Editor’s note: Coaches should contact Rod Walker at rwalker@theadvocate.com or Mike Strom at themikestrom@gmail.com regarding omissions and corrections.

(Standings compiled through the end of the regular season on Sunday, Feb. 4; *Denotes not competing for district championship.)

 

District 6-5A

Team                            Overall     Dist.

St. Paul’s                       22-6           10-0

Slidell                            20-7            6-3

Covington                     14-11           5-4

Northshore                    17-12          5-5

Fontainebleau                13-13          5-5

Ponchatoula                  12-13           4-6

Hammond                    12-15           2-8

Mandeville                     7-19           2-8

District 7-5A

Team                            Overall     Dist.

Thibodaux                     18-6            7-2

Hahnville                      19-7            5-2

Central Lafourche          16-7            5-2

H.L. Bourgeois               20-9           5-3

Destrehan                    14-14          3-6

East St. John                15-12          3-5

Terrebonne                   8-18            0-8

District 8-5A

Team                            Overall     Dist.

Bonnabel                      22-4           4-0

Landry-Walker               21-6           4-0

West Jefferson             10-14          3-1

East Jefferson              13-12          2-2

Grace King                  12-15          2-2

Chalmette                     6-22          1-3

Ehret                          10-18          0-4

Higgins                         6-16          0-4

District 9-5A

Team                            Overall     Dist.

St. Augustine                 19-9            6-1

Jesuit                            18-6            6-2

Holy Cross                     18-9            5-3

Brother Martin              15-10           5-3

Rummel                       17-12           4-5

John Curtis                   8-16             3-6

Shaw                           4-17             0-9

District 8-4A

Team                            Overall     Dist.

Salmen                         19-9            5-1

Franklinton                   16-9            4-2

Lakeshore                     17-10          3-3

Pearl River                    10-14          0-6

District 9-4A

Team                            Overall     Dist.

Warren Easton               18-10          2-0

Karr                              18-13          2-1

McMain                         17-11          1-1

Helen Cox                     17-12          1-1

Belle Chasse                  7-18           0-3

District 10-4A

Team                            Overall     Dist.

McDonogh 35                13-13         2-0

Lake Area                      7-19          1-0

Carver                         10-12          2-1

Riverdale                      7-12           1-2

Ben Franklin                 3-23           1-2

NOMMA                        4-10           0-2

District 7-3A

Team                            Overall     Dist.

Hannan                         9-15          5-1

Jewel Sumner                6-15           3-2

Loranger                      10-14          4-3

Bogalusa                       6-18           3-3

Albany                          2-24           0-6

District 9-3A

Team                            Overall     Dist.

Sophie Wright                 25-5          4-0   

KIPP Renaissance          12-10          4-1

Cohen                          10-16          3-2

Thomas Jefferson           9-10           2-2

Abramson-Sci                5-23           1-4   

International-N.O.         3-19            0-5

District 10-3A

Team                            Overall     Dist.

De La Salle                    14-9           4-0

Donaldsonville              10-15          4-1

Lusher                          16-5           2-2

St. James                    11-13          1-4

St. Charles Catholic      6-16            0-4

*Haynes                      10-10          0-0

District 9-2A

Team                            Overall     Dist.

Independence                17-3            7-1

Amite                            14-10          7-1

Northlake Christian         8-15            4-4

Pope John Paul II            6-18            2-6   

Pine                               4-24           0-8

District 11-2A

Team                            Overall     Dist.

Country Day                 19-8            3-0

Riverside                      25-1            1-1

M.L. King                      20-9           1-2

Patrick Taylor               3-11            0-2   

District 12-2A

Team                            Overall     Dist.

Newman                       22-5           2-0

South Plaquemines      11-14           2-2

Fisher                           5-6            0-2

District 8-1A

Team                                      Overall     Dist.

Covenant Christian                  16-7            4-0

Varnado                                 8-10            2-1

Houma Christian                     13-9            3-2

St. Martin’s                             15-9            2-2

West St. John                         6-13            2-2

Clark                                      2-12            2-2

Ecole Classique                       7-11            1-3

Ridgewood                              0-14           0-4                      

*KIPP B.T. Washington           11-16           0-0

District 7-B

Team                            Overall     Dist.

Crescent City                 21-13          4-0

Mount Hermon               17-6            3-1

Runnels                         21-13          2-2

Holden                          14-18          1-3

Maurepas                      12-18          0-4

*Kenner Discovery           2-9           0-0                      

District 8-C

Team                            Overall     Dist.

Jehovah-Jireh               21-21          2-0

Christ Episcopal             1-13           1-1

Family Christian           17-19           1-2

LSD                               0-7            0-1

District 9-C

Team                            Overall     Dist.

Phoenix                         15-8           2-0

Grand Isle                     8-13            1-1

Lutheran                       5-14            0-2