TRACK AND FIELD

Charles Lancon Invitational

BOYS TEAM TOTALS

1, Carencro, 110.5. 2, Acadiana, 97. 3, Lafayette High, 89. 4, Lafayette Christian, 83. 5, Teurlings Catholic, 74.5, 6, Southside., 58. 7, St. Thomas More, 28. 8, Midland, 21. 9, Comeaux, 10. 10, Episcopal of Acadiana, 4.

RUNNING EVENTS

100 – 1, Jordan Allen, LCA, 10.94. 2, Braven Broussard, AHS, 11.23. 3, Carter Arceneaux, STM, 11.32.

200 – 1, Tyler Sonnier, LHS, 22.11. 2, Caemon Scott, LCA, 22.35. 3, Jy'traveeous Eugene, AHS, 22.71/2

400 – 1, Emery Taylor, LHS, 52.31. 2, Kendrick Richard, AHS, 52.78. 3, JaJuan Johnson, LCA, 53.46.

800 – 1, Bryce Campbell, CAR, 2:08.91. 2, Nick Carrier, AHS, 2:11.50. 3, Connor Irvin, SS, 2:15.25.

1,600 – 1, Bryce Campbell, C AR, 4;55.27. 2, Cameron Kelly, TC, 5:05.75. 3, Noah Alrashidi, CAR, 5:06.48.

3,200 – 1, Chapin Stewart, TC, 10:29.06. 2, Jacob Gondron, LHS, 10:59.05. 3, Asa Leger, TC, 11:03.05.

110 hurdles - 1, Kobe Johnson, CAR, 20.38. 2, Tanner Sonnier, MiD, 21.19. 3, Ericeem Sterling, CAR, 23.43.

300 hurdles – 1, Kobe Johnson, CAR, 46.43. 2, Jailon Francis, LHS, 48.01. 3, Kydrick Williams, CAR, 49.48.

RELAYS

4x100 – 1, Acadiana (Jy'traveous Eugene, Latterance Welch, O'Miri Wiggins, Braven Broussard), 43.50. 2, Carencro, 43.54. 3, LCA, 43.76.

4x200 – 1, Acadiana (Eugene, Kendrick Richard, Welch, Broussard), 1:28.81. 2, Carencro, 1:28.82. 3, Lafayette, 1:29.74.

4x400 – 1, Lafayette Christian (Luke Argona, JaJuan Johnson, Ty Lee, Jalen Williams), 3:39.60. 2, Teurlings, 3:44.54. 3, Acadiana, 3:44.99.

4x800 – 1, Teurlings Catholic (Chapin Stewart, Dylan Credeur, Jude Guidry, Cameron Kelly), 8:49.26. 2, Lafayette, 9:08.76. 3, Carencro, 9:11.19.

FIELD EVENTS

Shot put– 1, Fitzgerald West, LCA, 49-21/2. 2, Ryan Kimball, SS, 41-2. 3, Cy Newland, TC, 40-0.

Discus – 1, Brycelon Noel, CA R, 133-2. 2, Altravon Bossier, AHS, 121-0. 3, Micah Miller, LCA, 116-0.

Javelin – 1, Jacob Manuel, TC, 161-0. 2, Richard Seymour, STM, 158-4. 3, Landon Charrier, LHS, 144-3.

Long jump – 1, Edan Stagg, SS, 20-6.5. 2, Carter Arceneaux, STM, 20-6. 3, Dylan Sonnier, SS, 20-5.

Triple jump – 1, Jadon Joseph, LHS, 42-4. 2, Edan Stagg, SS, 41-10. 3, Dylan Sonnier, SS, 41-3.

High jump – 1, Kobe Johnson, CAR, 5-8. 2, Mitch Matthews, AHS, 5-6. 3, Josiah Duplechain, AHS, 5-6.

Polve vault – 1, Hayden Stelly, COM, 10-0. 2, Blaise Cormier, LHS, 8-6. 3, Luke Aragona, LCA, 8-6.

GIRLS TEAM TOTALS

1, Lafayette High, 173. 2, Teurlings Catholic, 140. 3, Episcopal of Acadiana, 62. 4, Lafayette Christian, Southside, 35. 6, Carencro, 26. 7, Acadiana, 22. 8, St. Thomas More, 16. 9, Midland, 14. 10, Comeaux, 1.

RUNNING EVENTS

100 – 1, Courtney Wiltz, LHS, 12.63. 2, Breyionce George, LHS, 12.98. 3, Kennedy Brown, LHS, 12.99.

200 – 1, Breyionce George, LHS, 26.44. 2, L'Oreal Paris, AHS. 3, Ayden Brown, ESA, 28.24.

400 – 1, Daija Bickham, LHS, 1:01.63. 2, Ayden Brown, ESA, 1:01.96. 3, Kaylie Anderson, LCA, 1:07.82.

800 – 1, Peyton Sievers, MID, 2:35.25. 2, Taylor Guillotte ESA, 2:37.15. 3, Paige Broussard, TC, 2:44.42.

1,600 – 1, Lexi Guidry, TC, 5:53.44. 2, Taylor Guillotte, ESA, 5:58.74. 3 Ava Grace Hebert, ESA, 5:59.96.

3,200 – 1, Grace Maestri, STM, 12:41.37. 2, Ava Grace Hebert, ESA, 13:04.37. 3, Emily Landry, LHS, 13:19.92.

100 hurdles – 1, Courtney Wiltz, LHS, 15.80*. 2, Mackenzie Edmond, LCA, 22.56.

300 hurdles – 1, Courtney Wiltz, LHS, 49.40. 2, Cammi Colarelli, TC, 58.18.

RELAYS

4x100 – 1, Teurlings (Madi Fobs, Addison Richey, Amelie Dupuis, Gabbie Hebert), 52.75.

4x200 – 1, Lafayette High (Gabrielle Becker, Daija Bickham, Ayden Breaux, Kennedy Brown), 1:44.93. 2, Carencro, 1:51.65. 3, Lafayette Christian, 1:52.18.

4x400 – 1, Teurlings Catholic (Amelie Dupuis, Angelle Dupuis, Lexi Guidry, Julianna Boleyn), 4:27.70. 2, Lafayette Christian, 4:44.39.

4x800 – 1, Teurlings (Lexi Guidry, Paige Broussard, Mary Harris, Angelle Dupuis), 10:45.84. 2, Lafayette, 10:51.84. 3, St. Thomas More, 11:03.89.

FIELD EVENTS

Shot put – 1, Reese Grossie, LHS, 34-3. 2, Emma Lemaire, TC, 29-8. 3, Kelleshia Hypolite, AHS, 28-1.

Discus – 1, Reese Grossie, LHS, 108-0.5. 2, Jahniva Brown, LHS, 94-0. 3, Emma Lemaire, TC, 81-6.

Javelin – 1, Malayne Doucet, TC, 88-7. 2, Kaitlynn imon, TC, 67-5. 3, Makavia St. Julien, CAR, 63-5.

Long jump – 1, Karrington Eugene, SS, 15-6. 2, Destiny Hooper, LHS, 15-5.5. 3, Irene Kaiser, ESA, 14-4.5.

Triple jump – 1, Kennedy Brown, LHS, 34-4.25. 2, Irene Kaiser, ESA, 33-4. 3, Addison Richey, TC, 33-1.

High jump – 1, Destiny Hooper, LHS, 5-0. 2, Karrington Eugene, SS, 4-8. 3, Damysia Asberry, TC, 4-8.

Pole vault – 1, Johanna Duplantis, LHS, 12-7*. 2, Addison Ricjey, TC, 10-0. 3, Isabella Macha, TC, 8-6.

* _ Meet record.