ACA.ndlcahoops017.012121.jpg

LCA's Elijah Pete (0) takes a shot as Lafayette Christian Academy basketball hosts Notre Dame on Tuesday, January 19, 2021, in Lafayette.

Boys Basketball

Friday’s Games

3-5A - Breaux Bridge at Acadiana, Comeaux at Lafayette High.

4-4A - Eunice at Washington-Marion, North Vermilion at Rayne, Carencro at Northside.

5-4A - Carencro at Northside, St. Thomas More at Teurlings.

6-4A - Beau Chene at Cecilia, Opelousas at Livonia.

5-3A - Northwest at Church Point, Iota at Ville Platte, Mamou at Pine Prairie.

6-3A - Abbeville at Crowley, Erath at David Thibodaux, Kaplan at St. Martinville.

6-2A - Port Barre at Lake Arthur, Notre Dame at Welsh.

7-2A - Ascension Episcopal at Loreauville, Jeanerette at Catholic-NI, Delcambre at West St. Mary.

5-1A - Sacred Heart-VP at Catholic-PC, North Central at Westminster, Opelousas Catholic at St. Edmund.

8-1A - Central Catholic at Hanson, Centerville at Covenant Christian, Vermilion Catholic at Highland Baptist.

7-B - Hathaway at ESA.

6-C - South Cameron at Northside Christian.

Saturday’s Games

Lafayette Christian at New Iberia, Midland at Lacassine, Westminster at False River, JS Clark at Hamilton Christian.

Girls Basketball

Friday’s Games 

3-5A - Acadiana at New Iberia, Comeaux at Barbe, Lafayette at Sam Houston, Southside at Sulphur. 

4-4A -  Eunice at Washington-Marion,  North Vermilion at Rayne. 

5-4A -  Carencro at Northside, St. Thomas More at Teurlings. 

6-4A -  Beau Chene at Cecilia, Breaux Bridge at Franklin, Opelousas at Livonia. 

5-3A - Northwest at Church Point, Iota at Ville Platte, Mamou at Pine Prairie. 

6-3A -  Abbeville at Crowley, Erath at David Thibodaux, Kaplan at St. Martinville. 

6-2A -  Port Barre at Lake Arthur, Notre Dame at Welsh. 

7-2A -  Ascension Episcopa at Loreauville, Jeanerette at Catholic-NI, Delcambre at West St. Mary, Breaux Bridge at Franklin.

5-1A -  Sacred Heart at Catholic-PC, North Central at Westminster, Opelousas Catholic at St. Edmund. 

8-1A -  Covenant Christian at Centerville, Central Catholic at Hanson, Vermilion Catholic at Highland Baptist.

7-B -  Midland at Lacassine.

 

Boys Soccer

Friday’s Games

Southside at Comeaux, Sam Houston at Beau Chene, Carencro at Pineville, Westgate at St. Thomas More, North Vermilion at Ascension Episcopal, Opelousas at Teurlings, Northlake Christian at St. Martinville. 

Saturday’s Games

Northlake Christian at Beau Chene, Abbeville at Washington-Marion, David Thibodaux at St. Martinville, St. Louis Catholic at Erath, Ascension Episcopal at Westminster, Catholic-NI at Episcopal of Acadiana, Opelousas Catholic at Lafayette Christian, Vermilion Catholic at Notre Dame.

 

Girls Soccer 

Friday’s Games

Episcopal of Acadiana at Acadiana, Southside at Comeaux, New Iberia at Lafayette High, Carencro at Pineville, Opelousas at Teurlings, Mt. Carmel at St. Thomas More, North Vermilion ar Cecilia, Northlake Christian at St. Martinville.

Saturday’s Games

Lafayette High at Sulphur, Northlake Christian at Beau Chene, Dominican at St. Thomas More, Abbeville at Washington-Marion, St. Martinville at David Thibodaux, St. Louis Catholic at Erath, Lafayette Christian at Ascension Episcopal, Catholic-Ni at Episcopal of Acadiana, Opelousas Catholic at Bolton.