BAND NAME OF THE WEEK: SpicyBois

BATON ROUGE 

FRIDAY

ORIGINAL MUSIC GATHERING: La Divina Italian Cafe, 6 p.m.

BACKLIT STEREO: Superior Grill Government, 6:30 p.m.

BILL ROMANO: Papi's Fajita Factory, Denham Springs, 6:30 p.m.

DAVID ST. ROMAIN ACOUSTIC: Creole Cabana, 7 p.m.

POCKET CHANGE: George's on George O'Neal, 7 p.m.

SIMON SAYS: Sullivan's, 7 p.m.

TAYLOR RAE: Jones Creek Cafe, 7 p.m.

ARTEMIS: On the Half Shell, Prairieville, 7 p.m.

BEAUSOLEIL AVEC MICHAEL DOUCET: Varsity Theatre, 7:30 p.m.

BOOZE, BFG AND SHADOW PEOPLE: Mid City Ballroom, 8 p.m.

ANDREW GAULTIER: Jolie Pearl Oyster Bar, 8 p.m.

TRENT RICHEY: The Register Bar, 8 p.m.

CHRIS LEBLANC: Phil Brady's, 9 p.m.

JAKE LANE DUO: 18 Steak at L'Auberge, 9 p.m.

JONATHAN TAYLOR & THE NORTHERN LIGHTS AND JASON MARTIN: Happy's Irish Pub, 9 p.m.

JUMP SCHOOL: Red Stick Social, 9 p.m.

PETTY BETTY: Laguna Beach Daiquiris, 9 p.m.

RACHAEL HALLACK & ERIC CANTRELLE: Churchill's, 9 p.m.

RYAN FORET & FORET TRADITION: Club Coozan, 9 p.m.

SHAUN WARD XPERIENCE AND DJ INCREDIBLE: The Grind, 9 p.m.

THE SEMI-TONES ACOUSTIC: Fat Cat Saloon, Prairieville, 9 p.m.

RON ETHERIDGE: The Vineyard, 9:30 p.m.

THE ANTEEKS: The Edge Bar at L'Auberge, 10 p.m.

SATURDAY

BANDITO FEST 2019: Galvez Plaza Downtown, 11 a.m.

DESTINY MANZELLA: Caliente Mexican Craving in Central, 6 p.m.

STUART HADDAD: Sullivan's, 6 p.m.

JOSHUA BRUMLEY: La Divina Italian Cafe, 6 p.m.

CAM PYLE BAND: Superior Grill Government, 6:30 p.m.

ALLISON COLLINS TRIO: On the Half Shell, Prairieville, 6:30 p.m.

EDDIE SMITH BAND: Lagniappe Restaurant, 7 p.m.

CHRISTWORM, DEADCENTERED, CAPRA AND DOWNCAST: Mid City Ballroom, 8 p.m.

NANOESCA, MCDV, JAZZ BANDITO AND BLEZZUS: Culture Bar, 8 p.m.

REBIRTH BRASS BAND AND THESMOOTHCAT & 9TH LIFE: Varsity Theatre, 8 p.m.

PRESS 1 FOR ENGLISH: Sullivan's, 8 p.m.

EMILY & JUSTIN: Jolie Pearl Oyster Bar, 8 p.m.

SMOKEHOUSE PORTER & MISS MAMIE WITH THE GUT BUCKET BLUES BAND: Bottle & Tap, 8 p.m.

THE RAMBLIN' LETTERS: Red Stick Social, 8 p.m.

MICKEY GILLEY & JOHNNY LEE: L'Auberge Casino, 8 p.m.

RHETT ANTHONY GLINDMEYER: Icehouse, 8 p.m.

BRYAN ROMANO: Big Dog Saloon, Denham Springs, 9 p.m.

WILL COOPER & SOUTHERN GROOVE: Club Coozan, 9 p.m.

CHARADE UNPLUGGED: The Vineyard, 9:30 p.m.

ESSENTIAL GROOVE: Churchill's, 9:30 p.m.

OLD SALT UNION: Red Stick Social, 10 p.m.

THE CHRIS LEBLANC BAND: The Edge Bar at L'Auberge, 10 p.m.

SUNDAY

DEWARE WALKER: Hollywood Casino, 11 a.m.

KIRK HOLDER: Beausoleil Restaurant, 11:30 a.m.

SONGWRITER SUNDAY: Jolie Pearl Oyster Bar, 1 p.m.

BIG RIVER EXPRESS: Club Coozan, 3 p.m.

FADE THE FLOW THREE YEAR ANNIVERSARY: Uppercuts Barbershop, 7 p.m.

OPEN MIC BLUES JAM: Fat Cat Saloon, Prairieville, 7 p.m.

SPICYBOIS TAKEOVER: City Bar, 7:30 p.m.

MONDAY

ALLISON COLLINS: Superior Grill Highland, 6 p.m.

TUESDAY

JAKE LANE BAND: Big Dog Saloon, Denham Springs, 6 p.m.

CAM PYLE: Superior Grill Highland, 6 p.m.

EDDIE SMITH BAND: On the Half Shell, Prairieville, 6:30 p.m.

WEDNESDAY

THE MICHAEL FOSTER PROJECT: Red Stick Social, 5:30 p.m.

RHETT ANTHONY GLINDMEYER: Superior Grill Highland, 6 p.m.

CINDI DI MARCO: Caliente Mexican Craving in Central, 6 p.m.

MICAH & THE GUNSLINGERS: The Rum House, 6 p.m.

TOBY TOMPLAY: On the Half Shell, Prairieville, 6:30 p.m.

DIXIE ROSE'S ACOUSTIC CIRCLE: Teddy's Juke Joint, Zachary, 7 p.m.

KIRK HOLDER: Bin 77, 7 p.m.

BLUES JAM HOSTED BY CLEVELAND JEFFERSON: Big Dog Saloon, 8 p.m.

CAM PYLE: The Edge Bar at L'Auberge, 8 p.m.

THURSDAY

JIM SAADI: LaContea Italiano Ristorante, 6 p.m.

DENTON HATCHER WITH MOLLY TAYLOR: La Divina Italian Cafe, 6 p.m.

TAYLOR NAUTA BAND: Superior Grill Government, 6:30 p.m.

DANE MONIC: On the Half Shell, 6:30 p.m.

CHRIS LEBLANC: Bottle & Tap, 7 p.m.

COZY LENS: Sullivan's, 7 p.m.

RICHARD BARKSDALE: Big Dog Saloon, Denham Springs, 7 p.m.

JAKE LANE DUO: Red Stick Social, 8 p.m.

BLUES JAM WITH SMOKEHOUSE PORTER & MISS MAMIE: Phil Brady's, 9 p.m.

RUSTY YATES: Churchill's, 9 pm.

IAN WEBSTER: The Vineyard, 9:30 p.m.

LAFAYETTE AND OUTLYING

All shows in Lafayette unless otherwise noted.

FRIDAY

BEN MCGEHEE: Blue Dog Cafe, 6 p.m.

QUINTEN ADCOCK: Bocat's at Cypress Bayou Casino, Charenton, 8 p.m.

SOUTH AUSTIN MOONLIGHTERS, LANE MACK AND RADIO ZYDECO: Artmosphere, 8 p.m.

KIP SONNIER: Route 92, Youngsville, 9 p.m.

TREMOLOCO: Blue Moon Saloon, 9 p.m.

JAMIE BERGERON & THE KICKIN CAJUNS: The Grouse Room, 9:30 p.m.

SATURDAY

THE GOOD DUDES: Blue Dog Cafe, 6 p.m.

QUINTEN ADCOCK: Bocat's at Cypress Bayou Casino, Charenton, 8 p.m.

AMAZING NUNS AND THE ADVILLIERS: The Freetown Boom Boom Room, 8 p.m.

KEVIN NAQUIN: Atchafalaya Club, Henderson, 8:30 p.m.

GENO DELAFOSE & THE FRENCH ROCKIN BOOGIE: Route 92, Youngsville, 9 p.m.

GTO PARTY BAND: The Grouse Room, 9:30 p.m.

RAYO BROTHERS AND 99 PLAYBOYS: Artmosphere, 10 p.m.

SUNDAY

RIO LUMINOSO: Blue Dog Cafe, 11 a.m.

COREY LEDET & HIS ZYDECO BAND: Vermilionville, 1 p.m.

FORET TRADITION: Atchafalaya Club, 5:30 p.m.

FOREST HUVAL: Artmosphere, 7 p.m.

WEDNESDAY

CAJUN JAM: Blue Moon Saloon, 9 p.m.

THURSDAY

TERRY & THE ZYDECO BAD BOYS: Artmosphere, 7 p.m.

GLASSING, CAPRA, RADIANT KNIFE AND DEADCENTERED: The Freetown Boom Boom Room, 8 p.m.

NEW ORLEANS

FRIDAY

DICK DELUXE: House of Blues, noon

MICHAEL PEARCE: Chickie Wah Wah, 6 p.m.

ALFRED BANKS: The Howlin' Wolf, 7 p.m.

JAKE LANDRY AND THE RIGHT LANE BANDITS: House of Blues, 7 p.m.

THE MOLLY RINGWALDS: Southport Hall Live Music & Party Hall, 8 p.m.

ELLIS MARSALIS QUINTET: Snug Harbor, 8 p.m. and 10 p.m.

PAUL SANCHEZ & ALEX MCMURRAY: Chickie Wah Wah, 8 p.m.

CAM BLAKE PRESENTS THE 27 CLUB: The Willow, 9 p.m.

THE BOOGIE MEN: Rock 'N' Bowl, 9:30 p.m.

BODY THIEF PLUS ARTICA AND CATBAMBOO: The Howlin' Wolf, 10 p.m.

KERMIT RUFFINS & THE BBQ SWINGERS: Blue Nile, 11 p.m.

SATURDAY

GEOVANE SANTOS: House of Blues, noon

BABY BOY BARTELS AND THE BOYS: House of Blues, 4 p.m.

JACK SLEDGE: House of Blues, 7 p.m.

OLD RILEY AND THE WATERS: House of Blues, 7:30 p.m.

JORGE LUIS PACHECO QUARTET: Snug Harbor, 8 p.m. and 10 p.m.

WOODENHEAD: Chickie Wah Wah, 8 p.m.

12 STONES AND AKADIA: Rock 'n' Bowl, 9:30 p.m.

WORDPLAY AND YANRAN: The Howlin' Wolf, 10 p.m.

WATER SEED: Blue Nile, 11 p.m.

SUNDAY

JASON BISHOP: House of Blues, 6:30 p.m.

TERRY & ZYDECO BAD BOYS: Rock 'n' Bowl, 7 p.m.

PAUL THIBODEAUX ORGAN TRIO: Snug Harbor, 8 p.m. and 10 p.m.

HOT 8 BRASS BAND: The Howlin' Wolf, 10 p.m.

MONDAY

SEAN RILEY: House of Blues, 6:30 p.m.

THE BUSH LEAGUE: The Howlin' Wolf, 8 p.m.

CHARMAINE NEVILLE BAND: Snug Harbor, 8 p.m. and 10 p.m.

TUESDAY

MICHAEL LIUZZA: House of Blues, 6:30 p.m.

ELECTRIC YAT STRING QUARTET: Chickie Wah Wah, 8 p.m.

OSCAR ROSSIGNOLI QUARTET: Snug Harbor, 8 p.m. and 10 p.m.

WEDNESDAY

MICHAEL LIUZZA: House of Blues, 6 p.m.

MARK CARROLL & FRIENDS: Chickie Wah Wah, 6 p.m.

OCEAN ALLEY: House of Blues, 7 p.m.

UPTOWN JAZZ ORCHESTRA: Snug Harbor, 8 p.m. and 10 p.m.

G & THE N.O. SWINGIN' GYPSIES: Rock 'n' Bowl, 8 p.m.

GRAYSON CAPPS & CORKY HUGHES: Chickie Wah Wah, 8 p.m.

THURSDAY

JEREMY JOYCE: House of Blues, 6 p.m.

PHIL DEGRUY: Chickie Wah Wah, 6 p.m.

JAKE LANDRY: House of Blues, 6:30 p.m.

THE SMALL JAZZ BAND FROM ARGENTINA: Snug Harbor, 8 p.m. and 10 p.m.

ARGENTINA JAZZ: Chickie Wah Wah, 8 p.m.

CHUBBY CARRIER: Rock 'n' Bowl, 8 p.m.


Compiled by Marchaund Jones. To submit to Shows to Watch, email showstowatch@theadvocate.com, go to theadvocate.com/calendar or mail submissions to Shows to Watch, RED, 10705 Rieger Road, Baton Rouge, LA 70809. The deadline is 5 p.m. Monday. RED does not accept voice messages for Shows to Watch.