LHSAA State Baseball Tournament

At McMurry Park-Sulphur

Thursday’s semifinals

Class 4A

(6) Neville vs. (2) West Ouachita, 4 p.m. on Field 41

(5) St. Michael the Archangel vs. (1) St. Thomas More, 7 p.m. on Field 41

Class B

(7) Glenmora vs. (6) Anacoco, 4 p.m. on Field 40

(4) Fairview vs. (1) Monterey, 7 p.m. on Field 40

Class C

(3) Downsville vs. (2) Claiborne Christian, 4 p.m. on Field 37

(5) Georgetown vs. (1) Northside Christian, 7 p.m. on Field 37

Friday’s semifinals

Class 5A

(10) Live Oak vs. (3) Jesuit, 4 p.m. on Field 41

(5) St. Amant vs. (1) Barbe, 7 p.m. on Field 41

Class 3A

(4) University vs. (1) John Curtis, 3 p.m. on Field 40

(6) Brusly vs. (2) Evangel Christian, 6 p.m. on Field 40

Class 2A

(12) Catholic-NI vs. Opelousas Catholic, noon on Field 40

(3) Riverside Academy vs. (2) Kinder, 1 p.m. on Field 41

Class 1A

(9) Sacred Heart-VP vs. (4) St. John, 2 p.m. on Field 37

(7) Cedar Creek vs. (3) Central Catholic, 5 p.m. on Field 37

Saturday’s finals

Class B: Noon on Field 40

Class C: 1 p.m. on Field 37

Class 4A: 2 p.m. on Field 41

Class 2A: 3 p.m. on Field 40

Class 1A: 4 p.m. on Field 37

Class 5A: 5 p.m. on Field 41

Class 3A: 6 p.m. on Field 40

Track and field

The best performances, regardless of classification, from the LHSAA state track and field championships held Thursday through Saturday at LSU:

Boys

100 meters: Donte Jackson, Riverdale, 10.42 (4A)

200 meters: Correion Mosby, Natchitoches Central, 21.39 (5A)

400 meters: Cory Hamilton, Parkway, 47.45 (5A)

800 meters: Jack Wilkes, Airline, 1:55.01 (5A)

1,600 meters: Zach Albright, St. Paul’s, 4:12.82 (5A)

3,200 meters: D.C. Lipani, St. Paul’s, 9:20.50 (5A)

110 hurdles: Tyler Hughes, Dutchtown, 13.83 (5A)

300 hurdles: Craig Rock, St. Thomas Aquinas, 37.02 (2A)

Long jump: Willie Reed, Lusher, 24-3.75 (3A)

High jump: Kwame McGee, Northwood, 6-10 (4A)

Triple jump: Daquan Bellard, Opelousas, 49-6 (4A)

Pole vault: Devin King, Jewel Sumner, 17-8 (3A)

Javelin: Hunter Stelly, Notre Dame, 188-5 (3A)

Shot put: Kyle Zenon, Vermilion Catholic, 58-1.5 (1A)

Discus: Ross Quinton, Catholic-BR, 177-9 (5A)

4x100: Haughton (Javonte Woodard, Micah Larkins, D’Kovin Ware, Josh Lister) 41.25, (5A)

4x200: Northside (Lionel Alfred, Alton Smothers, Trevon Sheksnider, Tevin Johnson), 1:27.41 (4A)

4x400: New Iberia (Blake Comeaux, Austin Stoltz, Michael Sam, Sean Washington) 3:19.16 (5A)

Girls

100 meters: Aleia Hobbs, McMain, 11.49 (3A)

200 meters: Aleia Hobbs, McMain, 23.86, (3A)

400 meters: Janie O’Conner, Zachary, 55.10 (5A)

800 meters: Chelsey Jones, Mandeville, 2:12.04 (5A)

1,600 meters: Mia Meydrich, Dominican, 5:04.06 (5A)

3,200 meters: Alison Ringle, Parkway, 11.10.84 (5A)

100 hurdles: Mikiah Brisco, Baton Rouge, 14.02 (5A)

300 hurdles: Caroline Campbell, Byrd, 43.64 (5A)

Long jump: Morgan White, Byrd, 18-8 (5A)

High jump: Hannah Lutrick, Ouachita Christian, 5-6 (1A)

Triple jump: Jasmyn Carswell, Airline, 38-1.5 (5A)

Pole vault: Madison Heath, Fontainebleau, 12-7 (5A)

Javelin: Samantha Zelven, St. Scholastica, 146-0 (4A)

Shot put: Shelby Waln, Doyline, 41-6 (B)

Discus: Mariah Davis, New Iberia, 132-5 (5A)

4x100: Baton Rouge High (Ja’Mesia Scott, Terrilyn Legier, Alexandria Henderson, Mikiah Brisco), 47.76 (5A)

4x200: Zachary (Dakota Williams, Jennifer Brown, Tia Coleman, Janie O’Conner), 1:40.20 (5A)

4x400: Natchitoches Central (Colby Carey, Hanna Nichols, Caitlyn McCauslin, Dekayta Alex), 3:56.09 (5A)