BAND NAME OF THE WEEK: Mr. Sex Appeal & The Undesirables

BATON ROUGE

FRIDAY

ORIGINAL MUSIC GATHERING: La Divina Italian Cafe, 6 p.m.

WEREWOLF: Food Truck Round-Up, Perkins Rowe, 6 p.m.

UNITED WE JAM: Superior Grill Government, 6:30 p.m.

MICAH LIPSMEYER: Sarita's Grill & Cantina, Denham Springs, 6:30 p.m.

RHODES, DECKER AND HUBBARD: On the Half Shell, Prairieville, 6:30 p.m.

BLU ROUGE: Ahuuas Mexican Restaurant, 7 p.m.

MJ & THE REDEEMERS: George's on George O'Neal, 7 p.m.

OLD DAWGS: Jones Creek Cafe, 7 p.m.

TREY GALLMAN: Creole Cabana, 7 p.m.

TONY COBB: Beauregard Gallery & Bistro, 7 p.m.

ART SHOW WITH THE SMOOTHCAT & 9TH LIFE, DIET MILK, WIMPSVILLE: Mid City Ballroom, 7:30 p.m.

ABBY LEIGH: Jolie Pearl Oyster Bar, 8 p.m.

2 DOMESTIC 1 IMPORT: The Register Bar, 8 p.m.

CHRIS LEBLANC BAND: Fat Cat Saloon, Prairieville, 9 p.m.

GEORGE ALLEN TRUAX: Drew & Willie's Sports Bar, Denham Springs, 9 p.m.

IAN WEBSTER DUO: 18 Steak at L'Auberge, 9 p.m.

MARK KNAPPS: Boudreaux & Thibodeaux's, 9 p.m.

POCKET CHANGE: Red Stick Social, 9 p.m.

RUSTY YATES DUO: Churchill's, 9 p.m.

TAYLOR RAE: Happy's Irish Pub, 9 p.m.

THE BANDEAUX — MICHAEL ARMSTEAD, LANG, $TEEZ AND MORE: Varsity Theatre, 9 p.m.

THE MOJOES: Club Coozan, 9 p.m.

THE MOLLY RINGWALDS: Event Center at L'Auberge, 9 p.m.

THE SEMI-TONES: The Vineyard, 9:30 p.m.

AFTER 8: The Edge Bar at L'Auberge, 10 p.m.

WEREWOLF: Cadillac Cafe, 10 p.m.

SATURDAY

SWAMP POP MUSIC FESTIVAL: Lamar Dixon Expo Center, Gonzales, 3 p.m.

ERIC BASKIN: Sullivan's, 5 p.m.

SOMETHING LIKE THAT: Bistro Byronz Zachary, 6 p.m.

AMELIA RYLAND: La Divina Italian Cafe, 6 p.m.

PRESS 1 FOR ENGLISH: Superior Grill Government, 6:30 p.m.

3 BLIND MICE: On the Half Shell, Prairieville, 6:30 p.m.

CARBON COPY: Sullivan's, 8 p.m.

LOUISIANA BAND: The Legacy, 8 p.m.

MICHAEL BRANDT: Jolie Pearl Oyster Bar, 8 p.m.

DRESSED IN WAX, MR. SEX APPEAL & THE UNDESIRABLES AND PALOMINO DARLING: Mid City Ballroom, 9 p.m.

GLASSING, WOORMS AND MEGAWITCH: Bald Eagle Pub, 9 p.m.

BOX WINE: Big Dog Saloon, Denham Springs, 9 p.m.

DON, JARED & KONSPIRACY: Club Coozan, 9 p.m.

RIVUL: Locals Bar, Denham Springs, 9 p.m.

SCARY LANE: Drew & Willie's Sports Bar, Denham Springs, 9 p.m.

SOULFUL: Churchill's, 9:30 p.m.

ALLISON COLLINS BAND: The Edge Bar at L'Auberge, 10 p.m.

JUSTIN MCCAIN PROJECT: Red Stick Social, 10 p.m.

TRUE SPIN: Boudreaux & Thibodeaux's, 10 p.m.

SUNDAY

DEWARE WALKER: Hollywood Casino, 11 a.m.

KIRK HOLDER: Beausoleil Restaurant, 11:30 a.m.

SONGWRITER SUNDAY: Jolie Pearl Oyster Bar, 1 p.m.

RHETT ANTHONY GLINDMEYER: IceHouse Tap Room, 2:30 p.m.

OPEN MIC BLUES JAM: Fat Cat Saloon, Prairieville, 7 p.m.

TRAVIS TRITT, CHARLIE DANIELS BAND AND THE CADILLAC THREE: Raising Cane's River Center, 7 p.m.

TUESDAY

JAKE LANE BAND: Big Dog Saloon, Denham Springs, 6 p.m.

THE EDDIE SMITH BAND: On the Half Shell, Prairieville, 6:30 p.m.

WEDNESDAY

RHETT ANTHONY GLINDMEYER: On the Half Shell, Prairieville, 6:30 p.m.

DIXIE ROSE'S ACOUSTIC CIRCLE: Teddy's Juke Joint, Zachary, 7 p.m.

KIRK HOLDER: Bin 77, 7 p.m.

KATHY MATTEA: Manship Theatre, 7:30 p.m.

AVANTIST, ALABASTER STAG, JADE ANGELLE AND TAU: Dead Poet, 8 p.m.

BLUES JAM HOSTED BY CLEVELAND JEFFERSON: Big Dog Saloon, Denham Springs, 8 p.m.

BONNIE & CLYDE: The Edge Bar at L'Auberge, 8 p.m.

THURSDAY

JIM SAADI: LaContea Italiano Ristorante, 6 p.m.

TRUE SPIN: The Edge Bar at L'Auberge, 8 p.m.

BLUES JAM: Phil Brady's, 9 p.m.

LAROUGE: Big Dog Saloon, Denham Springs, 9 p.m.

LAFAYETTE AND OUTLYING

All shows in Lafayette unless otherwise noted.

FRIDAY

BEN MCGEHEE: Blue Dog Cafe, 6 p.m.

THE TROUBADOURS: Route 92, Youngsville, 6 p.m.

KC AND THE SUNSHINE BAND: Mári Showroom at Paragon Casino, Marksville, 8 p.m.

DAVE STEEL: Bocat's at Cypress Bayou Casino, Charenton, 8 p.m.

MAGIC CRAWFISH, MAYRUNNER AND MADDY & ANNA: Blue Moon Saloon, 9 p.m.

THE VELCRO PYGMIES: The Grouse Room, 9:30 p.m.

SAILOR MOUTH, TALKER AND DUSTIN GASPARD: Artmosphere, 10 p.m.

CHASE TYLER BAND: Route 92, Youngsville, 10 p.m.

SATURDAY

ALYSE YOUNG: Blue Dog Cafe, 6 p.m.

LOUISIANA RED: Atchafalaya Club, Henderson, 8:30 p.m.

COURTNEY GRANGER AND BALFA TOUJOURS: Artmosphere, 9 p.m.

JOURDAN THIBODEAUX ET LES RÔDAILLEURS: Blue Moon Saloon, 9 p.m.

RUBEN MORENO LIVE: The Wurst Biergarten, 9 p.m.

DJ BOBBY NOVOSAD: Rox's at Cypress Bayou Casino, Charenton, 9 p.m.

CONTRAFLOW: The Grouse Room, 9:30 p.m.

SPANK THE MONKEY: Route 92, 10 p.m.

SUNDAY

FREE MARKET QUARTET: Blue Dog Cafe, 11 a.m.

SHERYL CORMIER AND CAJUN SOUNDS: Vermilionville, 1 p.m.

STEPPIN' UP SHOWCASE: The Grouse Room, 2 p.m.

GENO DELAFOSE & THE FRENCH ROCKIN BOOGIE: Route 92, Youngsville, 4 p.m.

DON RICH: Atchafalaya Club, Henderson, 5:30 p.m.

SABRA & THE GET RIGHTS: Artmosphere, 7 p.m.

GREENBEARD, LADYKILLER AND SEXLORD: The Freetown Boom Boom Room, 8 p.m.

WEDNESDAY

GENO DELAFOSE & THE FRENCH ROCKIN BOOGIE: Route 92, Youngsville, 8:30 p.m.

CAJUN JAM: Blue Moon Saloon, 9 p.m.

THURSDAY

DUSTIN SONNIER: Route 92, 9 p.m.

NEW ORLEANS

FRIDAY

DICK DELUXE: House of Blues, noon

CAPTAIN BUCKLES BAND: House of Blues, 4 p.m.

MICHAEL PEARCE: Chickie Wah Wah, 6 p.m.

JAKE LANDRY AND THE RIGHT LANE BANDITS: House of Blues, 7 p.m.

JON RONIGER TRIO: House of Blues, 7:30 p.m.

MATT HILL: Chickie Wah Wah, 8 p.m.

ELLIS MARSALIS QUINTET: Snug Harbor, 8 p.m. and 10 p.m.

POWERMAN 5000: Southport Hall Live Music & Party Hall, 8 p.m.

TAB BENOIT AND ERIC JOHANSON: House of Blues, 8 p.m.

ONE SOUTH LARK, BLUE LUNGS IN THE DECK ROOM: Southport Hall Live Music & Party Hall, 9 p.m.

SUPERCHARGER: Rock 'n' Bowl, 9:30 p.m.

REBIRTH BRASS BAND: The Howlin' Wolf, 10 p.m.

COREY HENRY & THE TREME FUNKTET: Blue Nile, 11 p.m.

SATURDAY

MATT BARTELS: House of Blues, 12:30 p.m.

BABY BOY BARTELS AND THE BOYS: House of Blues, 4 p.m.

TAYLOR WILLIAMSON: The Howlin' Wolf, 7 p.m.

OLD RILEY AND THE WATERS: House of Blues, 7:30 p.m.

LIL BREWSIANA: House of Blues, 7:30 p.m.

HERLIN RILEY QUARTET: Snug Harbor, 8 p.m. and 10 p.m.

LOUISIANA SPICE: Rock 'n' Bowl, 9:30 p.m.

BRASS-A-HOLICS: Blue Nile, 11 p.m.

SUNDAY

ROCK, RIDE & RESCUE: Rock 'n' Bowl, 6 p.m.

JONATHAN FREILICH QUINTET: Snug Harbor, 8 p.m. and 10 p.m.

HOT 8 BRASS BAND: The Howlin' Wolf, 10 p.m.

MONDAY

RON HOTSTREAM: House of Blues, 6:30 p.m.

CHARMAINE NEVILLE BAND: Snug Harbor, 8 p.m. and 10 p.m.

TUESDAY

MICHAEL PEARCE & THOMAS WALKER: Chickie Wah Wah, 6 p.m.

KYLE ROUSSEL TRIO: Snug Harbor, 8 p.m. and 10 p.m.

MICHAEL LIUZZA: House of Blues, 6:30 p.m.

WEDNESDAY

MARK CARROLL & FRIENDS: Chickie Wah Wah, 6 p.m.

CARY HUDSON: House of Blues, 6:30 p.m.

MESCHIYA LAKE: Chickie Wah Wah, 8 p.m.

UPTOWN JAZZ ORCHESTRA: Snug Harbor, 8 p.m. and 10 p.m.

NATHAN & THE ZYDECO CHA CHAS: Rock 'n' Bowl, 8 p.m.

THURSDAY

JAKE LANDRY: House of Blues, 6:30 p.m.

JIMBO MATHUS & THE DURRTY CROOKS: Chickie Wah Wah, 8 p.m.

JASON MARSALIS TRIO: Snug Harbor, 8 p.m. and 10 p.m.


Compiled by Marchaund Jones. To submit to Shows to Watch, email showstowatch@theadvocate.com, go to theadvocate.com/calendar or mail submissions to Shows to Watch, RED, 10705 Rieger Road, Baton Rouge, LA 70809. The deadline is 5 p.m. Monday. RED does not accept voice messages for Shows to Watch.