Results from the District 6-4A track meet at Plaquemine High School.

Boys

Team standings: 1, Plaquemine, 127. 2, Lutcher, 105. 3, St. Michael, 75. 4, Tara, 44. 5, Belaire, 22.

4x200 relay: 1, Plaquemine, 1:30.08. 2, Lutcher, 1:30.46. 3, Belaire, 1:33.92. 4, St. Michael, 1:40.04.

1,600: 1, Nicholas Scott, THS, 4:49.25. 2, Reed Callegan, SMHS, 4:56.19. 3, Andrew Holstream, SMHS, 5:04.32. 4, Brayden David, PHS, 5:12.90.

110 hurdles: 1, Saudi Williams, PHS, 16.15. 2, Drexel Brooks, PHS, 17.84. 3, Savion Johnson, LHS, 17.96. 4, Cole Campo, SMHS, 20.99.

100: 1, Tahrike Jones, LHS, 10.99. 2, Austin Mitchell, PHS, 11.11. 3, Ja’Juantae Brown, THS, 11.17. 4, Mathew Butler, SMHS, 11.38.

800: 1, Nicholas Scott, THS, 2:05.55. 2, Nicholas Smith, SMHS, 2:12.92. 3, Tylon Scott, LHS, 2:19.51. 4, Blaise Tanner, SMHS, 2:20.08.

4x100 relay: 1, Plaquemine, 43.30. 2, St. Michael, 43.97. 3, Belaire, 44.65. 4, Lutcher, 45.88.

400: 1, Tahrike Jones, LHS, 49.50. 2, Andre Riley, PHS, 52.00. 3, Elijah Baldwin, LHS, 52.32. 4, Renard Valentine, BHS, 53.21.

300 hurdles: 1, Damaria Wicks, PHS, 44.10. 2, Savion Johnson, LHS, 46.20. 3, Drexel Brooks, PHS, 46.58. 4, Harrison Tuminello, SMHS, 47.09.

200: 1, Ja’Juantae, THS, 22.42. 2, Austin Mitchell, PHS, 22.58. 3, Tahrike Jones, LHS, 22.86. 4, C.J.McGarner, SMHS, 23.10.

3,200: 1, Alex Landry, SMHS, 10:23.11. 2, Nicholas Scott, THS, 11:00.51. 3, Claudio Franc, SMHS, 11:03.64. 4, Brayden David, PHS, 11:43.07.

4x400 relay: 1, Belaire, 3:37.11. 2, Lutcher, 3:42.70. 3, Plaquemine, 3:45.26. 4, St. Michael, 3:53.65.

Field events

Shot put: 1, Kevin Dotson, PHS, 44-6. 2, Jodeci Harris, PHS, 42-9. 3, Caleb Zeringue, LHS, 38-11. 4, Hunter McCann, SMHS, 35-9.

Discus: 1, Kevin Dotson, PHS, 126-7. 2, Caleb Zeringue, LHS, 123-4. 3, Kenny Dotson, PHS, 111-8. 4, Dejion Shears, BHS, 107-3.

Javelin: 1, Thaddeus Watis, LHS, 139-7. 2, Dakota Tollefson, SMHS, 131-5. 3, Tyler Kirklon, LHS, 130-3. 4, Robert Tolbert, SMHS, 127-7.

Long jump: 1, Todd Harris, PHS, 21-2. 2, Ja’Juantae Brown, THS, 21-1. 3, Mathew Butler, SMHS, 20-4. 4, Elijah Baldwin, LHS, 20-1.

Triple jump: 1, Jontre Kirklin, LHS, 44-11½. 2, Todd Harris, PHS, 42-4½. 3, Eiljah Baldwin, LHS, 41-10½. 4, Allen Riley, PHS, 40-7½.

High jump: 1, Todd Harris, PHS, 6-4. 2, Ja’Juantae Brown, THS, 5-8. 3, Andre Riley, PHS, 5-4.

Pole vault: 1, Jake Buss, SMHS, 10-6. 2, Saudi Williams, PHS, 10-0. 3, Jullian Guillory, SMHS, 9-0. 4, Calvin Adams III, LHS, 7-6.

Girls

Team standings: 1, Plaquemine, 137. 2, St. Michael, 102. 3, Belaire, 65. 4, Lutcher, 46. 5, Tara, 22.

Running events

4x200 relay: 1, Plaquemine, 1:47.14. 2, Tara, 1:54.42. 3, St. Michael, 1:58.16.

1,600: 1, Kaitlyn Doyle, SMHS, 6:13.09. 2, Lauren Ellis, SMHS, 6:14.25. 3, Rachel Ellis, PHS, 6:28.08. 4, Carley Boudreaux, LHS, 6:43.29.

100 hurdles: 1, Kemberley Weatherspoon, THS, 17.47. 2, Kiantae Levy, BHS, 17.69. 3, Autumn-Sky Tollefson, SMHS, 19.65. 4, Erica Gray, BHS, 20..32.

100: 1, Aldrianna Dupree, PHS, 12.31. 2, Lexxus Brown, BHS, 12.87. 3, Maya Tureaud, LHS, 13.09. 4, Kemberly Weatherspoon, THS, 13.55.

800: 1, Rachel Ellis, PHS, 2:48.44. 2, Jermireya Jordan, PHS, 2:49.77. 3, Elena Eddington, SMHS, 2:55.75. 4, Rahjinae Stephens, LHS, 3:03.73.

4x100 relay: 1, Lutcher, 51.15. 2, Belaire, 51.78. 3, Plaquemine, 52.03. 4, Tara, 54.18.

400: 1, Aldrianna Dupree, PHS, 1:00.83. 2, Tyler Morrison, SMHS, 1:01.85. 3, Cortisha Dorsey, BHS, 1:03.98. 4, De’Juan Williams, PHS, 1:09.26.

300 hurdles: 1, Kiantae Levy, BHS, 52.33. 2, Tylar Kelley, PHS, 52.80. 3, Kemberly Weatherspoon, THS, 53.30. 4, Kendrall Landry, SMHS, 53.63.

200: 1, Aldrianna Dupree, PHS, 25.69. 2, Taylor Riley, LHS, 26.22. 3, Maya Tureaud, LHS, 26.48. 4, Cortisha Dorsey, BHS, 26.98.

3,200: 1, Lauren Ellis, SMHS, 13:52.77. 2, Kaitlyn Doyle, SMHS, 11:00.51. 3, Carley Boudreaux, LHS, 14:37.97. 4, Arnicka Woodfork, PHS, 16:51.66.

4x400 relay: 1, Plaquemine, 4:34.43. 2, Belaire, 4:36.94. 3, Lutcher, 4:37.72. 4, St. Michael, 4:48.50.

Field events

Shot put: 1, Tatyanna Jones, PHS, 34-5½. 2, Clarissa Mcgarner, SMHS, 30-4 ½. 3, A;Nyri Jenkins, PHS, 28-0. 4, Rachel Conners, SMHS, 26-0.

Discus: 1, Asia Nelson, PHS, 94-1. 2, Jolin Passantino, PHS, 87-1. 3, Clarissa McGarner, SMHS, 79-8. 4, Weddin Roberts, BHS, 59-5.

Javelin: 1, Teiadra Quinones, BHS, 92-9. 2, Joline Passantino, PHS, 92-1. 3, Chandler Simpson, PHS, 86-10. 4, Ian’yanna Robertson, LHS, 78-1.

Long jump: 1, Lexxus Brown, BHS, 16-2. 2, Taejah Watkins, PHS, 16-0. 3, Alexis Pickney, SMHS, 14-11 ½. 4, Alessi Wiley, PHS, 14-8½.

Triple jump: 1, Taejah Watkins, PHS, 34-5½. 2, Alessi Wiley, PHS, 32-9. 3, Alexis Pickney, SMHS, 32-6½. 4, Rahjinae Stephens, LHS, 29-0¼.

High jump: 1, .Joy Onwuzuligbo, SMHS, 4-10. 2, Rachel Conners, SMHS, 4-8. 3, Sydney Handy, PHS, 4-6. 4, Alexis Allen, BHS, 4-4.

Pole vault: 1, Alexis Pickney, SMHS, 10-0. 2, Amira Balony, LHS, 8-0. 3, Madeline Gremillion, SMHS, 7-0. 4, Lindsey Mitchell, PHS, 6-5.