BAND NAME OF THE WEEK: Subliminal Landmines

BATON ROUGE

FRIDAY

PARISH COUNTY LINE: "Live After Five," 5 p.m.

3 BLIND MICE: Sullivan's, 5:30 p.m.

MICAH LIPSMEYER: City Slice, 6 p.m.

ORIGINAL MUSIC GATHERING: La Divina Italian Cafe, 6 p.m.

TOBY & SHELLI: Pointe-Marie, 6 p.m.

PRESS 1 FOR ENGLISH: Superior Grill Mid City, 6:30 p.m.

TAYLOR RAE: Sarita's Grill & Cantina, Denham Springs, 6:30 p.m.

THIS SIDE FACES THE SKY, EVENT HORIZON, VOICE OF THE ENEMY AND SOMETIMES I SWEAR: Varsity Theatre, 7 p.m.

BLUE CRAB REDEMPTION: Creole Cabana, 7 p.m.

CARBON COPY: Stinky's Fish Camp, 7 p.m.

THE EDDIE SMITH BAND: George's on George O'Neal, 7 p.m.

BRAD WALKER: Chorum Hall, 7:30 p.m.

LOUISIANA BAND: Sullivan's, 8 p.m.

DUMPSTAPHUNK AND JONATHON LONG: The Basin Music Hall, 8 p.m.

'80S NIGHT FEAT. BOI DREAMZ: Mid City Ballroom, 9 p.m.

SWEET SOUTHERN HEAT: The Grind, 9 p.m.

HIP DEEP: Boudreaux & Thibodeaux's, 10 p.m.

WEREWOLF: The Edge Bar at L'Auberge, 10 p.m.

SATURDAY

SHIP OF FOOLS: La Divina Italian Cafe, 6 p.m.

BRITTON MAJOR: Sullivan's, 6 p.m.

UNITED WE JAM: Superior Grill Mid City, 6:30 p.m.

JONAH TAYLOR, DEB CARPENTER, JUNE BARKER AND MORE: Old South Jamboree, Walker, 7 p.m.

TIDUS, JESSICA DAYE, MAYRUNNER AND SCISSORDICKS: Mid City Ballroom, 8 p.m.

TUFFY, NATURAL BUSHES AND STACKED PLATES: The Woodshop, 8 p.m.

THE ARRIVALS: Backstreet Lounge, 8 p.m.

IVORY WHITE: Drew & Willie's Sports Bar, Denham Springs, 9 p.m.

DOWNFALL: Laguna Beach Daiquiris, 9:30 p.m.

PHAT HAT: The Edge Bar at L'Auberge, 10 p.m.

SUNDAY

BATON MAGIQUE: Tin Roof Brewery, 11 a.m.

DEWARE WALKER: Hollywood Casino, 11 a.m.

PARTLY CLOUDY: Hollywood Casino, 11 a.m.

KIRK HOLDER: Beausoleil Restaurant, 11:30 a.m.

SONGWRITER SUNDAY: Jolie Pearl Oyster Bar, 1 p.m.

AFTER 8: "Sunday in the Park," Shaw Center for the Arts Plaza, 2 p.m.

RHETT ANTHONY GLINDMEYER: Walk On's, Brusly, 3 p.m.

OPEN MIC BLUES JAM: Fat Cat Saloon, Prairieville, 7 p.m.

BJ THE CHICAGO KID, RAYANA JAY AND KAMAUU: Varsity Theatre, 8 p.m.

MONDAY

THE AQUADOLLS AND YOUR MOM: Mid City Ballroom, 7 p.m.

HIPPIE SABOTAGE AND SEBASTIAN PAUL: The Varsity Theatre, 8 p.m.

JOE MONK'S OPEN MIC SHOWCASE: Dj's Club Elite, 8:30 p.m.

TUESDAY

THE EDDIE SMITH BAND: On the Half Shell, Prairieville, 6:30 p.m.

MWENSO & THE SHAKES: The Manship Theatre, 7:30 p.m.

WEDNESDAY

DIXIE ROSE'S ACOUSTIC CIRCLE: Teddy's Juke Joint, Zachary, 7 p.m.

KIRK HOLDER: Bin 77, 7 p.m.

SURF CURSE AND DIRT BUYER: Mid City Ballroom, 8 p.m.

BLUES JAM HOSTED BY CLEVELAND JEFFERSON: Big Dog Saloon, Denham Springs, 8 p.m.

CHRIS LEBLANC: The Edge Bar at L'Auberge, 8 p.m.

THURSDAY

"MUSICA EN LA CANTINA": Superior Grill Highland, 6 p.m.

CHASE TYLER: "Rock N Rowe," Perkins Rowe, 6 p.m.

ENDLESS SHRIMP DUO: El Paso Mexican Grill, 6 p.m.

JIM SAADI: LaContea Italiano Ristorante, 6 p.m.

DENTON HATCHER & MOLLY TAYLOR: La Divina Italian Cafe, 6 p.m.

COZY LEN TRIO: Sullivan's, 6 p.m.

ALLISON COLLINS BAND: Superior Grill Mid City, 6:30 p.m.

SYDNEY & CAITLYN: On the Half Shell, Prairieville, 6:30 p.m.

BOB SEGER: Raising Cane's River Center, 7:30 p.m.

SHANNON AND THE CLAMS, BENNI AND TCHOUP: Mid City Ballroom, 8 p.m.

LAFAYETTE AND OUTLYING

All shows in Lafayette unless otherwise noted.

FRIDAY

DOCTOR NATIVO AND RIO LUMINOSO: Parc International, 5 p.m.

BEN MCGEHEE: Blue Dog Cafe, 6 p.m.

JONES & HOLLERS: Bocat's at Cypress Bayou Casino, Charenton, 8 p.m.

RHYTHM DEVILS: Artmosphere, 9 p.m.

KEESHEA PRATT BAND: The Grouse Room, 9:30 p.m.

DUSTIN SONNIER & THE WANTED: Route 92, Youngsville, 10 p.m.

SATURDAY

DERRICK SAVOIE: Blue Dog Cafe, 6 p.m.

JONES & HOLLERS: Bocat's at Cypress Bayou Casino, Charenton, 8 p.m.

SADDLE OF SOUTHERN DARKNESS, REALLY REALLY, THE LYIN' SHAMES: The Freetown Boom Boom Room, 8 p.m.

THE ISLEY BROTHERS: Mári Showroom at Paragon Casino, Marskville, 8 p.m.

ANNE ELISE HASTINGS: The Wurst Biergarten, 8 p.m.

BERNIE ALAN BAND: Atchafalaya Club, Henderson, 8:30 p.m.

ANNA LARSON WITH 99 PLAYBOYS: Blue Moon Saloon, 9 p.m.

5TH AVENUE: The Grouse Room, 9 p.m.

PETERBILT REVIVAL: Route 92, Youngsville, 10 p.m.

KROSSFYRE: Rox's at Cypress Bayou Casino, Charenton, 10 p.m.

THE VIATONES AND DJ ANDRE BROUSSARD: Artmosphere, 10 p.m.

SUNDAY

KALEB OLIVIER: Blue Dog Cafe, 11 a.m.

BLAKE MILLER & THE OLD-FASHIONED ACES: Vermilionville, 1 p.m.

LOUISIANA SHEIKS: Artmosphere, 7 p.m.

WEDNESDAY

CAJUN JAM: Blue Moon Saloon, 9 p.m.

THURSDAY

TERRY & THE ZYDECO BAD BOYS WITH DEXTER ARDOIN: Feed N Seed, 8 p.m.

TEMPTRESS AND SUBLIMINAL LANDMINES: The Freetown Boom Boom Room, 8 p.m.

RAY ABSHIRE: Blue Moon Saloon, 9 p.m.

FOREST HUVAL: Artmosphere, 10 p.m.

NEW ORLEANS

FRIDAY

MICHAEL PEARCE: Chickie Wah Wah, 6 p.m.

JAKE LANDRY AND THE RIGHT LANE BANDITS: House of Blues, 7 p.m.

MIRANDA LAMBERT: Smoothie King Center, 7 p.m.

PHILLIP MANUEL QUINTET: Snug Harbor, 8 p.m. and 10 p.m.

TIMMY T: Southport Music Hall, 8 p.m.

SHARON MARTIN: Chickie Wah Wah, 8 p.m.

MIKE ZITO: Rock 'n' Bowl, 9:30 p.m.

HELEN GILLET: The Circle Bar, 9:30 p.m.

SIERRA GREEN & THE SOUL MACHINE: The Howlin' Wolf, 10 p.m.

KERMIT RUFFINS & THE BBQ SWINGERS: Blue Nile, 11 p.m.

SATURDAY

MICHAEL LIUZZA: House of Blues, 4 p.m.

BIGLEMOI: House of Blues, 7 p.m.

DESPISED ICON: Southport Music Hall, 7 p.m.

QUIANA LYNELL: Snug Harbor, 8 p.m. and 10 p.m.

THE TOASTERS & SPECIAL GUEST SCOTCH BONNETS: Chickie Wah Wah, 8 p.m.

SUPERCHARGER: Rock 'n' Bowl, 9:30 p.m.

BRASS-A-HOLICS: Blue Nile, 11 p.m.

SUNDAY

SPAYMART KITTEN FOSTER: Southport Music Hall, 4 p.m.

REVOCATION, VOIVOD, PSYCROPTIC, SKELETAL REMAINS AND CONJURER: House of Blues, 6 p.m.

SEAN RILEY: House of Blues, 6:30 p.m.

LILLI LEWIS TRIO: Snug Harbor, 8 p.m. and 10 p.m.

MESCHIYA LAKE TRIO: Chickie Wah Wah, 8 p.m.

THADEUS GONZALEZ: The Circle Bar, 9:30 p.m.

HOT 8 BRASS BAND: The Howlin' Wolf, 10 p.m.

MONDAY

ALEX PLANOVICH & TOM MARIN: Chickie Wah Wah, 6 p.m.

JAMIE LYNN VESSELS: House of Blues, 6:30 p.m.

HAMMERFALL: Southport Music Hall, 7 p.m.

CHARMAINE NEVILLE BAND: Snug Harbor, 8 p.m. and 10 p.m.

MAHMOUD CHOUKI: Chickie Wah Wah, 8 p.m.

THE DIRTY RAIN REVELERS: Hi-Ho Lounge, 10 p.m.

TUESDAY

BRAUN/WOOD DUO: House of Blues, 6 p.m.

MICAHEL PEARCE & THOMAS WALKER: Chickie Wah Wah, 6 p.m.

MICHAEL LIUZZA: House of Blues, 6:30 p.m.

STANTON MOORE TRIO: Snug Harbor, 8 p.m. and 10 p.m.

JOHNNY BURGIN WITH JOHNNY SANSONE: Chickie Wah Wah, 8 p.m.

WEDNESDAY

JEREMY JOYCE: House of Blues, 6 p.m.

MARK CARROLL & FRIENDS: Chickie Wah Wah, 6 p.m.

CARY HUDSON: House of Blues, 6:30 p.m.

BEYOND CREATION: Southport Music Hall, 6:30 p.m.

UPTOWN JAZZ ORCHESTRA: Snug Harbor, 8 p.m. and 10 p.m.

CREOLE STRING BEANS: Rock 'n' Bowl, 8 p.m.

THURSDAY

PHIL DEGRUY: Chickie Wah Wah, 6 p.m.

JAKE LANDRY: House of Blues, 6:30 p.m.

STEVE LACY OF THE INTERNET: House of Blues, 7 p.m.

GENO DELAFOSE: Rock 'n' Bowl, 8 p.m.

AMINA SCOTT QUARTET FEATURING LEON ANDERSON: Snug Harbor, 8 p.m. and 10 p.m.

JOHN CRAIGLE WITH PATRICK COOPER: Chickie Wah Wah, 8 p.m.


Compiled by Marchaund Jones. To submit to Shows to Watch, email showstowatch@theadvocate.com, go to theadvocate.com/calendar or mail submissions to Shows to Watch, RED, 10705 Rieger Road, Baton Rouge, LA 70809. The deadline is 5 p.m. Monday. RED does not accept voice messages for Shows to Watch.