Baton Rouge Community College's graduation ceremony was at 10 a.m. Friday, May 25, 2018, in the Bonne Santé Wellness Center at its Mid City Campus. Adam Knapp, president and CEO of the Baton Rouge Area Chamber, delivered the keynote address.

Local students receiving degrees include:

(All from Baton Rouge expect those noted)

BUSINESS AND SOCIAL SCIENCES

AA Louisiana Transfer - Business

Robyn Earlicia Knight

AA Louisiana Transfer - Criminal Justice

Jerika L. Grimes

AA Louisiana Transfer - Social Sciences

Meghan Lillie Babb

Norah K. Bin Khanfour

McCall Alexandra Boone

Basheba N. Caine

Renietta Chatman, Greenwell Springs

Adrian Franklin Abundo Cristobal

Madison Blair Duffield, Greenwell Springs

Rhebecca E. Feldman-Hodges

Melonie D. Foster

Cotrina C. Franklin

Lily Moriah Franklin

Nevonn Hardnick

Camry Hutton-Samuels

Latice Rena Jackson

Lucas James Jaet

Yolanda Yvette Kyser

Ricky Ray Jr.

Sarah Marie Schneider

Deon Marie Self

NaShomi Trenay Shaffer

Aja Renea' Sheppard

Cornel Sims

Jesse Dale Thames

Angela Hayes Williams

Associate of Applied Science - Business Technology/ Entrepreneurship

Monique Carter Cosse

Blake W. Faucheaux

James F. Hammatt

Alicia Renee Harrison

Luevaller S. Jenkins

Brittany Michelle Lea

Sandra M. McGruder

Associate of Applied Science - Business Technology/Management

Andreon St. Cyr Dorsey

Danyell Dion Doyle

Lula Marie Ellis

Juanita Ford

Rondrick D. Perry

Associate of Applied Science - Construction Management

Brandon Johnson

Ryan James Moberley

Peyton James Ridley

John T. Robert II

Grant Walker Robicheaux

Andrew H. Simon

Michael G. Youngblood Jr.

Associate of Applied Science - Paralegal Studies

Julia A. Batiste

Brittany Deshaun Booker

Chauntelle L. Hanson

Leslie Jane Shipp, Greenwell Springs

Victoria C. Welch

Associate of Science - Business

Donald Harlen Banks

Jenica Lara S. Carlos

Madeline B. Consoer, Greenwell Springs

Monica Grace Flores

Lauren Garcia Hernandez

Nicholas J. Kirsch

Huyen Bao Minh Nguyen

Trang Ngoc Thuy Pham

Theron Antoine Reed

Richard Steven Roberts Jr.

Hildiyana Rogers

Breanna Alexus Sharper

Preston Thibodeaux

My Uyen Vu

Associate of Science - Criminal Justice

Latrese M. Darden

Shenitha Ann Gibson

Kionn Rochelle Guillard

Alexis Arika Haynes

Patrell Mckenzie

Damian D. Williams

Certificate of Technical Studies - Accounting

Marie-Helene Juliane Dougherty

LaShika Nicole Jones

Certificate of Technical Studies - Customer Service

Lula Marie Ellis

Randy Nguyen

Certificate of Technical Studies - Retail Management

Andreon St. Cyr Dorsey

Luevaller S. Jenkins

LIBERAL ARTS

AA Louisiana Transfer - Fine Arts

Dequiela O. Carter

Amanda K. Himel

Callie Elizabeth Icenogle, Greenwell Springs

Alexandra Maria Viada

AA Louisiana Transfer - Humanities

Madison Blair Duffield, Greenwell Springs

Kalynn Lashoun Glynn

Camry Hutton-Samuels

Austin P. James

Matthew A. James

Yolanda Yvette Kyser

Tya Micah Wicker

Claire A. Williams

Associate of Applied Science - Care & Development of Young Children

Deneashia Comeaux

Teschika M. Freeman

Geartha V. Hawkins

Jennifer D. Turner

Victoria Wicker, Greenwell Springs

Associate of Applied Science - Entertainment Technology

Kenneth Allen Arvin Jr.

Marvin Keith Bryant Jr.

Carlton Evans Callender, Greenwell Springs

Andre Micheal George Jr.

James F. Hammatt

Charles Asa King, Greenwell Springs

Jessica Morgan Kringlie

Louis Alexander LaPlace

Associate of Arts - Liberal Arts

Charlene Nicole Fulton

Charles Adam Gregory

Nevonn Hardnick

Amanda K. Himel

Callie Elizabeth Icenogle, Greenwell Springs

Callie Semaj Owens

Jasmine D. Smith

Ashley Sowemimo

Jessica Steinberg

Latrisha Denise Terrance

Dorothy Ann Torregrossa

Chantel Marie Williams

Claire A. Williams

Associate of Arts - Liberal Arts/Studio Arts

Gregory Cyprian

Amanda K. Himel

Associate of Science -Teaching

Mesha Danielle Franklin

Zarah Jeane B. Guilalas

Yolanda Yvette Kyser

Katie Ann Rispone, Greenwell Springs

Certificate of Technical Studies - Graphic Arts

Amanda K. Himel

Conchetta Levat Smith

Technical Competency Area - Printmaking

Devin Lamar Doherty

Technical Diploma - Care & Development of Young Children

Teschika M. Freeman

Geartha V. Hawkins

Alaa M. Jaber

Jennifer D. Turner

Victoria Wicker, Greenwell Springs

NURSING & ALLIED HEALTH

Associate of Applied Science - Diagnostic Medical Sonography

Camille Marie Fisher, Greenwell Springs

Associate of Applied Science - Paramedic

Christopher B. Downey

Associate of Applied Science - Veterinary Technology

Bryan Henry Amato Jr.

Shelby Lyn Beavers

Roy Cleveland Brooks Jr.

Rebecca Marie Broussard

Jacqueline Denise Perez Menjivar, Greenwell Springs

Alice A. Welch

Francis Byrne Wheat III

Associate of Science - Nursing

Tifani Guillory

Lauren Elizabeth Hobgood

Jiamin Jiang

Megan Mooney

Katy M. Pyle

Dorothea M. Roy

Associate of Science - Surgical Technology

Angela M. Bliss

Hannah Beatrice Laville

Certificate of Technical Studies - Medical Assistant

Kimberly Marie Aldrich

Dominique Hill

Judy J. Hobdy

Erieka D. Leday Ross

Leah Renée McCarty, Greenwell Springs

Lori Sanford

Amber T. Trahan

Technical Diploma - Practical Nursing

Anika L. Wesley

SCIENCE, TECHNOLOGY, ENGINEERING & MATHEMATICS

AS Louisiana Transfer - Biological Sciences

Taylor Diana Chiro

Michael Hogan

Kayla D. Mashaw

Associate of Applied Science - Process Technology

Stanford Milton Bynum Jr.

Natoya Marie Cyprian

Rosalyn Nicole Davis

Seth Colby Fontenot

Robeisi Gonzalez

Julien Leo Raymond

Dalton Bradley Seaman

Georgia Elizabeth Wheelock

Associate of Science - Computer Science

Kai Israel Cardona

Matthew A. Gavin

Tiara R. Palmer

Leslie Paul Tassin Jr.

Associate of Science - General Science

Katherine Atkins

Melissa Jean Bowman

Trasula R. Clark

Heather Marie Clement, Greenwell Springs

Dustin Wade Cutrer

Tran Thi Bao Dang

Heidi A. Gill, Pride

Kelly L. Huynh

Kim Chien Thi Pham

Neshia J. Toins

Casiano Servaz Tubana III

Crystal Charlene Webb

Associate of Science - Pre-Engineering/Biological Engineering

Sayou Ketcha

Associate of Science - Pre-Engineering/Mechanical Engineering

Roy A. Chavalitlekha

Gabriel Alejandro Huggins Ulloa

Associate of Science - Pre-Engineering/Petroleum Engineering

Nerivaldo Tedoro Eurico Jamba

Elias Mouin Yazbeck

Certificate of Technical Studies - Computer Network Engineer

Kai Israel Cardona

Alexander Landry, Greenwell Springs

Randy Nguyen

Leslie Paul Tassin Jr.

TECHNICAL EDUCATION

Associate of Applied Science - Technical Studies/Drafting

Christy Leigh Carmouche

Caroline A. Collins

Jason A. Guidroz

Quinyana D. Jackson

Lacey Leigh Little

Cory Ray Rogers

Technical Diploma - A/C & Refrigeration: Residential Technician

Steven Verlin Holmes Johnson

Technical Diploma - Cosmetology

Terez Elizabeth Vance

Technical Diploma - Culinary Arts & Occupations

Ariel Denise Bynum

Sharon Denise Carswell

Kristen Danielle Perkins

Technical Diploma - Drafting and Design Technician

Christy Leigh Carmouche

Jason A. Guidroz

Marion Harris

Lacey Leight Little

Cory Ray Rogers

Technical Diploma - Welding

Emanuel Cordell Clark

Rashad Douglas

Kendric Kardell Fountain

Leo Hilton

Marlon Dewayne Jones Jr.

Trent Alexander Kador

Cory William Kendrick

Don Nguyen

Timothy Stuart Terry Jr.

Gene A. Williams

Curtis L. Woods

Davante D. Woods

TRANSPORTATION TECHNOLOGY

Associate of Applied Science - Automotive Technology

Sigereal T. Griffen

Certificate of Technical Studies - Aviation Maintenance Technology: Powerplant

Hayden Farlow

Alexander Garcia