Ascension Christian 3, Christian Life 0

Game scores: 25-21, 25-15, 25-16

Team leaders: ASCENSION CHRISTIAN: V. Schexnayder (4 aces, 35 kills, 10 assists), R. Jones (2 aces, 10 kills, 3 digs, 8 assists).

East Ascension 3,

Hahnville 0

Game scores: 25-17, 25-14, 25-21

Team leaders: EAST ASCENSION: C. Fenley (13 assists), K. Carter (6 kills, 3 blocks), G. Gutierrez (7 aces, 7 digs).

Team records: East Ascension 18-6, 2-0 in Division I, District 3.

Episcopal 3, Springfield 0

Game scores: 25-10, 25-11, 25-9

Team leaders: EPISCOPAL: L. Kahler (7 kills, 2 aces, 3 blocks), J. Jones (4 kills, 2 blocks), M. Perrault (5 aces, 12 assists); SPRINGFIELD: L. Martin (1 ace, 1 dig), M. Lobell (2 blocks).

Team records: Episcopal 11-8, 2-0 Division IV District 3; Springfield 6-5, 0-2

False River 3,

White Castle 1

Game scores: 25-11, 20-25, 25-17, 25-15

Team leaders: FALSE RIVER: K. James (3 aces, 2 digs, 10 kills, 2 blocks), K. Johnson (4 aces, 2 digs, 17 kills, 2 blocks), V. Nolen (7 aces, 10 digs); WHITE CASTLE: J. Robertson (5 kills); S. O’Bear (7 kills, 6 assists).

Team records: False River 6-12, 1-2 in Division V, District 3; White Castle 11-13, 1-2.

McKinley 3, Broadmoor 2

Game scores: 25-19, 21-25, 14-25, 25-13, 15-8

Team leaders: MCKINLEY: A. Bennett (27 kills, 3 assists, 5 digs, 3 blocks), R. Bryant (12 kills, 6 digs), C. Linson (4 kills, 34 assists, 2 aces, 6 digs); BROADMOOR: K. Gillette (13 kills, 18 digs, 2 blocks), A. Spencer (4 kills, 28 assists, 4 digs), B. Taylor (10 kills, 4 aces, 8 digs, 5 blocks).

Plaquemine 3, Tara 2

Game scores: 26-28, 25-23, 15-25, 25-15, 18-16

Team leaders: PLAQUEMINE: B. Arnold (15 kills, 17 digs), C. Casma (4 kills, 13 digs, 4 blocks), A. Smith (25 kills, 12 digs, 7 aces); TARA: M. Minor (5 digs, 25 assists), T. Coleman (10 kills, 2 digs, 7 blocks, 6 aces), R. Collins (11 kills, 9 digs, 3 blocks).

Team records: Tara 10-13, 0-2 in Division II District 4; Plaquemine 8-9, 1-1.

St. Joseph’s 3, Zachary 0

Game scores: 25-3, 25-11, 25-18

Team leaders: ST. JOSEPH’S: J. McClure (6 aces, 6 digs), A. Marsh (7 kills, 2 blocks), P. Harrell (2 kills, 4 assists, 2 aces, 9 digs); ZACHARY: K. Williams (5 kills), C. McCauley (6 digs).

Team records: St. Joseph’s 16-8, 7-0 in Division I, District 2; Zachary 10-13, 2-4

Walker 3, Scotlandville 0

Game scores: 25-21, 25-16, 25-11

Team leaders: WALKER: M. Lowe (7 kills, 12 digs), A. Sanders (4 kills, 16 digs), M. Spangler (4 aces, 17 assists); SCOTLANDVILLE (D. McKinney 3 kills, 9 digs), D. Paul (2 kills, 4 digs, 7 assists).

Woodlawn 3,

Baton Rouge High 0

Game scores: 25-22, 25-7, 25-19

Team leaders: WOODLAWN: T. Wilson (10 kills, 3 blocks, 4 digs), B. Smith (7 kills, 2 blocks), A. Williams (2 kills, 4 aces, 9 assists, 12 digs); BATON ROUGE HIGH: C. McGee (2 kills, 4 aces), C. Johnson (3 aces, 13 assists).

Team records: Woodlawn 25-9, 4-2 in Division I, District 2.