ACA.lcafootball012.110120.jpg

The Knights' Sage Ryan (15) carries the ball as Lafayette Christian Academy Football hosts Notre Dame on Friday, October 30, 2020, in Lafayette.

Class 5A

1. Brother Martin (7-0) beat John Curtis 38-35

2. Archbishop Rummel (6-1) beat Jesuit 36-13

3. Catholic-BR (6-2) beat Woodlawn-BR 34-27

4. Acadiana (6-1) beat Lafayette 34-12

5. Scotlandville (6-0) did not play

6. John Curtis (4-4) lost to Brother Martin 38-35

7. West Monroe (4-1) did not play

(tie) Zachary (4-1) did not play

9. Byrd (7-0) beat Southwood 51-0

10. Ruston (5-2) did not play

Others receiving votes: Haughton beat Parkway 33-13, Destrehan beat Hahnville 36-23, Ponchatoula did not play, Lafayette lost to Acadiana 34-12, Alexandria did not play.

Class 4A

1. St. Thomas More (7-0) did not play

2. Karr (5-1) plays Helen Cox Saturday

3. Carencro (7-1) beat Westgate 31-23

4. Northwood-Shreve (4-2) plays Tara Saturday

5. Warren Easton (6-1) beat Kennedy 28-2

6. Neville (4-2) did not play

7. Tioga (5-1) did not play

8. Assumption (4-2) did not play

9. Eunice (4-2) lost to Notre Dame 42-14

10. Westgate (5-3) lost to Carencro 31-23

Others receiving votes: Huntington did not play, Minden did not play, Bastrop lost to North DeSoto 40-6, Leesville did not play, Plaquemine did not play, DeRidder lost to Cecilia 21-3.

Class 3A

1. De La Salle (7-0) beat Thomas Jefferson 35-6

2. University High (6-1) did not play

3. Union Parish (7-0) did not play

4. Lake Charles Prep (6-0) beat South Beauregard 40-10

5. Madison Prep (6-1) beat West Feliciana 38-20

6. St. James (6-2) beat E.D. White 31-0

7. Jennings (6-0) plays Westlake Saturday

8. Green Oaks (6-2) beat North Webster 38-20

9. E.D. White (6-2) lost to St. James 31-0

10. Church Point (5-0) did not play

Others receiving votes: Sterlington beat Carroll 27-13, Donaldsonville did not play, Kaplan beat Lake Arthur 41-7, McDonogh (35) lost to B.T. Washington-N.O. 22-6, Marksville beat Caldwell Parish 26-2, Archbishop Hannan did not play, Jena did not play.

Class 2A

1. Lafayette Christian (6-1) beat Welsh 63-7

2. Many (7-0) beat Bunkie 49-17

3. Newman (8-0) beat South Plaquemines 31-8

4. Episcopal-BR (8-0) beat Port Allen 31-18

5. Mangham (8-0) beat Madison Parish 42-10

6. Ferriday (5-1) did not play

7. Notre (7-1) beat Eunice 42-14

8. Amite (4-1) did not play

9. St. Charles (5-2) did not play

10. Kinder (5-2) beat Vinton 48-7

Others receiving votes: Red River did not play, Kentwood did not play, Port Allen lost to Episcopal 31-18, Dunham beat Capitol 29-18.

Class 1A

1. Oak Grove (7-0) beat Cedar Creek 52-22

2. Calvary Baptist (4-2) did not play

3. Ouachita Christian (6-1) beat Denham Springs 47-21

4. Ascension Catholic (7-0) beat St. John 52-13

5. Vermilion Catholic (6-0) did not play

6. Haynesville (6-2) lost to Homer 36-8

7. Riverside Academy (6-2) lost to Country Day 34-32

8. Catholic-PC (6-2) beat St. Edmund 35-21

9. Oberlin (5-2) lost to Basile 42-25

10. Cedar Creek (4-3) lost to Oak Grove 52-22

Others receiving votes: Opelousas Catholic beat Westminster Christian 47-7, East Iberville did not play, Country Day beat Riverside 34-32, Logansport beat Northwood-Lena 58-22, St. Mary’s beat Block 23-14, Grand Lake did not play.