Reed Bergeron at state

Comeaux's Reed Bergeron finished fourth in Division I on Saturday in Bossier City.

STATE WRESTLING TOURNAMENT

TEAM STATISTICS

DIVISION I

1. Brother Martin 242.0, 2. St. Paul’s 236.5, 3. Catholic-BR 209.0, 4. Holy Cross 208.0, 5. Parkway 158.0, 6. St. Amant 150.5, 7. C.E. Byrd 148.0, 7. East Ascension 146.0, 9. Live Oak 114.0, 10. Jesuit 108.5, 11. Chalmette 102.5, 12. Sulphur 82.0, 13. Fontainebleau 73.0, 14. Comeaux 72.5, 15. Baton Rouge 70.0, 16. Hahnville 64.0, 17. Acadiana 62.5, 17. Zachary 62.5, 19. Airline 54.5, 20. Covington 53.5, 21. Dutchtown 45.0, 22. Mandeville 44.0 ,23. Barbe 36.0, 24. Lafayette 33.5, 25. Destrehan 25.0, 26. Sam Houston 24.0, 27. Southside 23.0, 28. Central 19.0 29. Bonnabel 9.0 , 30. Grace King 6.0, 30. John Ehret 6.0, 32. Terrebonne 3.0.

DIVISION II

1. Teurlings Catholic 269.5, 2. North DeSoto 240.5, 3. Archbishop Shaw 201.0, 4. Rayne 173.5, 5. Carencro 153.5, 6. Archbishop Rummel 145.0, 7. Belle Chasse 125.5, 8. Lakeshore 85.0, 9. Haughton 72.0, 10. Pearl River 45.0, 11. Benton 42.0, 12. North Vermilion 34.0, 13. New Orleans Military/Maritime 32.0, 14.Caddo Magnet 25.5, 15. St. Thomas More 17.0, 16. Istrouma 17.0, 17. Riverdale 14.0, 18. McKinley 8.0, 19. Huntington 6.0, 20. Minden 5.0, 21. Northside 4.0, 22. Broadmoor 2.0, 23. Plaquemine 1.0.

DIVISION III

1. Basile 245.0, 2. Brusly 203.0, 3. St. Louis 176.5, 4. Archbishop Hannan 152.0, 5. DeLaSalle 143.5, 6. Evangel Christian 139.0, 7. John Curtis 124.0, 8. South Beauregard 105.5, 9. St. Michael the Archangel 87.0, 10. Church Point 70.0, 11. Kaplan 61.0, 12. Bossier 39.0, 13. Thomas Jefferson 28.0, 14. Lakeside 20.0, 15. Summerfield 19.0, 16. DeQuincy 17.0, 16. Haynes Academy 16.0, 18. Dunham 15.0, 19. Calvary Baptist 12.5, 20. Erath 9.0, 20. South Plaquemines 9.0, 22. Episcopal 4.0, 23. Einstein Charter 0.0.

INDIVIDUAL STATISTICS

DIVISION I

106 – 1. Ernie Perry III, Airline (fall 0:00); 2. Jacob Houser, St. Pauls; 3. David Viers, Parkway (Dec. 4-0) ; 4. Brandon Gainy, Holy Cross ; 5. Mason Eisenholn, Brother Martin (MD 12-2) ; 6. J.W. Fuller, C.E. Byrd.

113 – 1. Evan Frost, Holy Cross (fall 2:36); 2. Kent Burandt, Brother Martin; 3. David Cuccia, Fontainebleau (SV-1, 4-2); 4. Vincent Bruno, Mandeville; 5. Ethan Ourso, Catholic-BR (Dec. 11-4); 6. Ty Didier, St. Amant.

120 – Jacob Frost, Holy Cross (fall 1:16); 2. Carter Duet, St. Pauls; 3. Chase Scott, Brother Martin (Dec. 2-0); 4. Reed Bergeron, Comeaux; 5. Kyle Thibadeaux, Sulphur (Dec. 14-7); 6. Mason Acosta, Catholic, BR.

126 – 1. Joshua Keeler, Parkway (dec. 7-1); 2. Ethan Castex, Brother Martin; 3. Clayton Hill, Live Oak (Fall 2:32); 4. Luke Lafleur, Acadiana; 5. Dylan Lauriano, Holy Cross (dec. 5-1); 6. Michael Rader, St. Pauls.

132 – 1. Connor Hoffman, Brother Martin (dec. 3-1); 2. Peter Kelly, Catholic, BR; 3. Deven Durham, Chalmette (Fall 2:59); 4. Jacob Cardwell, St. Amant; 5. Charles Sauerwin III, Holy Cross (Dec. 8-2); 6. Sean Cripple, St. Pauls.

138 – 1. Demetri Teddlie, C.E. Byrd (dec. 7-5); 2. Caruso Signorelli, Holy Cross; 3. Corey Brownell, St. Amant (Dec. 6-5); 4. Grant Nastasi, St. Pauls; 5. Quinn Williams, Brother Martin (Dec. 4-0); 6. Martin Helouin, Catholic, BR.

145 – 1. Alex Duncan, Brother Martin (MD 10-1); 2. Jacob Yawn, C.E. Byrd; 3. Luke Battaglia, Jesuit (Fall 4:48); 4. Josiah Wakefield, East Ascension; 5. Cameron Doyle, Holy Cross (Dec. 3-0); 6. Jaden Snyder, St. Amant.

152 – Peyton Ward, St. Pauls (dec. 5-1); 2. Riley Horvath, Brother Martin; 3. Jacob Chittom, Parkway (Dec. 5-1); 4. Brad Mahoney, East Ascension; 5. Parker Anderson, Jesuit (Fall 2:20); 6. Gabriel Reed, Sam Houston.

160 – 1. Cameron Vaughns, C.E. Byrd (SV-1 6-4), 2. Ian Wyble, Catholic, BR); 3. Conrad Mitchell, St. Amant (md 16-7); 4. Ben Davidson, St. Pauls; 5. Charlie Cyrus, Jesuit (dec. 6-3); 6. Santos Ramos, East Ascension.

170 – 1. Trent Mahoney, East Ascension (Fall 2:53); 2. Blain Cascio, St. Pauls; 3. Canon Hunt, Catholic, BR (dec. 6-0); 4. Logan Lewis, C.E. Byrd; 5. Terrence Murray, Parkway (fall 4:37); 6. Eli Hope, Brother Martin.

182 – 1. Jarin Meyer, Baton Rouge (Dec. 6-2); 2. Kaleb Garcia, Parkway; 3. Nawab Singh, Live Oak (fall 2:01); 4. Joshua Vitto, Barbe; 5. Macullen Mire, Catholic, BR (SV-1 3-1); 6. Joshua Sabadie, St. Pauls.

195 – 1. Christopher Allen, Covington (Dec. 2-1); 2. Evan Ulfers, St. Pauls; 3. DaiJon Bibbs, Chalmette (dec. 8-6); 4. Alex Newman, St. Amant; 5. Cameron Frederick, Brother Martin (fall 3:53); 6. Andrew Evans, Catholic, BR.

220 – 1. Logan Brimmer, Hahnville (Dec. 5-2), 2. Cole Ulfers , St. Pauls; 3. Axel Encalada-Arce, Baton Rouge (SV-1 3-1); 4. Ashton Freeman, Zachary; 5. Austin Cook, Live Oak (fall 1:31); 6. Christian Mannino, Catholic, BR.

285 – 1. Connor Fincuane, Catholic, BR (Dec. 3-0); 2. Gavin Soniat, East Ascension) 37-6; 3. Donald Paul, Comeaux (fall 1:59); 4. Jaden Ben, Chalmette; 5. Cole Baiamonte, Holy Cross (dec. 3-2); 6. Logan Ahlborn, Fontainebleau.

DIVISION II

106 – 1. Isaac Dees, North Desoto (dec. 12-9); 2. Ethan Boudreaux, Teurlings Catholic); 3. Hayden Tassin, Archbishop Shaw (Fall 3:38) ; 4. Jason Brouillette, Lakeshore ; 5. Jacob Baltz, Archbishop Rummel (Dec. 4-3); 6. Jakarion Fontenot, Rayne.

113 – 1. Glenn Price, Archbishop Shaw (fall 1:19); 2. Daylon Dugas,Rayne; 3. Nicholas McClendon, Belle Chasse (Dec. 9-6); 4. Kobe Wise, Archbishop Rummel; 5. Ashton Sonnier, Teurlings Catholic (TF-1.5 2:14 (16-0); 6. Octayvien Tate, Carencro.

120 – 1. Joshua Sarpy, North Desoto (fall 1:14); 2. Carter Burgess, Archbishop Rummel; 3. Kade Bourque, Carencro (Fall 4:12); 4. Coen Begnaud, Teurlings Catholic; 5. Louis Lindsey, Haughton (forfeit); 6. Blaze Cormier, Rayne.

126 – 1. Raheem Bonnet (fall 3:31); 2. Matthew Carrier, Teurlings Catholic; 3. Lance Ferguson, North Desoto (Fall 4:00); 4. Dominic Spizale, Lakeshore; 5. Gabe Mejia, Belle Chasse (fall 1:50); 6. Garrett Hudgins, Archbishop Rummel.

132 – 1. Tyrick Clay, Carencro (dec. 7-2); 2. Ashton Surrency, Archbishop Shaw; 3. Francisco Castro, Belle Chasse (MD 14-6); 4. Hunter Addison, North Desoto; 5. Logan Smith, Teurlings Catholic (Fall 3:46); 6. Austen Shook, Archbishop Rummel.

138 – 1. Jacob Ramirez, Archbishop Rummel (fall 1:50); 2. Riley Baumgardner, North Vermilion; 3. Logan Ferguson, North Desoto (Fall 1:59); 4. Gavin Gauthreaux, Belle Chasse; 5. Jaxson Trosclair, Teurlings Catholic (Fall 2:56); 6. Todd Arceneaux, Carencro.

145 – 1. Ryder Hawley, Rayne (Fall 5:27); 2.Todd Ritter, Archbishop Shaw; 3. Jalan Arceneaux, Teurlings Catholic (Dec. 7-2); 4. Mark Donegan, Archbishop Rummel; 5. Zachary Hrabar, NO Military / Maritime Academy (Dec. 7-5); 6. Dennis Matute, Haughton.

152 – 1. Richard III Mack, North Desoto (dec. 7-6); 2. Ivan Hale, Teurlings Catholic; 3. Michael Seal, Archbishop Shaw (dec. 8-7); 4. John Gagnon, Belle Chasse; 5. Hezekiah Chatelain, Lakeshore (fall 3: 52); 6. Parker Thombs, NO Military / Maritime Academy.

160 – 1. Charles Travasos, Teurlings Catholic (MD 9-1); 2. Hunter Hanson, North Desoto; 3. William Billings, Rayne (Fall 4:33); 4. Armando Amaya, Archbishop Shaw; 5. Kameron Smith, Haughton (Fall 2:29); 6. Leo Savoie, Belle Chasse.

170 – 1. Vaughn Romero, Teurlings Catholic (Dec. 9-5); 2. Andrew Gonzales, North Desoto; 3. Ty Martinez, Belle Chasse (md 10-0); 4. Jakob McKee, Pearl River; 5. Emile Richard, Rayne (M. For.); 6. Angelo Dolce, Archbishop Shaw.

182 – 1. David Bernard, Teurlings Catholic (Dec. 10-4); 2. Kendrall Williams, Carencro; 3. Alton Bouligny, Caddo Magnet (dec. 4-3); 4. Jude Monaco, Archbishop Shaw; 5. Charlie Yocom, Haughton(md 14-6); 6. David George, Rayne.

195 – 1. Dylan Olivier, North Desoto (Dec. 4-3); 2. Donovan Kaufman, Archbishop Rummel; 3. Trey Winkler, Benton (fall 1:37); 4. Quinn Collins, Carencro; 5. Ron Roberts, Rayne (dec. 6-5); 6. Justin Nixon, Haughton.

220 – 1. Zavione Willis, Carencro (TB-1 2-1); 2. Miles Doucet, Rayne; 3. Preston Fisher, Benton (dec. 5-3); 4. Cameran Watkins, Teurlings Catholic; 5. Dylan Curry, Istrouma (fall 2:50); 6. Ky`dre Clark, North Desoto.

285 – 1. Zachary Bernard, Lakeshore (fall 4:17); 2. Kane Chisholm, Teurlings Catholic; 3. Jon`tavius Thomas, North Desoto (dec. 4-1); 4. Mason Erickson, Pearl River; 5. Trenton Jolivette, Carencro (fall 1:15); 6. Jason Bush Jr., Archbishop Shaw.

DIVISION III

106 – 1. Andre Johnson, Basile (fall 1:49); 2. Henry Oliver, South Beauregard; 3. Preston Curtis, John Curtis (Fall 2:23); 4. Benjamin Boyd, Brusly; 5. Camden Gautreaux, DeQuincy (Fall 1:31) ; 6. Jamir Wilson, Evangel Christian.

113 – 1. Dohnavan McMichael, St. Louis (dec. 8-3); 2. Kataurio Grigsby, Lakeside; 3. Luc Johnson, Basile (dec. 6-2); 4. Timothy Routon, Church Point; 4. ; 5. Cole Bartlett, Archbishop Hannan (Fall 1:52); 6. Destin Woods, Brusly.

120 – 1. Alex Menier, Basile (dec. 4-3); 2. Kaul Kayser, Brusly; 3. Collin Veron ,DeLaSalle (md 16-3); 4. Sean King, John Curtis; 5. George Kim, St. Michael The Archangel (Dec. 6-1); 6. Wiley Boudreaux, Erath.

126 – 1. Alexander Yokubaitis, St. Louis (TF-1.5 2:17 (15-0)), 2. David Diecidue, Archbishop Hannan; 3. Ja`cory Tyler, Bossier (Fall 1:00); 4. Dorian Wilkinson, St. Michael The Archangel; 5. Lance Laurentz, South Beauregard (MD 12-1); 6. Zachary Drake, John Curtis.

132 – 1. Blake Menier, Basile (Fall 5:30); 2. Keyshawn Jones, St. Louis; 3. Marc Martinez, Brusly (Dec. 14-9); 4. Cade Hontiveros, Archbishop Hannan; 5. Liam O`Connor, DeLaSalle (Fall 4:28); 6. Gerrett Davis, Dunham.

138 – 1. Calep Balcuns, Brusly (fall 0:54); 2. Zachary Lauland, DeLaSalle; 3. Ethan Langley, Basile (Fall 2:04); 4. Gavin Gautier, Archbishop Hannan; 5. Colton Kendrick, John Curtis (Fall 2:47); 6. Alexzander Zaunbrecher, Kaplan.

145 – 1. Grayson Pennison, Archbishop Hannan (dec. 16-16); 2. Michael Gilreath, Evangel Christian; 3. Caden Gaudet, John Curtis (Fall 2:28); 4. Andrew Lynch, Church Point; 5. Austin Persinger, Brusly(Fall 2:31); 6. Luke Roberson, DeLaSalle.

152 – 1. Andrew Trahan, Brusly (MD 15-2); 2. Hunter Langley, Basile; 3. Giovanni Cusimano, DeLaSalle (dec. 12-10); 4. John Patrick Broussard, St. Louis; 5. Preston Gautier, Archbishop Hannan (fall 2:07); 6. Hunter Dula, South Beauregard.

160 – 1. Joshua Westly, Brusly (UTB 7-5); 2. Nathan Sistrunk, Kaplan; 3. John Reina, St. Louis (Dec. 6-2); 4. Ethan Bazinet, Basile; 5. Jason Krail, DeLaSalle (fall 2:04); 6. Christian Johnson, Bossier.

170 – 1. Shad Sheffie, St. Michael The Archangel (Fall 3:19); 2. Mark Pennison, Archbishop Hannan; 3. Logan David, Basile) (dec. 5-3); 4. Matthew Anderson, Brusly; 5. Jamison Davis, Evangel Christian Academy (fall 1:48); 6. Patrick Collins, St. Louis.

182 – 1. Isaac Cortez, Basile (Fall 1:43); 2. Joseph Belcher, St. Louis; 3. Trace Morrow, Summerfield(fall 2:31); 4. Kaden Dean, Evangel Christian; 5. Cameran Mire, Kaplan (dec. 6-1); 6. Collin Hebert, St. Michael The Archangel.

195 – 1. Chase Spooner, South Beauregard (Fall 5:25); 2. Kemal Robertson, St. Louis; 3. Chris Reed, Evangel (fall :38); 4. Daniel DeLarosa, Haynes Academy; 5. Caleb St. Pierre, Thomas Jefferson (fall 2:08); 6. Bryson Walker, Brusly.

220 – 1. Gabe Duplechin, Basile (Dec. 6-0); 2. Brian Amis, Brusly; 3. Jax Miller, Evangel (Fall :38); 4. Byron Phillips III, DeLaSalle; 5. Brian Vincent, Archbishop Hannan (forfeit); 6. Demond Garner, St. Michael The Archangel.

285 – 1. Datremecious White, Evangel Christian Academy (fall 5:33); 2. Tony Gibson, Church Point; 3. John Drake, John Curtis (fall 2:28) 4. Trey Jeffries, South Beauregard; 5. Kennith Jackson III, DeLaSalle (fall 1:16); 6. Brennen Kass, Kaplan.