Breaux Bride, LaGrange move to 7-on-7 quarterfinals _lowres

Advocate Photo by BRAD KEMP Comeaux defensive player Jestin Bertsch, left, breaks up a pass intended for St. Thomas More receiver Griffin Hebert during the Airo 7v7 football tournament Thursday June 16, 2016 at St. Thomas More High School in Lafayette, La.

2019 Quick Slants 7-on-7 tournament

When: July 10 (small schools and junior varsity) and July 11 (large schools)

Where: St. Thomas More’s Cougar Stadium

Wednesday, July 10

Pool play

Field 1

Game 1 (5 p.m.) — Gueydan vs. Westminster

Game 2 (5:25 p.m.) — Notre Dame vs. North Central

Game 3 (5:50 p.m.) — Gueydan vs. Notre Dame

Game 4 (6:15 p.m.) — Westminster vs. North Central

Game 5 (6:40 p.m.) — Gueydan vs. North Central

Game 6 (7:05 p.m.) — Westminster vs. Notre Dame

Field 2

Game 1 (5 p.m.) — Hanson vs. Loreauville

Game 2 (5:25 p.m.) — Erath vs. St. John

Game 3 (5:50 p.m.) — Hanson vs. Erath

Game 4 (6:15 p.m.) — Loreauville vs. St. John

Game 5 (6:40 p.m.) — Hanson vs. St. John

Game 6 (7:05 p.m.) — Loreauville vs. Erath

Field 3

Game 1 (5 p.m.) — Hamilton vs. Sacred Heart

Game 2 (5:25 p.m.) — St. Martinville vs. Notre Dame-JV

Game 3 (5:50 p.m.) — Hamilton vs. St. Martinville

Game 4 (6:15 p.m.) — Sacred Heart vs. Notre Dame-JV

Game 5 (6:40 p.m.) — Hamilton vs. Notre Dame-JV

Game 6 (7:05 p.m.) — Sacred Heart vs. St. Martinville

Field 4

Game 1 (5 p.m.) — Vermilion Catholic vs. Delcambre

Game 2 (5:25 p.m.) — Kaplan vs. Comeaux-JV

Game 3 (5:50 p.m.) — Vermilion Catholic vs. Kaplan

Game 4 (6:15 p.m.) — Delcambre vs. Comeaux-JV

Game 5 (6:40 p.m.) — Vermilion Catholic vs. Comeaux-JV

Game 6 (7:05 p.m.) — Delcambre vs. Kaplan

Single-elimination tournament

(Teams seeded by results of pool play)

Round 1 — 7:30 and 7:55 p.m.

Quarterfinals — 7:55 and 8:20 p.m.

Semifinals — 8:45 p.m.

Championship — 9:10 p.m.

Thursday, July 12

Pool play

Field 1

Game 1 (5 p.m.) — St. Thomas More vs. Southside

Game 2 (5:25 p.m.) — Westgate vs. Plaquemine

Game 3 (5:50 p.m.) — St. Thomas More vs. Westgate

Game 4 (6:15 p.m.) — Southside vs. Plaquemine

Game 5 (6:40 p.m.) — St. Thomas More vs. Plaquemine

Game 6 (7:05 p.m.) — Southside vs. Westgate

Field 2

Game 1 (5 p.m.) — Teurlings Catholic vs. Tioga

Game 2 (5:25 p.m.) — Cecilia vs. Lafayette

Game 3 (5:50 p.m.) — Teurlings vs. Cecilia

Game 4 (6:15 p.m.) — Tioga vs. Lafayette

Game 5 (6:40 p.m.) — Teurlings vs. Lafayette

Game 6 (7:05 p.m.) — Tioga vs. Cecilia

Field 3

Game 1 (5 p.m.) — Comeaux vs. Northside

Game 2 (5:25 p.m.) — North Vermilion vs. St. Thomas More-JV

Game 3 (5:50 p.m.) — Comeaux vs. North Vermilion

Game 4 (6:15 p.m.) — Northside vs. St. Thomas More-JV

Game 5 (6:40 p.m.) — Northside vs. North Vermilion

Game 6 (7:05 p.m.) — Comeaux vs. St. Thomas More-JV

Field 4

Game 1 (5 p.m.) — Pineville vs. Carencro

Game 2 (5:25 p.m.) — Washington-Marion vs. Teurlings Catholic-JV

Game 3 (5:50 p.m.) — Pineville vs. Washington-Marion

Game 4 (6:15 p.m.) — Carencro vs. Teurlings Catholic-JV

Game 5 (6:40 p.m.) — Carencro vs. Washington-Marion

Game 6 (7:05 p.m.) — Pineville vs. Teurlings Catholic-JV

Single-elimination tournament

(Teams seeded by results of pool play)

Round 1 — 7:30 p.m. and 7:55 p.m.

Quarterfinals — 7:55 and 8:20 p.m.

Semifinals — 8:45 p.m.

Championship — 9:10 p.m.