Johnson 11, Dre’yon Robertson 11, Jacoby Hitchens 3, Eric Grensberry 1, Timothy Jackson 1; LEE: Christopher Jones 13, Ephriam Robinson 8, Tijalik Mathews 6, Sidney Hearns 6, Jeremiah Willis 6, Malik Johnson 5, Ernie Blanson 5, Anthony Dyson 5, Tayshun Johnson 4, Maurice Mack 4, Orlando Burks 1

3-Point Goals — JEHOVAH-JIREH: 3 (Bryson Johnson, Donald Johnson, Jaron Davis); LEE: 3 (Malik Johnson , Ernie Blanson, Anthony Dyson)

Records — Jehovah-Jireh: 21-10, 4-0

Junior Varsity — Lee High 48, Jehovah-Jireh 35

Madison Prep 70,

Capitol 28

Capitol 6 3 13 6 — 28

Madison Prep 21 15 16 18 — 70

Scoring — CAPITOL: E. Young 13, K. Robinson 5, E. Green 4, B. Hill 2, D. Ellis 2, T. Chavas 2; MADISON PREP: Josh Anderson 11, William Lloyd 9, Marquise Browder 9, Jamel Robinson 8, Josh Leblanc 8, Edwin Brady 7, Jan Whitfield 6, Brian Savoie 4, Justin Garden 3, Demarius Antoine 3, Colby Julien 2

3-Point Goals — CAPITOL 1 (Young); MADISON PREP 8 (Whitfield 3, Brady 2, Garner, Antoine, Browder)

Junior Varsity — Madison Prep 62, Capitol 22

McKinley 83, St. Amant 62

St. Amant 13 15 17 19 — 62

McKinley 20 20 22 21 — 83

Scoring — ST. AMANT: K.J. Franklin 22, Carter Templet 14, Jahnai Daley 11, Cameron Kelson 12, Jimmie Pittman 5, Richard Williams 2; MCKINLEY: Marcus Coleman 16, Tyrece Radford 14, Russell Daniels 12, Micah Hill 11, Nick Wiggins 8, Josh Quiet 6, Donald Hunter 4, Andre Lee 4, Brandon Thomas 3, Makel Patterson 3, Patrick Collier 2

3-Point Goals — ST. AMANT 6 (Templet 4, Franklin, Daley); MCKINLEY 7 (Coleman 2, Daniels 2, Radford, Hill, Thomas)

Records — McKinley 19-7, 6-0 District 5-5A; St. Amant 17-12, 3-3

Junior Varsity — McKinley 49, St. Amant 37

Silliman 56,

Centreville Academy 32

Centreville 9 10 4 9 — 32

Silliman 13 13 15 14 — 56

Scoring — CENTREVILLE ACADEMY: A. Addington 10, B. Terrance 9, F. Runnels 6, R. Morris 4, T. Caston 3; Silliman: Keith Alkins 14, John Clark Crain 11, Brian Siebert 8, Patrick Crain 7,Trace Mcmanus 5 John Daye 4, Ben Lejeune 4, dave Gruber 3

3-Point Goals — Centreville Academy 1 (Caston) Silliman 3 (Seibert 3)

Records — Silliman 18-3, Centreville 12-11

Plaquemine 44,

Woodlawn 22

Plaquemine 10 6 11 17 — 44

Woodlawn 7 9 2 4 — 22

Scoring — PLAQUEMINE: K,Randall 17, H. Thomas 8, CJ. Young 6, T. Butler 4, K. Grace 3, K. Jones 2, H. Sprrgs 2, S. Washington 1; WOODLAWN: Jordan London 9, Bryan Byrd 5, Devanghn Gross 3, Xavier Lodge 2, TJ Coleman 2, Darrel Drewdry 1

3-Point Goals — Plaquemine 4(Randall 3, Thomas), Woodlawn 2(Gross,London)

Records — Woodlawn 12-15 , Plaquemine 20-4

Junior Varsity — Plaquemine 43, Woodlawn 23

Scotlandville 100,

Zachary 50

Zachary 8 20 7 15 — 50

Scotlandville 26 18 22 34 — 100

Scoring — ZACHARY: Demoine Bowe 11, Corey Kennedy 10, Calvin Adams 8, Terrance Lucas 6, Marjoe McClinton 6, Shyron White 5, Braylon Jones 2, Austin Veal 2; SCOTLANDVILLE: JaVonte Smart 50, Jordan Adebutu 25, Jaylen Hawkins 16, Malik Williams 4, Levi Lewis 3, LeMarq Williams 2

3-Point Goals — ZACHARY 2 (White, Bowe); SCOTLANDVILLE 13 (Smart 7, Hawkins 4, Adebutu 2)

Records — Zachary 16-10, 2-4 District 4-5A; Scotlandville 26-2, 6-0

Junior Varsity — Scotlandville 55 Zachary 51

St. Thomas More 48,

Beau Chene 41

St. Thomas More 15 9 11 13 — 48

Beau Chene 14 7 11 9 — 41

Scoring — ST. THOMAS MORE: William Vincent 20, Johnathon Cisse 7, Devante Benjamin 6, Trevor Beguy 5, Drew Hughes 4, Nate Cox 3, Jude Joseph 3 BEAU CHENE: Jakavin Sevant 11, Lawrence Richard 10, Deontre Eaglin 8, Markalyen Milburn 5, Colby Stelly 5, Tahage Lemelle 2

3-Point Goals — ST. THOMAS MORE 3: J. Cisse 2, N. Cox BEAU CHENE 4: D. Eaglin 2, M. Milburn, L. Richard

Records — St. Thomas More 25-7

Junior Varsity — St. Thomas More 34, Beau Chene 31

Walker 51, Central 46

Walker 12 8 15 16 — 51

Central 11 12 11 12 — 46

Scoring — WALKER: D. Moore 21, D. Hampton 8, J. Cook 8, L. Davis 7, J. Scott 6, J. Perkins 1 CENTRAL: Austin Stewart 17, Jace Aubert 12, Quint Guerin 4, Todd Lasseigne 4, Edgar Janise 4, Hunter Arnold 3, Josh Herbert 2

3-Point Goals — WALKER 2: D. Moore, L. Davis CENTRAL 5: A. Stewart 3, J. Aubert 2

Records — Walker 21-6, Central 10-13

Junior Varsity — Central 46, Walker 41

Girls basketball

Denham Springs 54,

Live Oak 42

Live Oak 5 8 5 24 — 42

Denham Springs 15 13 13 13 — 54

Scoring — DENHAM SPRINGS: Lexi McMorris 16, Tremeeka Spikes 11, Christina Canale 10, Caroline Taylor 8, Maia Robinson 3, Payton Chustz 2, Morgan Alexander 2, Jaylen Clouatre 1, Kamryn King 1; LIVE OAK: Allie Howard 16, Presley Wascom 11, Paige Vacarro 8, H. Johnson 3, B. Cokern 3, O. Wilson 1

3-Point Goals — DENHAM SPRINGS: 5 (Lexi McMorris 2, Christina Canale 2, Caroline Taylor); LIVE OAK: 6 (Presley Wascom 2, Paige Vacarro 2, Allie Howard, H. Johnson)

Records — Denham Springs 25-2, 8-0 in District 4-5A; Live Oak 15-13, 1-7

Donaldsonville 57,

West Feliciana 48

Donaldsonville 20 10 18 9 — 57

West Feliciana 11 9 10 18 — 48

Scoring — DONALDSONVILLE: K. Foster 12, M. Chapman 11, A. Johnson 11, J. Collier 11, B. Harvey 6, J. Ber 4, R. Williams 2; WEST FELICIANA: Destiny Williams 17, India Richardson 11, Jamesha Duncan 9, Tyriana Gerald 7, Dominique Dorsey 3, Kiersten Morris 1

3-Point Goals — DONALDSONVILLE 4 (Collier 3, Johnson); WEST FELICIANA 2 (Williams)

Dunham 67, Runnels 17

Runnels 6 4 3 4 — 17

Dunham 25 13 19 10 — 67

Scoring — RUNNELS: L. Deshotels 10, C. Thompson 4, K. Landry 2, E. Pickrell 1; DUNHAM: Michiko Jackson 13, Aisha Brady 13, Gabby Zea 12, Alyssa Deason 9, Sophie Monroe 8, Hannah Barrow 6, Kelsey Day 2, Lilly Erwin 2, Kaila Johnson 2

3-Point Goals — DUNHAM 5 (Brady 2, Zea 2, Deason)

Records — Dunham 21-9, 6-1 District 8-2A

East Ascension 54, St. Joseph’s 50

St. Joseph’s Academy 10 17 8 15 — 50

East Ascension 12 14 9 19 — 54

Scoring — EAST ASCENSION: A. Morris 21, S. Turner 8, L. Ealy 8; ST. JOSPEH’S: C. Oliver 25, A. Lutring 10, J. Welsh 8

3-Point Goals — EAST ASCENSION: 4 (L. Ealy 2, T. Waashington, A. Morris); ST. JOSEPH’S 2 (T. Collier, J. Welsh)

Records — Saint Joseph’s 10-14, 4-4 in District 5-5A

Episcopal 79, Christian Life 17

Episcopal 18 23 19 19 — 79

Christian Life 2 5 4 6 — 17

Scoring — EPISCOPAL: Chelsea Singleton 14, MaryBeth Barksdale 14, Tera Snell 12, Reily Heaslip 11, Corinne Talbot 8, Emma Antilley 6, J Powell 4, Anna Hixon 4, Shannon Ahmad 2, Diamond Spears 2; CHRISTIAN LIFE: M. Salameh 8, J. Simmons 4, K. Joseff 3, S. Laymon 2.

3-Point Goals — Episcopal 3 (E. Antilley 2, R. Heaslip 1); Christian Life 3 (M. Salameh 2, K. Joseff 1)

Records — Episcopal 19-7

Glen Oaks 32, Baker 30

Baker 4 10 3 12 — 30

Glen Oaks 4 8 9 11 — 32

Scoring — BAKER: C. Bell 14, B. Hardy 7, T. Young 4, A. Chatman 3, L. Gilbor 2; GLEN OAKS: D. Smith 10, D. Stallinz 7, A. Cohn 5, C. Smith 4, N. Whaley 3, J. Carter 3

Parkview Baptist 56, University 52

University 2 17 13 20 — 52

Parkview Baptist 13 14 13 16 — 56

Scoring — PARKVIEW: Skyler Goodwin 35, Leah Collins 10, Megan Hatch 8, Stephanie Marshall 3; UNIVERSITY: Chelsea Verrett 22, Kaila Anderson 12, Faith Kwentua 8, Terri Drake 6, Naya Marshall 2, Madelyn Myer 2.

3-Point Goals — Parkview 3 (Goodwin 2, S. Marshall); University 3 (Anderson 2, Verett 1)

Records — Parkview 19-10, 11-1; University 20-8, 10-1

Plaquemine 45,

Woodlawn 27

Plaquemine 12 15 8 10 — 45

Woodlawn 10 10 5 2 — 27

Scoring — WOODLAWN: A. Bradley 11,T. Wade 6, K. Barnes 4, J. Holliday 2,B. Homles 2, J. Thompson 2; PLAQUEMINE: O.Batist 12, K. Young 10, T. watkins 8, S. Mitchell, S. Wicks 4, B. Dillon 4, C. Stevens 2

Pontchartrain Christian 53, Bethany 30

Pontchartrain 15 10 13 15 — 53

Bethany 5 6 6 13 — 30

Scoring — PONTCHARTRAIN CHRISTIAN: Gabrielle Leahy 21, Every Lockwood 11, Eveline Parsons 7, Lillie Moiggo 8, Anagrace Vorrely4, Naomi Stein 2; BETHANY: Shelby Goodwin 11, Joy Jones 6, Jewel Jones 6, Kyra Cormier 5, Sheraun Jackson 2,

3-Point Goals — Pontchartrain Christian 4 (Leahy 3, Parson)

Records — Pontchartrain Christian 19-10; Bethany 22-4

Southern Lab 80,

East Iberville 40

East Iberville 10 10 13 7 — 40

Southern Lab 27 21 20 12 — 80

Scoring — SOUTHERN LAB: Dexter Denise 21, Tyricq Mathew 14, Tyler Panyanouvong 13, Brenden Vessel 11, Carvelle Teasett 6, Dion Rainey 6, Azahren Ernest 6, Tyren Payne 3; EAST IBERVILLE: Rodrick Patterson 19, Sam Brimmer 8, Rondell Daniel 7, Jaylon Brown 4, Ricky Morris 2

3-Point Goals — SOUTHERN LAB: 11 (Matthews 4, Vessel 3, Teasett 2, Panyanouvoug, Denis); EAST IBERVILLE: 2 (Brimmer)

Records — Southern Lab 19-8;

Junior Varsity — Southern Lab 37, East Iberville 32

Westminster 55,

False River 47

False River Academy 4 11 17 15 — 47

Westminster 14 5 23 15 — 55

Scoring — WESTMINSTER: E. Williams 20, K. Brown 15, B. Sparks 6, M. Lazard 6, C. Terry 5, O. Burleigh 3; FALSE RIVER: K. Brooks 9, C. Chenevert 7, E. Torres 7, L. Sellars 7, J. Chenevert 6, S. Allen 6, J. Boudreaux 2, C. Nipple 2, G. LaCombe 1

3-Point Goals — Westminster: 1 (O. Burleigh); FALSE RIVER: 1 (L. Sellars)

Zachary 65, Scotlandville 38

Scotlandville 6 14 11 7 — 38

Zachary 21 15 7 22 — 65

Scoring — SCOTLANDVILLE: R. Pope 11, N. Dotson 10, K. Keller 6, T. Holiday 6, A. Spears 3, A. Alexander 2; ZACHARY: Bryanna Langford 34, Rayah Haynes 14, Tamia Veal 9, Aleah Haynes 4, Jamecia Profit 2, Mya McDaniels 2

3-Point Goals — Scotlandville 1 (R. Pope); Zachary 2 (R. Haynes 2)

Records — Zachary 21-9, Scotlandville 15-12

Bowling

Boys

Salmen 24, Hannan 3

High series: Salmen: Erick Trevino 487; Hannan: Cole Cameron 509

High game: Salmen: Brandon Nguyen 193, Erick Trevino 176, Sara Howell 170; Hannan: Cole Cameron 203, Matthew Tucker 115, Magill Grufield 113.

Chalmette 19, Holden 8

High series: Chalmette: Sebastian Maher 592; Holden: Hunter Cooper 597

High game: Chalmette: Sebastian Maher 235, Austin Savoie 197, Jack Stogner 153; Holden: Hunter Cooper 209, Mason Blount 196, Diego Trevino 157

Albany 21, Bonnabel 6

High series: BONNABEL: Brandon Bellmyer 649; ALBANY: Nate Carroll 479

High game: BONNABEL: Brandon Bellmyer 234, 216, 199; ALBANY: Nate Carroll 199, Logan Broussard 171, Nate Carroll 148

CATHOLIC 27, ST. AUGUSTINE (FORFEIT)

High game: CATHOLIC: Christian Gerdon 243, Austin Bertrand 224

Jesuit 16, St. Michael 11

High series: ST. MICHAEL: Cole McCullough 568, Andrew Rackley 543

High games: ST. MICHAEL: Cole McCullough 222, 202, Andrew Rackley 199, Bennett Smith 181

ST. AMANT 24.5, ST. PAUL’S 2.5

High series: ST. AMANT: Prentiss Stanley 671, Blaycen Breaux 64; ST. PAUL: Peter Bertucci 664

High game: ST. AMANT: Prentiss Stanley 248, Blaycen Breaux 237, Collan Ortego 235; ST. PAUL’S: Peter Bertuci 266, Jackson Cretin 199

Girls

Holden 24, Chalmette 3

High series: Holden: Michelle Allison 484; Chalmette: Allison Deffes 460

High game: Holden: Michelle Allison 171, Madisyn Wascom 148, Macy Dufrene 143; Chalmette: Allison Deffes 165, Kimber-Lynn Megee 134, Raven Oro 130

St. Scholastica 25, St. Amant 2

High series: ST. SCHOLASTICA: Megan Bounds 575, Kellie Garraway 491; ST. AMANT: Morgan Lebourgeois 476, Kerri Eunice 350

High game: ST. SCHOLASTICA: Meghan Kreeger 220, Megan Bounds 209; ST. AMANT: Morgan Lebourgeois 184, Kerri Eunice 133

East Ascension 27, University 0

High series: EAST ASCENSION: Bailee Chapman 615, Alea Cocke 365

High game: EAST ASCENSION: Bailee Chapman 235, Alea Cocke 130, Aiyana Provost 128

Cabrini 22, St. Michael 5

High series: ST. MICHAEL: Taylor Fields 474

High games: ST. MICHAEL: Taylor Fields 183, Anna Roberts 151, Emme Peroyea 151

Boys soccer

Catholic 3, Pineville 0

Goals — CATHOLIC: Matthew Morales, Michael Focht, Daniel Occupati

Goalkeepers — Catholic: Patrick Riley (3 saves); Pineville: Scott Mcconnell (9 saves)

Records — Catholic 13-7-2; Pineville 12-12-1