At Carl Maddox Field House

Boys

Field events

High jump: 1, Jeremiah Mayes, Episcopal, 6-4. 2, Damon Guidry, Crowley, 6-2. 3, Kenan Jones, Berwick, 6-2.

Long jump: 1, Jacoby Porter, Carencro, 21-5¾. 2, Jerome Wynn, Fair Park, 21-3½. 3, Jace Attuso, Catholic-BR, 21-2.

Shot put: 1, Devin Savwoir, Curtis, 50-3½. 2, Francisco Navarro, E.D. White, 47-6½. 3, LaDarius Davenport, Natchitoches Central, 46-4½.

Pole vault: 1, Armand Duplantis, Lafayette, 16-0. 2, Cole Courtois, Westgate, 15-0. 3, Austin Schott, Jesuit, 14-6.

Triple jump: 1, Jerome Wynn, Fair Park, 44-10¼. 2, Tim Howard, North DeSoto, 44-8½. 3, Jace Attuso, Catholic, 43-0¾.

Track events

4x200-meter relay: 1, Natchitoches Central 1:32.81. 2, John Curtis 1:33.02. 3, Ruston 1:33.44.

1,600 meters: 1, Jacob Daigle, Assumption, 4:29.14. 2, Hayden Kingfisher, Parkway, 4:31.95. 3, Ryan Burrell, Baton Rouge High, 4:32.26.

800: 1, Eric Coston, St. Paul’s, 1:56.89. 2, Matthew Myrtus, Fontainebleau, 1:59.97. 3, Jeremy Wall, BRHS, 2:01.98.

400: 1, Tahrike Jones, Lutcher, 51.22. 2, Corrison Mosby, Natchitoches, 51.37. 3, Cartavia Cook, Bossier, 51.55.

4x800 relay: 1, Catholic-BR 8:20.85. 2, BRHS 8:26.13. 3, Jesuit 8:37.53.

60 hurdles: 1, Christian Boyd, North DeSoto, 8.18. 2, Kam Cummings, Catholic-BR, 8.43. 3, Darion Dunn, Oakdale, 8.60.

60 meters: 1, Dontrelle Allen, East St. John, 6.96. 2, Keitavious Walter, Ruston, 6.96. 3, Kemondrick Walter, Ruston, 6.99.

3,200: 1, Chace Edwards, Brother Martin, 9:56.50. 2, Conner Killian, Rummel, 9:56.60. 3, Bryant White, Shaw, 10:04.39.

4x400 relay: 1, Catholic-BR 3:31.19. 2, H.L. Bourgeois 3:32.39. 3, Fontainebleau 3:34.98.

Girls

Field events

Pole vault: 1, Reagann Leleux, Catholic-NI, 11-6. 2, Amy Stelly, Opelousas Catholic, 11-6. 3, Parish Kitto, Episcopal, 11-1.

Long jump: 1, Nique Griffin, Hamilton Christian, 18-5 ½. 2, Leah Scott, Dutchtown, 17-4½. 3, Rikianne Patterson, Karr, 17-2¾.

Shot put: 1, Rhea Thompson, St. Louis, 38-11¼. 2, Ashley Davis, Live Oak, 38-7¾. 3, Darnese Woods, Broadmoor, 37-8½.

Triple jump: 1, Amber Turner, West Monroe, 36-3. 2, Breanne Bass, Hahnville, 35-11 ½. 3, Victoria Walter, Woodlawn-Shreve, 34-111/4.

High jump: 1, Abigail O’Donoghue, Denham Springs, 5-4. 2, Kourtney Goldsmith, Ruston, 5-2. 3, Frankie Griffin, Hamilton Christian, 5-2.

Track events

4x200-meter relay: 1, Ruston 1:46.91. 2, Hamilton Christian 1:47.53. 3, Natchitoches Central 1:47.85.

1,600 meters: 1, Annie Hill, St. Joseph’s Academy, 5:18.20. 2, Alicia Stamey, Episcopal, 5:20.12. 3, Olivia Murphy, Mandeville, 5:26.02.

800: 1, Annie Hill, SJA, 2:25.68. 2, Angelle Primeaux, Lafayette, 2:26.29. 3, Gabrielle Chauvin, SJA, 2:26.71.

400: 1, Janie O’Connor, Zachary, 56.90. Chelsey Jones, Mandeville, 57.22. 3, Rachel Misher, Episcopal, 57.68.

4x800 relay: 1, Baton Rouge High 9:58.97. 2, St. Thomas More 10:11.3, Lafayette 10:14.42.

60 hurdles: 1, Ebony Hills, Ehret, 9.21. 2, Zanecia Jackson, Ruston, 9.56. 3, Tayla Celestine, Cabrini, 9.57.

60 meters: 1. Rachel Misher, Episcopal, 7.59. 2, Jessica Harris, Slidell, 7.70. 3, Rikianne Patterson, Karr, 7.81.

3,200: 1, Gabrielle Jennings, First Baptist, 11:18.28. 2, Ellen Feringa, St. Scholastica, 11:30.40. 3, Megan Jackson, Sacred Heart-NO, 11:49.37.

4x400 relay: 1, Baton Rouge High 4:05.34. 2, Zachary 4:09.71. 3, Ruston 4:12.00.