spkm.1118.LHSAA.Swimming-12.jpg

Reed Jantzi of Dunham 100 butterfly during the 2021 LHSAA Swimming Championships at SPAR Aquatic Center in Sulphur, Louisiana on Thursday, November 18, 2021. (AP Photo/Lake Charles American Press, Kirk Meche)

At SPAR Aquatic Center-Sulphur

Division III

Girls

Team totals: 1, E.D. White 303. 2, Episcopal 293. 3, St. Charles Catholic 208. 4, Lutcher 192. 5, University 165. 6, Archbishop Hannan 153. 7, Lusher Charter 147. 8, Calvary Baptist 132. 9, Haynes Academy 92. 10, St. Louis 64. 11, St. James 61. 12, Vandebilt 57. 13, Kenner Discovery 38. 14, Berwick 37. 15, John Curtis 35, Ursuline 35. 17, Teurlings 28. 18, Parkview Baptist 27. 19, Erath 22. 20, West Feliciana 20. 21, Cabrini 13. 22, Brusly 6. 23, Pearl River 5. 24, North Vermilion 4.

Top individuals

200-yard medley relay: 1, E.D. White 1:57.36. 2, St. Charles 1:58.58. 3, Episcopal 2:02.36.

200 freestyle: 1, Elizabeth Benoit, E.D. White, 1:55.21. 2, Isabelle Mundee, Lusher, 1:57.61. 3, Rylee Simoneaux, Episcopal, 1:57.76.

200 individual medley: 1, Claire Roper, Calvary, 2:16.64. 2, Leea Breeding, EDW, 2:20.75. 3, Olivia Melancon, Episcopal, 2:21.83..

50 freestyle: 1, Abigail Gibson, Episcopal, 24.61. 2, Helen Husbands, EDW, 25.34. 3, Alexa Ryon Bennett, Episcopal, 25.36.

100 butterfly: 1, Lexie Rodrigue, John Curtis, 1:01.38. 2, Bailey Van Hoogstraten, University, 1:01.57. 3, Olivia Melancon, Episcopal, 1:02.27.

100 freestyle: 1, Abigail Gibson, Episcopal, 53.69. 2, Alexa Ryon Bennett, Episcopal, 54.91. 3, Hannah Poynter, Haynes, 55.62.

500 freestyle: 1, Isabelle Mundee, Lusher, 5:06.07. 2, Elizabeth Benoit, EDW, 5:12.37. 3, Emma Romero, Teurlings, 5:35.38.

200 freestyle relay: 1, Episcopal 1:41.89. 2, St. Charles 1:47.40. 3, Lusher 1:48.60.

100 backstroke: 1, Rylee Simoneaux, Episcopal, 58.59. 2, Claire Roper, Calvary, 1:02.42. 3, Chloe Phan, Kenner Discovery, 1:02.72.

100 breaststroke: 1, Leea Breeding, EDW, 1:12.30. 2, Iris McNamara, Hannan, 1:13.56. 3, Bella Marix, St. Charles, 1:15.69.

400 freestyle relay: 1, Episcopal 3:42.70. 2, E.D. White 3:54.44. 3, Lutcher 4:00.86.

Boys

Team totals: 1, E.D. White 341. 2, University 269. 3, Lusher Charter 219. 4, Calvary Baptist 193. 5, Haynes 156. 6, St. Charles 97, Lutcher 97. 8, St. Louis 93. 9, David Thibodeaux 90. 10, Teurlings 78. 11, Vandebilt 77. 12, Hannan 68. 13, Episcopal 56. 14, Brusly 47. 15, Berwick 44. 16, Jennings 40. 17, West Feliciana 32. 18, Loyola 30. 19, Westlake 27. 20, Parkview Baptist 25, Kenner Discovery 25. 22, Erath 18. 23, John Curtis 11. 24, DeLaSalle 6. 25, St. James 4.

Top individuals

200-yard medley relay: 1, University 1:37.14. 2, Lusher Charter 1:41.18. 3, E.D. White 1:42.90.

200 freestyle: 1, Chris Richardson, University, 1:37.91. 2, Killian Bishop, University, 1:45.56. 3, Josh Roper, Calvary, 1:46.85.

200 individual medley: 1, Avery Henke, Teurlings, 1:51.53. 2, Collin Klingman, EDW, 1:52.05. 3, Ari Li, Haynes, 1:55.26.

50 freestyle: 1, Brennon Conner, Jennings, 20.42. 2, Eugene Jiang, Episcopal, 20.92. 3, Gus Nicolosi, Loyola, 22.01.

100 butterfly: 1, Derek Zhang, Lusher, 48,88. 2, Jeffrey Cochran, Calvary, 50.06. 3, Collin Klingman, EDW, 50.47.

100 freestyle: 1, Brennon Conner, Jennings, 44.71. 2, Eugene Jiang, Episcopal, 46.17. 3, Owen Rodrigue, University, 47.79.

500 freestyle: 1, Jeffrey Cochran, Calvary, 4:43.38. 2, Logan Walley, David Thibodeaux, 4:50.73. 3, Owen Klingman, EDW, 4:58.31.

200 freestyle relay: 1, Calvary 1:30.89. 2, E.D. White 1:31.00. 3, University 1:37.00.

100 backstroke: 1, Derek Zhang, Lusher, 48.53. 2, Chris Richardson, University, 49.70. 3, Killian Bishop, University, 52.47.

100 breaststroke: 1, Avery Henke, Teurlings, 57.26. 2, Ari Li, Haynes, 59.86. 3, Carson Crochet, Brusly, 1:00.36.

400 freestyle relay: 1, University 3:10.78. 2, E.D. White 3:18.19. 3, Lusher Charter 3:24.81.

Division IV

Girls

Team totals: 1, Episcopal School of Acadiana 272. 2, Menard 242. 3, Ascension Episcopal 227 1/2 . 4, St. Martin’s 159. 5, McGehee 135. 6, Pope John Paul II 123 1/2. 7, Riverside Academy 97. 8, Cedar Creek 89. 9, Houma Christian 88. 10, Ascension Christian 82. 11, Newman 74. 12, Metairie Park Country Day 68. 13, Northlake Christian 58. 14, Bell City 49. 15, Westminster Christian 38. 16, Grace Christian 32. 17, Holden 31. 18, Sacred Heart-NO 29. 19, St. Mary’s 18. 20, Morris Jeff 2.

Top individuals

200-yard medley relay: 1, ESA 1:58.38. 2, Menard 2:06.29. 3, St. Martin’s 2:06.35.

200 freestyle: 1, Regan Manning, ESA, 1:56.82. 2, Quinn Haley, Northlake Christian, 1:59.63. 3, Emily Carson, Grace Christian, 2:05.80.

200 individual medley: 1, Brooke Gill, AES, 2:15.38. 2, Elena Alvarado, ESA, 2:19.19. 3, Olivia Courville, Sacred Heart-NO, 2:31.27.

50 freestyle: 1, Mady Hill, Northlake Christian, 24.44. 2, Carolina Prieto, Newman, 26.60. 3, Hannah Hirstius, Holden, 26.92.

100 butterfly: 1, Quinn Haley, Northlake Christian, 1:02.03. 2, Juliette Magner, St. Martin’s, 1:02.03. 3, Emily Carson, Grace Christian, 1:03.45.

100 freestyle: 1, Mady Hill, Northlake Christuab, 53.54. 2, Anna Chelette, Menard, 56.32. 3, MaryGrace De La Cruz, Country Day, 57.04.

500 freestyle: 1, Regan Manning, ESA, 5:12.58. 2, Isabella Royster, McGehee, 5:45.92. 3, McKenzie Jones, Cedar Creek, 5:47.91.

200 freestyle relay: 1, ESA 1:47.31. 2, AES 1:51.77. 3, McGehee 1:52.63.

100 backstroke: 1, Brooke Gill, AES, 1:01.05. 2, Juliette Magner, St. Martin’s, 1:03.12. 3, MaryGrace De La Cruz, Country Day, 1:05.00.

100 breaststroke: 1, Elena Alvarado, ESA, 1:13.47. 2, Seema Hiljazi, St. Martin’s, 1:16.84. 3, Abigail Spera, McGehee, 1:17.59.

400 freestyle relay: 1, Menard 4:01.77. 2, AES 4:03.17. 3, Ascension Christian 4:33.72.

Boys

Team totals: 1, Pope John Paul II 319. 2, Dunham 289. 3, Newman 215. 4, Episcopal School of Acadiana 176. 5, Ascension Episcopal 121. 6, Ascension Christian 106. 7, Riverside Academy 76. 8, Choudrant 59, Catholic-NI 59. 10, Menard 56. 11, Metairie Park Country Day 50. 12, St. Martin’s 36. 13, Westminster 33. 14, Ced ar Creek 32. 15, Vinton 22. 16, Bell City 15. 17, Northlake Christian 11. 18, Houma Christian 7. 19, Northside Christian 5. 20, St. Thomas Aquinas.

Top individuals

200-yard medley relay: 1, Dunham 1:38.36. 2, Pope John Paul II 1:50.33. 3, ESA 1:57.48.

200 freestyle: 1, Christian Johnson, Newman, 1:48.61. 2, Thad Erato, PJP II, 1:54.02. 3, Curtis Hidalgo, ESA, 1:56.56.

200 individual medley: 1, Patrick Murphy, Dunham, 1:54.54. 2, Jackson Combs, PJP II, 2:16.94. 3, Camdyn Napper, Cedar Creek, 2:17.02.

50 freestyle: 1, Tiago Faleiros, Dunham, 21.18. 2, Ebbo Kuiper, Newman, 22.82. 3, Adam Stelly, Westminster, 23.00.

100 butterfly: 1, Reed Jantzi, Dunham, 53.14. 2, Luke Barrios, PJP II, 59.38. 3, Mikey DeRosa, Menard, 1:05.08.

100 freestyle: 1, Tiago Faleiros, Dunham, 46.26. 2, Adam Stelly, Westminster, 50.03. 3, Thad Erato, PJP II, 50.75.

500 freestyle: 1, Christian Johnson, Newman, 4:43.69. 2, Jack Groce, Choudrant, 5:26.08. 3, Camdyn Napper, Cedar Creek, 5:34.23.

200 freestyle relay: 1, Pope John Paul II 1:36.60. 2, ESA 1:43.75. 3, Ascension Christian 1:51.37.

100 backstroke: 1, Reed Jantzi, Dunham, 54.51. 2, Josh Singleton, Country Day, 59.67. 3, Luke Barrios, PJP II, 1:01.34.

100 breaststroke: 1, Patrick Murphy, Dunham, 57.89. 2, Jackson, Combs, PJP II, 1:09.09. 3, Peter Yu, Choudrant, 109.64.

400 freestyle relay: 1, Dunham 3:20.55. 2, Pope John Paul II 3:45.44. 3, Newman 3:45.74.