BAND NAME OF THE WEEK: PAS BON PLAYBOYS 

BATON ROUGE AREA

FRIDAY

PRIME8 PIMPIN/AF THE NAYSAYER: Creative Bloc, 6 p.m. 

CAM PYLE BAND: Superior Grill, 6:30 p.m. 

ESCO MCCOLLUM: On the Half Shell, 6:30 p.m. 

RACHAEL SCHUETTE AND JULLIAN CIVELLO: Caliente Mexican Craving, West Lee Drive location, 7 p.m. 

LONGLEAF: Beausoleil, 7:30 p.m.

LSU A CAPPELLA CONCERT: University United Methodist Church, 7:30 p.m. 

PEYTON MCMAHON: Lava Cantina, downtown location, 8 p.m. 

BURNHOUSE: Jolie Pearl Oyster Bar, 8 p.m. 

DEBBIE LANDRY WITH BLAYNE: Bin 77, 8 p.m. 

MATHEW KAYDA DUO: 18 Steak at L'Auberge, 8 p.m. 

ALLISON COLLINS BAND: Ringside at Sullivan's, 9 p.m. 

BO BURKES & KACIE FRY: Boudreaux & Thibodeaux's, 9 p.m. 

BURRIS: The Roux House, 9 p.m. 

CHRISTINA OCMAND DUO: Happy's, 9 p.m. 

BATON ROUGE LATIN NIGHTS: Varsity Theatre, 9 p.m. 

ICEMAN SPECIAL: Uncle Earl's, 9 p.m. 

JONATHON BOOGIE LONG: Phil Brady's, 9 p.m. 

JUSTIN MCCAIN PROJECT: Lava Cantina, Perkins Rowe location, 9 p.m. 

LA NITES: Club Coozan, 9 p.m. 

RAG-A-MUFFIN MARCHING BAND: Huey's, 9 p.m. 

RUSTY YATES TRIO: Churchill's, 9 p.m. 

U4RIA: Ruffins Downtown Daiquiri Lounge, 9 p.m. 

WIL JACKSON BLUES BAND: The Blues Room, 9 p.m. 

FASTLANE: Drew & Willie's Sports Bar, Denham Springs, 9:30 p.m. 

MICAH LIPSMEYER & JUSTIN BEARD: The Vineyard, 9:30 p.m. 

SOFA KINGS: Boudreaux & Thibodeaux's, 9:30 p.m. 

GEN RUMMIES: Cadillac Cafe, 10 p.m. 

ORPHAN ANNIE: The Edge at L'Auberge, 10 p.m. 

SATURDAY

JONATHON BOOGIE LONG: Happy's, 11 a.m. 

RAG-A-MUFFIN MARCHING BAND: Yvette Marie's Cafe at Circa 1857, Noon 

CHARLSTON BOURGEOIS: Lava Cantina, downtown location, 3 p.m. 

ELVIN KILLERBEE: Phil Brady's, 3 p.m. 

EDDIE SMITH BAND: The Blues Room, 3 p.m. 

ERIC STELLY: New Orleans Original Daiquiris, La. 42, Prairieville, 6 p.m. 

BURNHOUSE: Superior Grill, 6:30 p.m. 

AMBER RAE: On the Half Shell, 6:30 p.m. 

ROCKIN' ROUGE: Papi's Fajita Factory, Denham Springs, 6:30 p.m. 

JUSTIN MCCAIN: Lava Cantina, downtown location, 8 p.m. 

RACHAEL HALLACK WITH ERIC CANTRELLE: Jolie Pearl Oyster Bar, 8 p.m. 

STEELHOUSE: Boudreaux & Thibodeaux's, 8 p.m. 

THE LEE FERRINGTON BAND: Phil Brady's, 8 p.m. 

JON LANGSTON: The Texas Club, 8:30 p.m. 

DYSFUNKTIONAL BONE: The Roux House, 9 p.m. 

JOHN AUTIN: 18 Steak at L'Auberge, 9 p.m. 

JOSH GARRETT: Fat Cat Saloon, 9 p.m. 

LAST RIPP BRASS BAND: Ruffins Downtown Daiquiri Lounge, 9 p.m. 

ELECTRO ROUGE: City Bar, 9 p.m. 

RACCOON: Club Coozan, 9 p.m. 

RUSTY YATES: Churchill's, 9 p.m. 

SHIP OF FOOLS: Spanish Moon, 9 p.m. 

THE CHEE WEEZ: L'Auberge Event Center, 9 p.m. 

THE MAD LOVE EXPERIENCE/TABU/SOUL JETTISON/EARTHCHILDE: Varsity Theatre, 9 p.m. 

TRUE SPIN: Lava Cantina, Perkins Rowe location, 9 p.m. 

MIKE HOGAN: The Vineyard, 9:30 p.m. 

PARISH COUNTY LINE: Driftwood Cask & Barrel, 9:30 p.m. 

AM/FM: The Edge at L'Auberge, 10 p.m. 

SUNDAY

MEAGAN AND JASON: Galatoire's Bistro, 11:45 a.m.

KIRK HOLDER: Beausoleil, Noon

SONGWRITER SUNDAY: Jolie Pearl Oyster Bar, 1 p.m.

OPUS NO. 4 HOSTED BY SONYA ROBINSON: The Blues Room, 7 p.m.

OPEN MIC BLUES JAM: Fat Cat Saloon, 7 p.m.

EL TEN ELEVEN/MYLETS: Spanish Moon, 8 p.m. 

SELWYN COPPER AND THE SHARECROPPERS: Teddy's Juke Joint, Zachary, 8 p.m. 

BIG RIVER EXPRESS: Club Coozan, 9 p.m. 

MONDAY

MICHAEL FOSTER PRESENTS RED BEANS AND RICE MONDAYS: Belle of Baton Rouge, 6 p.m.

STORMY MONDAYS WITH NICOLE GARBATI: The Blues Room, 8 p.m.

TUESDAY

EDDIE SMITH BAND: On the Half Shell, 6:30 p.m. 

MEAGAN JEAN: Happy's, 6:30 p.m. 

TURN UP TUESDAYS WITH DEMETRIO BATISTE: The Blues Room, 8 p.m. 

ANDREW GAULTIER AND BUCK LANGSTON: Spanky's, 8 p.m. 

THEY WILL FALL/THE CONTINUAL/PIECE OF ME/CONCEPT NOTHING: Spanish Moon, 8 p.m. 

STYK PANDORA: The Vineyard, 9:30 p.m. 

WEDNESDAY

MITCH & HENRY WITH CURTIS COUBELLO: Backstreet Lounge, 6:30 p.m. 

DENNIS & KEVIN: On the Half Shell, 6:30 p.m. 

DIXIE ROSE'S ACOUSTIC CIRCLE: Teddy's Juke Joint, Zachary, 7 p.m. 

KIRK HOLDER: Bin 77, 7 p.m. 

OPEN JAM SESSION: Ruffins Downtown Daiquiri Lounge, 8 p.m. 

RHETT GUILLOT: The Edge at L'Auberge, 8 p.m. 

BLUES JAM HOSTED BY CLEVELAND JEFFERSON: The Blues Room, 9 p.m. 

THURSDAY

PEGGY POLK WITH ROB HUBBARD: Thai Kitchen, 6 p.m.

WITNESSTHIS: Superior Grill, 6:30 p.m. 

CHRISTINA OCMAND: On the Half Shell, 6:30 p.m. 

PONY HUNT/DUFF THOMPSON/THE FULLY GROWN MEN: Dyson House Listening Room, 7 p.m. 

LSU JAZZ SHOWCASE: Claude L. Shaver Theatre, 7:30 p.m. 

CHARLES BROOKS: Henry Turner Jr.'s Listening Room, 8 p.m. 

BLUES JAM: Phil Brady's, 8 p.m. 

DEMETRIO BATISTE AND FRIENDS: The Blues Room, 9 p.m. 

QUIANA LYNELL: Kalurah Street Grill, 9 p.m. 

CAM PYLE: Spanky's, 9 p.m. 

LAFAYETTE AND OUTLYING AREAS

FRIDAY

FRANK FOSTER: Mári Showroom at Paragon Casino, Marksville, 7 p.m. 

TAYLOR NAUTA & CO.: New Orleans Original Daiquiris, La. 73, Geismar, 8 p.m.

ROYAL TEETH/SWEET CRUDE: Blue Moon Saloon, Lafayette, 8 p.m. 

MOSH THE GRAS FEATURING THEY WILL FALL, MIRAGES, THE QUINTESSENTIAL ODDITIES, CAUSE OF DEATH, THE ARBITRARY, AND DJ PRETTY HYPE: The District, Lafayette, 8 p.m. 

NTOON SOUL: Atrium Bar at Paragon Casino, Marksville, 8 p.m.

PAPA'S AXE: Club MeZazz at Paragon Casino, Marksville, 9 p.m.

PINE LEAF BOYS: Artmosphere, Lafayette, 9 p.m. 

LAFAYETTE RHYTHM DEVILS/PAS BON PLAYBOYS: Feed N Seed, Lafayette, 9 p.m. 

DJ WILDCARD: The Grouse Room, Lafayette, 10 p.m. 

SATURDAY

CAJUN JAM: Vermilionville, Lafayette, 1 p.m.

STYK PANDORA: New Orleans Original Daiquiris, La. 73, Geismar, 8 p.m.

NTOON SOUL: Atrium Bar at Paragon Casino, Marksville, 8 p.m.

LOUISIANA RED: Pat's Atchafalaya Club, Henderson, 8:30 p.m.

DJ FUSION: Club MeZazz at Paragon Casino, Marksville, 9 p.m.

FEUFOLLET/RAY BOUDREAUX: Blue Moon Saloon, Lafayette, 9:30 p.m. 

KROSSFYRE: The Grouse Room, 9:30 p.m. 

THE REVELERS: Artmosphere, Lafayette, 10 p.m. 

ZYDECO RADIO/CEDRYL BALLOU: Feed N Seed, Lafayette, 10 p.m. 

SUNDAY

MIMOSA BRUNCH WITH REECE SULLIVAN: Artmosphere, Lafayette, 11 a.m.

KEVIN NAQUIN & THE OSSUN PLAYBOYS: Vermilionville, Lafayette, 1 p.m.

GENO DELAFOSE & FRENCH ROCKIN' BOOGIE: Whiskey River Landing, Henderson, 4 p.m.

PINE LEAF BOYS/STEVE RILEY & THE MAMOU PLAYBOYS: Pat's Atchafalaya Club, Henderson, 4 p.m.

HUNGRY HUNGRY: Artmosphere, Lafayette, 8 p.m. 

TERROR PIGEON/RARELUTH/TONOMONO: Blue Moon Saloon, Lafayette, 8:30 p.m. 

GERARD DELAFOSE & THE ZYDECO GATORS/THE DOG HILL STOMPERS: Feed N Seed, Lafayette, 9 p.m. 

MONDAY

DALE SELLARS & BACKROADS: Old River Landing, Morganza, 3 p.m. 

BLUEGRASS JAM: Cité des Arts, Lafayette, 6:30 p.m.

LILLYBRAVE/MAINTENANCE/PARTICLE DEVOTION: Artmosphere, 9 p.m. 

WAYNE SINGLETON & SAME OL' 2-STEP: Feed N Seed, Lafayette, 9 p.m. 

RODDIE ROMERO AND THE HUB CITY ALL STARS: Blue Moon Saloon, Lafayette, 9:30 p.m. 

TUESDAY

SHAKE IT BABY! JAM NIGHT: Warehouse 535, Lafayette, 8 p.m.

PINE HILL HAINTS/SERIOUS SAM BARRETT: Artmosphere, 8 p.m. 

WEDNESDAY

DUELING PIANOS WITH JULIE WILLIAMS: The Grouse Room, Lafayette, 8 p.m.

LAFAYETTE COMEDY'S WEEKLY OPEN-MIC COMEDY: Steam Press Coffee Cafe, Lafayette, 8 p.m.

CAJUN JAM: Blue Moon Saloon, Lafayette, 9 p.m.

SONGWRITERS NIGHT: Artmosphere, Lafayette

THURSDAY

RIVER RATS: Hymel’s Restaurant, Convent, 6:30 p.m.

NEW ORLEANS AREA

FRIDAY

MICHAEL PEARCE: Chickie Wah Wah, 6 p.m.

HOT CLUB OF NEW ORLEANS: d.b.a., 6 p.m. 

GAL HOLIDAY & THE HONKY TONY REVUE: House of Blues, 7 p.m. 

DR. MICHAEL WHITE AND THE ORIGINAL LIBERTY JAZZ BAND: Snug Harbor, 8 p.m. and 10 p.m. 

RAJ SMOOVE: House of Blues, 9 p.m. 

THE IGUANAS/SAM DOORES GOSPEL GARAGE BAND/LEYLA MCCALLA: Siberia, 9 p.m. 

GUMBOLIANS WITH CYRIL NEVILLE, JOHN FOHL, JOHNNY SANSONE AND MONK BOUDREAUX: Chickie Wah Wah, 9 p.m. 

GRUNGE NIGHT: House of Blues, 9 p.m. 

MORNING 40 FEDERATIONS/LOST BAYOU RAMBLERS/MALEVITUS: One Eyed Jacks, 9 p.m. 

THE TOPCATS: Rock 'N' Bowl, 9:30 p.m. 

QUEEN VS. DAVID BOWIE TRIBUTE NIGHT: Gasa Gasa, 10 p.m. 

FOUNDATION OF FUNK/OUTLAW NATION: Tipitina's, 10 p.m. 

FLEUR DE LIT FEATURING NGHTMRE: Republic, 10 p.m. 

SPACE & HARMONY: The Howlin' Wolf Den, 10 p.m. 

IKE STUBBLEFIED TRIO: d.b.a., 10 p.m. 

REBIRTH BRASS BAND: The Howlin' Wolf, 11 p.m. 

SATURDAY

JOHNNY J AND THE HITMEN: Chickie Wah Wah, 2 p.m. 

STICKY FINGERS/BOOTLEG RASCAL: House of Blues, 8 p.m. 

POWER TRIP/IRON REAGAN/MOST HEINOUS/FAT STUPID UGLY PEOPLE: Siberia, 8 p.m. 

HERLIN RILEY QUARTET: Snug Harbor, 8 p.m. and 10 p.m. 

BIG FREEDIA/SWEET CRUDE: One Eyed Jacks, 9 p.m. 

LIFTED DEEZIE/J. HURST/KR3WCIAL: The Howlin' Wolf Den, 9 p.m. 

THE ARRHYTHMIAS: Rock 'N' Bowl, 9:30 p.m. 

GALACTIC/THE HIP ABDUCTION: Tipitina's, 10 p.m. 

FLEUR DE LIT FEATURING BORGORE: Republic, 10 p.m. 

THE WILD MAGNOLIAS: Ace Hotel, 10 p.m. 

GEORGE GEKAS OF THE REVIVALISTS' JAM OF FOOLS: Gasa Gasa, 10:30 p.m. 

GEORGE PORTER JR. & HIS RUNNIN' PARDNERS: d.b.a., 11 p.m. 

REBIRTH BRASS BAND/SEXUAL THUNDER: The Howlin' Wolf 

SUNDAY

GOSPEL BRUNCH: House of Blues, 10 a.m.

FUNK MONKEY: Tipitina's, 2 p.m. 

FAIS DO DO WITH BRUCE DAIGREPONT: Rock ’N' Bowl, 5:30 p.m.

JASON BISHOP & THE TWO DOLLAR PISTOLS: House of Blues, 7 p.m. 

ORIGINAL DIXIELAND JAZZ BAND: Snug Harbor, 8 p.m. and 10 p.m. 

GREAZY ALICE AND SPECIAL GUESTS: Chickie Wah Wah, 9 p.m. 

HONKY/FREETOWN HOUNDS/SUNRISE:SUNSET: Siberia, 9 p.m. 

DAIKAIJU/CHOATIC NOISE CORPS/LOVEBOMB GO-GO/JEFFERSON STREET PARADE BAND/CIRCUS AND SIDESHOW ACTS: One Eyed Jacks, 9 p.m. 

LÉON/JACOB BANKS: Gasa Gasa, 10 p.m. 

RUMPELSTEELSKIN/SPACE & HARMONY: Tipitina's, 10 p.m. 

TROLLPHACE/TRAMPA/SKISM: Republic, 10 p.m. 

BON BON VIVANT: d.b.a., 10 p.m. 

DUWAYNE BURNSIDE: The Circle Bar, 11 p.m. 

THE HOT 8 BRASS BAND: The Howlin' Wolf Den

DUMPSTAPHUNK/MISS MOJO: The Howlin' Wolf 

MONDAY

RED ELVISES: Siberia, 5 p.m. 

BENNY MAYGARDEN & THOMAS WALKER: Chickie Wah Wah, 6 p.m.

ALEXIS & THE SAMURAI: d.b.a., 7 p.m.

ALEX MCMURRAY: Chickie Wah Wah, 8 p.m.

CHARMAINE NEVILLE BAND: Snug Harbor, 8 p.m. and 10 p.m.

MYSTIKAL/JUVENILE: Republic, 9 p.m. 

ED VOLKER & DO-RAD CHOPPERS: Chickie Wah Wah, 9 p.m. 

SAM WILLIAMS/SEE BRIGHT LIGHTS/MORGAN ALEXANDER/PARIS AVENUE: The Howlin' Wolf Den, 9 p.m. 

QUINTRON & MISS PUSSYCAT/KATEY RED/IAN SVENONIUS/THE DETAIL/SPIRIT STICKS/DJ DARK ALLIE: One Eyed Jacks, 9 p.m. 

CORPROLINGUS/MC TRACH/CHAOTIC NOISE MARCHING CORPS: Siberia, 9 p.m. 

GLEN DAVID ANDREWS: d.b.a., 10 p.m.

SEXY DEX & THE FRESH/LIL JODECI: Gasa Gasa, 10 p.m. 

GALACTIC/STOOP KIDS: Tipitina's, 10 p.m. 

PINE HILL HAINTS/SERIOUS SAM BARRETT: The Circle Bar, 11 p.m. 

BIG SAM'S FUNKY NATION/NAUGHTY PROFESSOR: The Howlin' Wolf 

TUESDAY

ALBANIE FALLETTA: Chickie Wah Wah, 6 p.m.

DINOSAURCHESTRA: d.b.a., 7 p.m.

JON CLEARY: Chickie Wah Wah, 8 p.m.

MARS/DELISH DA GODDESS/QUE HEFNER/TORTUE GARDEN: Siberia, 8 p.m. 

TREME BRASS BAND: d.b.a., 10 p.m.

WEDNESDAY

RUBIN WILSON FOLK-BLUES EXPLOSION: Chickie Wah Wah, 6 p.m.

TIN MEN: d.b.a., 7 p.m.

THE IGUANAS: The Circle Bar, 7 p.m. 

THE YAT PACK: Rock 'N' Bowl, 8 p.m. 

AURORA NEALAND & TOM MCDERMOTT: Chickie Wah Wah, 8 p.m.

ASH WEDNESDAY SONGWRITER NIGHT FEATURING SAM DOORES, JULIE ODELL, ALEX MCMURRAY, LIZA CANE, ALEX POANOVICH, KIYOKO MCCRAE, LUKE ALLEN: Siberia, 8 p.m. 

WALTER WOLFMAN WASHINGTON & THE ROADMASTERS: d.b.a., 10 p.m.

THE GERANIUMS: The Circle Bar, 10 p.m. 

THURSDAY

PHIL DEGRUY: Chickie Wah Wah, 6 p.m. 

VALERIE JUNE/OH PEP!: Republic, 7 p.m. 

BUKU BROUX: Chickie Wah Wah, 8 p.m. 

HORACE TRAHAN AND THE OSSUN EXPRESS: Rock 'N' Bowl, 8:30 p.m. 

NEW ORLEANS GUITAR MASTERS: Snug Harbor, 8 p.m., 10 p.m.

THE OCEAN PARTY/MIDRIFF/THE FRUIT MACHINES: Gasa Gasa, 9 p.m. 

JUCIFER/CIKADA/CHRISTWORM/GIRRA: Siberia, 9 p.m. 

ANDREW DUHON: d.b.a., 10 p.m. 

To submit to Shows to Watch, email showstowatch@theadvocate.com, go to theadvocate.com/calendar or mail submissions to Shows to Watch, RED, 10705 Rieger Road, Baton Rouge, LA 70809. The deadline is 5 p.m. Monday. RED does not accept voice messages for Shows to Watch. To report music news, call Matt Sigur at (225) 388-0643.