At CenturyLink Center-Bossier City

Division I

Team standings: 1, Brother Martin 331.5; 2. Holy Cross 306.5; 3. Jesuit 184.5; 4. Catholic-BR 180; 5. St. Paul’s 179.5; 6. St. Amant 144; 7. East Ascensin 134.5; 8. Comeaux 133.5; 9. Zachary 130.5; 10. Fontainebleau 101.5; 11. Byrd 96.5; 12. Hahnville 88.5; 13. Sulphur 77; 14. Covington 75.5; 15. Airline 72; 16. Acadiana 67; 17. John Ehret 56.5; 18. Chalmette 48; 19. Baton Rouge 44; 20. Bonnabel 43; 21. Dutchtown 33; 22. Mandeville 30; 23. Lafayette High 29; 24. Central 22; 25. Barbe 19; 26. Destrehan 18; 27. Higgins 17; 28. Grace King 2; 29. Walker 0.

 Top individuals

106-pound weight class: 1. Evan Frost, Holy Cross (dec. 7-3); 2. Sam Dreuil, Jesuit; 3. Sergio Maldonado, Bonnabel (pin 2:21); 4. Chase Scott, Brother Martin; 5. Seth Menard, Comeaux (dec. 5-4); 6. Jacob Houster, St. Paul’s.

113: 1. Jacob Frost, Holy Cross (dec. 5-0); 2. Ethan Castex, Brother Martin; 3. Connor Oviedo, St. Paul’s (dec. 7-3); 4. Hunter Goodson, Catholic-BR; 5. Reed Bergeron, Comeaux (dec. 2-1); 6. Jace Chenevert, St. Amant.

120: 1. Logan Bertot, Brother Martin (dec. 10-4); 2. Luke Romano, Catholic-BR; 3. Corey Brownell, St. Amant (dec. 5-4); 4. Brandon Stein, St. Paul’s; 5. Reid Folley, Acadiana (SV-1, 9-7); 6. Dylan Lauriano, Holy Cross.

126:  1. Luke Eccles, Jesuit (MD 10-2); 2. Peyton Bass, Airline; 3. Michael Lundin, Holy Cross (dec. 3-0); 4. Connor Hoffman, Brother Martin; 5. Demetri Tiddlie, Byrd (dec. 7-2); 6. Seth Signorelli, St. Amant.

132: 1. Daniel Croy, Brother Martin (MD 14-5); 2. Peyton Ward, St. Paul’s; 3. Caruso Signorelli, Holy Cross (dec. 4-0); 4. Jacob Yawn, Byrd; 5. Peter Kelly, Catholic-BR (dec. 12-9); 6. Cameron Richard, Covington.

138: 1. Alex Duncan, Brother Martin (dec. 6-4); 2. Dyllon Bernard, Comeaux; 3. Logan Lacoste, Holy Cross (dec. 3-1); 4. Gage Sonnier, John Ehret; 5. Cody Comeaux, St. Amant (dec. 9-4); 6. Brad Mahoney, East Ascension.

145: 1. Patrick Evans, Brother Martin (dec. 7-1); 2. Ben Davidson, St. Paul’s; 3. Tucker Almond, Airline (dec. 7-4); 4. Colby Queyrouze, Jesuit; 5. Hunter Gustin, Sulphur (MD 9-0); 6. Jake Romig, Holy Cross.

152: 1. Trent Mahoney, East Ascension (pin 4:39); 2. Seth Alfonso, Brother Martin; 3. Brady Butler, Holy Cross (forfeit); 4. Dylan Ames, Comeaux; 5. A.J. Sabine, Catholic-BR (dec. 6-0); 6. Joseph Elbert, Zachary.

160: 1. Mason Massicot, Brother Martin (pin 1:32); 2. Allen Mire, Hahnville; 3. Mason Macaluso, Holy Cross (dec. 7-4); 4. Cordre Tolliver, Byrd; 5. Ian Wyble, Catholic-BR (dec. 2-0); 6. Reginald Barnes, East Ascension.

170: 1. Cameron Frost, Holy Cross (dec. 8-4); 2. Hunter Hawkins, St. Amant; 3. Christopher Allen, Covington (MD 11-2); 4. Jarin Meyer, Baton Rouge; 5. Darren Ferrier, Jesuit (dec. 3-2); 6. Evan Ulfers, St. Paul’s.

182: 1. Caden Mumme, Holy Cross (dec. 6-3); 2. Caleb Mickelson, Zachary; 3. Michael Clapp, Brother Martin (pin 0:36); 4. Tanner Melendrez, Fontainebleau; 5. Lucky Brooks, Acadiana (dec. 3-2); 6. Macullen Mire, Catholic-BR.

195: 1. Cole Ulfers, St. Paul’s (dec. 9-4); 2. Devon Clark, East Ascension; 3. Kyle Boell, Fontainebleau (DQ); 4. DaiJon Bibbs, Chalmette; 5. Alex Newman, St. Amant (SV-1, 10-8); 6. Jaylon Etienne, Comeaux.

220: 1. Wes Brady, Zachary (pin 5:01); 2. Kyle West, Brother Martin; 3. Ryan Doody, Holy Cross (pin 3:49); 4. Christian Mannino, Catholic-BR; 5. Jace DuFresne, Sulphur (forfeit); 6. Logan Ahlborn, Fontainebleau.

285: 1. Perry Ganci, Jesuit (pin 5:32); 2. Mack Brown, Brother Martin; 3. Connor Finucane, Catholic-BR (pin 3:29); 4. Patrick Jenkins, John Ehret; 5. Jackson Carter, Lafayette High (pin 2:21); 6. Eric Bumgarden, Higgins.

Outstanding Wrestler: Cole Ulfers, St. Paul's

Division II

Team standings: 1, Parkway 288; 2. Teurlings Catholic 242; 3. North DeSoto 201; 4. Live Oak 184; 5. Rummel 157.5; 6. Carencro 156.5; 7. Rayne 150; 8. Sam Houston 136; 9. Shaw 135; 10. Belle Chasse 133; 11. St. Michael 83; 12. Haughton 65; 13. Benton 64; 14. Lakeshore 63; 15. Caddo Magnet 32; 16. Pearl River 21; 17. Northside 18; 18. East Jefferson 15; 19. Ben Franklin 12; 20. Bossier 7; 21. NO Military 7; 21. St. Thomas More 7; 23 Huntington 4; 23. Riverside 4; 25. Minden 3.

Top individuals

106: 1. Glenn Price, Shaw (dec. 8-6); 2. Joshua Keeler, Parkway; 3. Nicholas McClendon, Belle Chasse (pin 0:41); 4. Kiaunta Zachary, Sam Houston; 5. Andrew Lusby, Live Oak (pin 3:55); 6. Micah Gibson, Benton.

113: 1. Joshua Sarpy, North DeSoto (MD 9-0); 2. Raheem Bonnet, Shaw; 3. Cameron Selmon, St. Michael (pin 2:14); 4. Matthew Bowen, Sam Houston; 5. Jordan Clark, Parkway (pin 4:39); 6. Octavyien Tate, Carencro.

120: 1. Trey Fontenot, Parkway (MD 13-4); 2. Clayton Hill, Live Oak; 3. Francisco Castro, Belle Chasse (pin 11-6); 4. Isaac Suarez, Rummel; 5. Logan Smith, Teurlings (MD 10-1); 6. Reese Carrier, Rayne.

126: 1. Darryl Nicholas, Parkway (SV-1, 5-3); 2. Colten Sonnier, Teurlings; 3. Ashton Surrency, Shaw (pin 5-3); 4. Tyrick Clay, Carencro; 5. Lance Ferguson, North DeSoto (pin 3:34); 6. Sasha Robertson, Ben Franklin.

132: 1. Christian Satchell, Sam Houston (dec. 7-6); 2. Chris Montalbano, Rummel; 3. Ryder Hawley, Rayne (inj. 2:58); 4. Jacob Pepiton, Teurlings; 5. Justin Gaubert, Shaw (TF, 17-0); 6. Brandon Turner, Parkway.

138: 1. Anthony Dodson, Live Oak (pin 3:14); 2. Jacob Ramirez, Rummel; 3. Jacob Chittom, Parkway (dec. 7-3); 4. Logan Ferguson, North DeSoto; 5. Nate Williams, Haughton (dec. 5-3); 6. Brody Gray, Northside.

145: 1. Morgan Manuel, Rayne (dec. 8-6); 2. Charles Travasos, Teurlings; 3. Jordan Griffin, Live Oak (pin 3:49); 4. Michael Seal, Shaw; 5. Hayden Wood, Parkway (pin 4:00); 6. Gavin Gauthreaux, Belle Chasse.

152: 1. Lance Robinson, St. Michael (MD 13-5); 2. Carlos Femmer, Teurlings; 3. Richard Mack, North DeSoto (dec. 7-2); 4. Jonathan Ramirez, Rummel; 5. Steven Driggers, Parkway (dec. 10-4); 6. Jack Manchego, Live Oak.

160: 1. Taylor Clay, Carencro (); 2. Kaleb Garcia, Parkway; 3. Nawab Singh, Live Oak (pin 4:55); 4. William Billings, Rayne; 5. Shad Sheffie, St. Michael (pin 4:24); 6. Alex Lozano, East Jefferson.

170: 1. Kendrell Williams, Carencro (pin 3:33); 2. Carson Sanders, Parkway; 3. Vaugn Romero, Teurlings (MD 14-0); 4. Andrew Gonzales, North DeSoto; 5. Ty Martinez, Belle Chasse (dec. 6-0); 6. Ron Roberts, Rayne.

182: 1. Mataius Lavine, Sam Houston (dec. 19-12); 2. Miles Doucet, Rayne; 3. Austin Cook, Live Oak (pin 1:00); 4. Terrence Murray, Parkway; 5. Alton Bouligny, Caddo Magnet (pin 0:51); 6. Isaiah Chatelain, Lakeshore.

195: 1. David Bernard, Teurlings (dec. 10-4); 2. Sherod Manuel, Belle Chasse; 3. Dylan Olivier, North DeSoto (dec. 7-6); 4. Donovan Kaufman, Rummel; 5. Logan Kennedy, Carencro (dec. 7-0); 6. Justin Nixon, Haughton.

220: 1. Connor Cloinger, Parkway (pin 3:01); 2. David Norris, North DeSoto; 3. Zavione Willis, Carencro (pin 3:31); 4. Cameron Weber, Teurlings; 5. Trey Winkler, Benton (pin 2:00); 6. Kanyn Barton, Sam Houston.

285: 1. Miles Santiago, Teurlings (pin 2:23); 2. Dezrel Eloph, Parkway; 3. Zachary Bernard, Lakeshore (pin 4:15); 4. Jordon Williams, Rummel; 5. Preston Fisher, Benton (dec. 3-2); 6. Trenton Jolivette, Carencro.

Outstanding Wrestler: Morgan Manuel, Rayne

Division III

Team standings: 1, Basile 282; 2. St. Louis 224.5; 3. Brusly 193.5; 4. Hannan 151; 5. Church Point 120; 6. Evangel 92; 7. DeLaSalle 84; 8. Kaplan 74.5; 9. Lakeside 73; 10. North Vermilion 69; 11. South Beauregard 65; 12. Dunham 66.5; 12. John Curtis 55.5; 14. Ouachita Christian 41; 15. Iowa 30; 16. Haynes Academy 23; 17. Calvary Baptist 19; 18. Parkview Baptist 18; 18. Summerfield 18; 20. Notre Dame 17; 21. Thomas Jefferson 15; 22. South Plaquemines 11; 23. Bolton 6; 24. Episcopal 4; 25. Crescent City 3, 26. DeQuincy 0.

Top individuals

106: 1. Timothy Routon, Church Point (dec. 9-5); 2. Kaden Gillikin, Brusly; 3. Luc Johnson, Basile (pin 1:32); 4. Cole Bartlett, Hannan; 5. Jason Schexnaildre, DeLaSalle (dec. 4-2); 6. Daniel Thomas, St. Louis.

113: 1. Alex Menier, Basile (pin 5:02); 2. Taurio Grisby, Lakeside; 3. Dohnavan McMichael, St. Louis (pin 0:39); 4. Bryce Oufnac, DeLaSalle; 5. Destin Woods, Brusly (pin 1:52); 6. Blair Olivier, Bolton.

120: 1. Alex Yokubaitis, St. Louis (TF 15-0); 2. Zachary Lauland, DeLaSalle; 3. Ethan Langley, Basile (dec. 8-4); 4. Kaul Kayser, Brusly; 5. Cade Hontiveros, Hannan (pin 3:28); 6. Lance Laurentz, South Beauregard.

126: 1. Blake Menier, Basile (dec. 3-1); 2. Jamar Brown, DeLaSalle; 3. James Geiger, Hannan (dec. 4-1); 4. Colton Kendrick, John Curtis; 5. Marc Martinez, Brusly (pin 1:41); 6. Mitchell Colgin, Calvary Baptist.

132: 1. Andrew Trahan, Brusly (pin 2:42); 2. Hunter Langley Basile; 3. Evan Light, Dunham (dec. 4-3); 4. Tanner Foreman, St. Louis; 5. Landon Toups, Parkview (dec. 3-2); 6. Gavin Gautier, Hannan.

138: 1. Calep Balcuns, Brusly (pin 3:29); 2. Noah Berryhil, St. Louis; 3. Riley Baumgardner, North Vermilion (dec. 12-5); 4. Andrew Lynch, Church Point; 5. Brendon Wilcox, John Curtis (pin 2:17); 6. Dillon Creech, Calvary Baptist.

145: 1. Gavin Christ, Basile (pin 3:48); 2. Mikey Gordy, Ouachita Christian; 3. Matthew Anderson, Brusly (pin 4:54); 4. John Patrick Broussard, St. Louis; 5. Braxton Hebert, North Vermilion (dec. 7-2); 6. Evan Brouillette, Hannan.

152: 1. Deionisio Talbot, Hannan (MD 16-7); 2. Nathan Sistrunk, Kaplan; 3. John Reina, St. Louis (SV-1, 5-3); 4. Ethan Bazinet, Basile; 5. Brad Boulet, Notre Dame (pin 1:51); 6. Jamison Davis, Evangel.

160: 1. Bruce Arceneaux, Church Point (pin 2:24); 2. David Duplechain, Hannan; 3. Dawson Ashford, Basile (dec. 3-2); 4. Eli Extine, Ouachita Christian; 5. Dainta Heard, Brusly (pin 3:54); 6. Patrick Collins, St. Louis.

170: 1. Logan David, Basile (SV-1, 5-3); 2. Haven Dominguez, Church Point; 3. Joseph Belcher, St. Louis (dec. 5-2); 4. Taylor Futch, Lakeside; 5. Ty Fontenot, South Beauregard (injury); 6. Jacques Juneau, De La Salle.

182: 1. Isaac Cortez, Basile (dec. 5-1); 2. Will Gage, St. Louis; 3. Kaden Dean, Evangel (pin 1:48); 4. Trace Morrow, Summerfield; 5. Mark Pennison, Hannan (pin 2:12); 6. Thomas Gaffney, Haynes.

195: 1.  Robert Grant Rabel, Dunham (pin 3:14); 2. Chase Sponer, South Beauregard; 3. Wesley Maze, St. Louis (pin 2:19); 4. Chris Reed, Evangel; 5. Collin Schexnayder, Kaplan (pin 3:39); 6. Kade Lang, Brusly.

220: 1. Dwight Johnson, Iowa (pin 1:30); 2. Kyle Guidry, St. Louis; 3. Brian Amis, Brusly (de. 4-1); 4. Gabe Duplechin, Basile; 5. Michael Lotief, Kaplan (pin 2:25); 6. Conner Fritsche, North Vermilion.

285: 1. Darren Harvey, Lakeside (UTB 3-2); 2. Datremecious White, Evangel; 3. Tony Gibson, Church Point (pin 2:52); 4. Anthony Guillory, Basile; 5. Brennan Kass, Kaplan (forfeit); 6. John Drake, John Curtis.

Outstanding Wrestler: Gavin Christ, Basile