Class 5A

1, Rummel (4-1) beat Holy Cross 21-14

2, West Monroe (5-0) beat Ruston 28-14

3, John Curtis (3-1) beat Jesuit 24-16

4, Destrehan (5-0) beat East St. John 62-27

5, Airline (6-0) beat Mansfield 44-0

6, Brother Martin (5-1) beat Sulphur 41-21

7, Zachary (5-1) beat Scotlandville 49-46

8, Parkway (5-1) beat Captain Shreve 47-10

9, Evangel (5-1) beat Southwood 51-7

10, Ponchatoula (5-1) beat Slidell 35-0

Byrd (tie) (5-1) beat Haughton 49-17

Others receiving votes: Scotlandville lost to Zachary 49-26; St. Paul’s beat Covington 33-9; Mandeville beat Nortshore 38-7; Acadiana beat Comeaux 50-11; Dutchtown beat Broadmoor 48-8; Haughton lost to Byrd 49-17; Holy Cross lost to Rummel 21-14; Catholic-BR beat East Ascension 34-6, John Ehret lost to Landry-Walker 21-15.

Class 4A

1, Neville (5-0) beat Bastrop 45-22

2, McDonogh 35 (6-0) beat Belle Chasse 21-0

3, Crowley (6-0) beat DeRidder 41-0

4, St. Thomas More (5-1) beat Beau Chene 70-0

5, Bastrop (5-1) lost to Neville 45-22

6, Teurlings Catholic (4-2) beat Northside 34-12

7, Franklinton (4-2) beat Salmen 39-7

8, North DeSoto (5-1) beat Woodlawn-Shreveport 26-16

9, Warren Easton (5-1) beat Riverdale 70-6

10, Livonia (5-1) beat Tara 50-14

Others receiving votes: Benton beat Minden 41-34; Minden lost to Benton 41-34; Breaux Bridge lost to St. Martinville 13-6 OT; DeRidder lost to Crowley 41-0; Lakeshore beat Loranger 31-13; Plaquemine beat St. Michael 41-14.

Class 3A

1, University (5-1) beat Baker 52-0

2, De La Salle (6-0) beat KIPP Renaissance 54-0

3, South Beauregard (5-1) lost to St. Louis Catholic 30-6

4, Parkview Baptist (4-2) beat Glen Oaks 44-14

5, Lutcher (5-1) beat Clark 49-14

6, Amite (3-3) lost to Jewel Sumner 21-20

7, North Webster (4-2) beat B.T. Washington 48-28

8, St. James (5-1) beat Sci Academy 53-0

9, E.D. White (3-2) plays Thomas Jefferson Saturday

10, Church Point (5-1) beat Port Barre 43-6

Others receiving votes: Eunice beat Ville Platte 34-0; Patterson beat Berwick 55-7; Union Parish beat Richwood 20-0; Jennings beat Iota 69-46; West Feliciana beat Brusly 32-6; Marksville beat Bolton 63-7.

Class 2A

1, Sterlington (5-1) lost to Ouachita Christian 21-19

2, Notre Dame (6-0) beat Sacred Heart-VP 61-0

3, Many (5-1) beat Bunkie 20-10

4, Riverside (4-1) beat Newman 41-14

5, Calvary Baptist (4-2) beat North Caddo 49-7

6, St. Thomas Aquinas (6-0) beat Carver 24-0

7, Ouachita Christian (5-1) beat Sterlington 21-19

8, St. Charles (5-1) beat Sophie B. Wright 42-0

9, Kinder (5-1) beat Vinton 58-30

10, Madison Prep (6-0) beat Northeast 21-20

Others receiving votes: Country Day beat West St. John 55-26; Menard beat Rosepine 58-0; Mangham beat General Trass 39-22; Welsh beat DeQuincy 56-0; Northeast lost to Madison Prep 21-20.

Class 1A

1, St. Mary’s (5-0) beat Montgomery 42-6

2, Southern Lab (4-2) lost to IMG Academy 42-0

3, Kentwood (4-1) beat St. John 38-13

4, Ascension Episcopal (6-0) beat Vermilion Catholic 40-39

5, Vermilion Catholic (4-2) lost to Ascension Episcopal 40-39

6, Haynesville (5-1) beat Darbonne Woods 53-0

7, Central Catholic (6-0) beat Highland Baptist 64-25

8, Hamilton Christian (5-1) beat Oberlin 33-6

9, East Beauregard (5-1) beat Grand Lake 45-14

10, Basile (4-1) beat North Central 34-0

Others receiving votes: Cedar Creek beat Homer 40-7; White Castle beat East Iberville 62-0; St. Frederick lost to Oak Grove 39-19.