Allie Smith Invitational

At Covington High School

Girls

Team scores: 1. Slidell, 116. 2. Fontainebleau, 106. 3. St. Thomas Aquinas, 78. 4. St. Scholastica, 61. 5. Ponchatoula, 45. 6. Hammond, 41. 7. Northshore, 38. 8. Hannan, 28. 9. Covington, 16. 10. Salmen, 11. 11. Mandeville, 8. 12. Franklinton, 6. 13. First Baptist Christian, 4.

Track events

100: 1. Lauren West, Slidell, 12.38. 2. Ezra McCaw, Fontainebleau, 12.77. 3. Jada Bezue, Hammond, 13.09.

200: 1. Chelsea Harrington, Slidell, 25.81. 2. Victoria Thomas, 27.26. 3. Denise Whitmore, Northshore, 27.61.

400: 1. Kayla Wilson, Slidell, 58.82. 2. Maggie Crawford, St. Thomas Aquinas, 1:03.00. 3. Miranda Kramer, Hannan, 1:03.65.

800: 1. Meghan Becerra, St. Thomas Aquinas, 2:23.89. 2. Destiny Williams, St. Thomas Aquinas, 2:24.97. 3. Sydni Cowan, Fontainebleau, 2:25.36.

1,600: 1. Paige Anderson, Fonatinebleau, 5:45.15. 2. Henly Crosby, St. Scholastica, 5:48.10. 3. Alivia Johnson, Fontainebleau, 5:51.02.

3,200: 1. Henly Crosby, St. Scholastica, 12:44.48. 2. Annie Jung, St. Scholastica, 13:08.77. 3. Blair Vignes, Ponchatoula, 13:26.34.

100 hurdles: 1. Brentney Carroll, Slidell, 14.62. 2. Katherine Strahan, Northshore, 15.57. 3. Savannah Heath, Fontainebleau, 16.03.

300 hurdles: 1. Brentney Carroll, Slidell, 47.10. 2. Savannah Heath, Fontainebleau, 48.10. 3. Yvette Miller, St. Thomas Aquinas, 48.90.

4x100: 1. Slidell, 49.60. 2. Fontainbleau, 51.79. 3. St. Thomas Aquinas, 52.70.

4x200: 1. Slidell, 1:43.63. 2. St. Thomas Aquinas, 1:49.80. 3. Hammond, 1:51.78.

4x400: 1. St. Thomas Aquinas, 4:12.47. 2. Slidell, 4:22.26. 3. Hammond, 4:24.59.

Field events

High jump: 1. Anisley Scott, Fontainebleau, 5-02. 1. Becca McCubbin, Mandeville, 5-02. 3. Katherine Strahan, Northshore, 5-00. 3. Melody Roberts, First Baptist, 5-00. 3. Gaby Bird, Fontainebleau, 5-00.

Pole vault: 1. Gaby Bird, Fontainebleau, 11-00. 2. Larrisa Vaccaro, Fontainebleau, 10-00. 3. Erica Moreno, Ponchatoula, 8-00. 3. Brienne Poche, Covington, 8-00.

Long jump: 1. Lauren West, Slidell, 18-00. 2. Katherine Strahan, Northshore, 17-02.50. 3. Dayonna Bell, Hammond, 16-01.

Triple jump: 1. D’Andrea Lemalle, Slidell, 37-02.50. 2. Miranda Kramer, Hannan, 35-05.50. 3. Maddi Cerise, Fontainebleau, 33-03.50.

Shot put: 1. Taysia Colmen, Salmen, 33-00. 2. Regan Bolton, St. Thomas Aquinas, 32-11. 3. Shaterra Bellezan, Ponchatoula, 32-10.50.

Discus: 1. Samantha Zelden, St. Scholastica, 114-01. 2. Chante Bartet, Covington, 99-02. 3. Regan Bolton, St. Thomas Aquinas, 98-03

Javelin: 1. Samantha Zelden, St. Scholastica, 139-01. 2. Gabrielle Chaix, St. Scholastica, 109-09. 3. Caroline Standley, Hannan, 107-09.

Boys

Team scores: 1. Franklinton, 130. 2. Ponchatoula, 88. 3. Fontainebleau, 72. 4. Slidell, 52. 5. Northshore, 47.50. 6. St. Thomas Aquinas, 46. 7. Hammond, 41. 8. Covington, 32.50. 9. Salmen, 30. 10. Hannan, 19.

Track events

100: 1. Azende Magee, Franklinton, 11.07. 2. Rakerian Conerly, Franklinton, 11.39. 3. Tyler Powell, Northshore, 11.40.

200: 1. Tyler Powell, Northshore, 21.98. 2. Martavius James, Franklinton, 22.26. 3. Jo Johnson, Ponchatoula, 22.56.

400: 1. Ethan Cowan, Fontainebleau, 48.98. 2. James Austin, Salmen, 50.98. 3. Payton Hudson, Hannan, 52.41.

800: 1. Matt Myrtue, Fontainebleau, 1:56.91. 2. Nick Randazzo, Ponchatoula, 2:06.57. 3. Jamaal Morris, Northshore, 2:08.15.

1,600: 1. Adam Wise, Fontainebleau, 4:48.29. 2. Nick Randazzo, Ponchatoula, 4:58.51. 3. Shawn Singh, Ponchatoula, 4:59.20.

3,200: 1. Dominik Machalik, Slidell, 10:48.87. 2. Lucas Coleman, Ponchatoula, 10:55.28. 3. Logan Lucas, St. Thomas Aquinas, 11:10.55.

110 hurdles: 1. Brady Becerra, St. Thomas Aquinas, 15.20. 2. Anthony Mosley, Salmen, 15.49. 3. Will Hetzinger, St. Thomas Aquinas, 16.49.

300 hurdles: 1. Anthony Mosley, Salmen, 41.82. 2. Rodney King, Franklinton, 42.97. 3. Will Hetzinger, St. Thomas Aquinas, 43.80.

4x100: 1. Franklinton, 43.75. 2. Fontainebleau, 44.47. 3. Northshore, 44.82.

4x200: 1. Franklinton, 1:30.11. 2. Covington, 1:30.78. 3. Northshore, 1:32.19.

4x400: 1. Fontainebleau, 3:23.57. 2. Slidell, 3:34.74. 3. Hammond, 3:35.93.

Field events

High jump: 1. Peter Williams, Franklinton, 5-10. 1. Kendrick Francois, Hammond, 5-10. 1. Spencer Aubin, Northshore, 5-10.

Pole vault: 1. Tyler Miller, Ponchatoula, 13-06. 2. Matthew Ragus, Fontainebleau, 13-00. 3. Brandon Core, Covington, 12-06.

Long jump: 1. Michael Stallworth, Slidell, 22-07.50. 2. Peter Williams, Franklinton, 21-04.50. 3. Tavion Partman, Franklinton, 21-00.50.

Triple jump: 1. Michael Stallworth, Slidell, 44-05.50. 2. Dominick Brown, Covington, 42-02.50. 3. Tavion Partman, Franklinton, 42-00.

Shot put: 1. DeA’nte Cotton, Franklinton, 48-00. 2. Edwin Alexander, St. Thomas Aquinas, 44-08. 3. Jack Hay, Ponchatoula, 43-10.

Discus: 1. Jack Hay, Ponchatoula, 131-08. 2. DeA’nte Cotton, Franklinton, 131-04. 3. Kyle Babin, Fontainebleau, 122-00.

Javelin: 1. Peter Williams, Franklinton, 152-10. 2. Brandon Carnahan, Ponchatoula, 150-01. 3. Mason Wolfe, Ponchatoula, 146-04.

Team scores: 1. Franklinton, 130. 2. Ponchatoula, 88. 3. Fontainebleau, 72. 4. Slidell, 52. 5. Northshore, 47.50. 6. St. Thomas Aquinas, 46. 7. Hammond, 41. 8. Covington, 32.50. 9. Salmen, 30. 10. Hannan, 19.